Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Ak máte aspoň kúsok citu, prosím neignorujte – celý svet musí vedieť čo sa deje! Fenomén palmového oleja

Populácia primátov je decimovaná v obrovských číslach v jednom z najkrehkejších častiach našej krásnej Zemi, a to všetko kvôli lacnému palmovému oleju ktorý je produkovaný na zbytočný výrobky ktoré môžete dostať v supermarkete.

Palmový olej je relatívne nový jav ktorý sa objavil len pred cca 20 rokmi, no odvtedy si spoločnosti uvedomili ako lacný zdroj to je, a očividne zachádzajú s produkciou tohto oleja ďaleko, až príliš.

palm

Palmový olej je lacnejšia alternatíva namiesto zdravých a teda drahých olejov ako je napríklad olivový či kokosový olej. Môžete ho nájsť všade – od potravín po šampón, a pravdepodobne najhoršia časť tohto všetkého je skutočnosť, že palmový olej nie je nijako prínosný pre človeka. V skutočnosti spôsobuje len problémy. Vaše srdce je týmto olejom poškodené každou sprchou pri ktorej používate šampón s touto ingredienciou.

Oblasti ktoré boli najhoršie zasiahnuté výsadbou palmových plantáži je napríklad Borneo, Sumatra, Indonézia a Malajzia a veľkosť deštrukcie je neuveriteľná. Pracovníci týchto plantáži majú za príkaz jedno: odstrániť všetko čo sa dostane do ich cesty, vrátane obydlí živočíchov a samotných živočíchov ktoré tam žili po stáročia.

Na internete môžete nájsť rôzne správy o týchto aktivitách, napríklad pracovníci prechádzali cez orangutanov s ich vozidlami, alebo sa našli telá orangutanov s poraneniami z mačiet…

les

Kvôli tomuto vylesňovaniu, ktoré sa uskutočňuje len kvôli palmovému oleju ako lacnému zdroju, bolo za posledných 20 rokov zničených až 90% nálezísk orangutanov. Ak táto exterminácia bude pokračovať v rovnakom tempe, orangutan ako druh opíc bude čoskoro minulosťou, už za pár rokov. Je ťažké si predstaviť niečo takéto, a ľudia ako najinteligentnejší organizmus na tejto planéte vedie iné druhy k záhube, všetko kvôli peniazom. Niektorí stoja šokovaní, iní stoja a netrápi ich to, no žiadna strana nekoná, len sa pozerá.

 

Je avšak vec ktorou by ste to dokázali ovplyvniť. Najľahšou cestou je prestať kupovať produkty ktoré obsahujú tento olej. Zo začiatku sa to bude zdať ťažké, nakoľko kvantum výrobkov ktoré používate ho obsahuje. No keby každý prestal kupovať tento olej už zajtra, nebol by pre tento ohavný čin dopyt.

Zdieľajte slovo s ľuďmi aby si uvedomili čo sa vo svete deje. Nikto o tom nehovorí pokým už nebude neskoro.

Tiez sa Vam moze pacit