Krása a životný štýl

Mali by ste vedieť: Slovenská lekárka nám povedala, v akom veku môžete prepichnúť uši svojmu dieťaťu.

Dievča v rodine je maličká princezná, o ktorú sa každý stará, miluje a snaží sa ju všetkým potešiť. Okrem toho sa dobré a starostlivé tety, krstné, starké a dokonca mamy pokúšajú prepichnúť uši dievčatka čo možno najskôr. Argumenty sa v tomto prípade stále opakujú: „Veď je to krásne!“, „Ona je dievča!“ – a podobne. Ale stojí to za to a mali by sme to vôbec našich dcéram robiť?

Dnes vám povieme, či by ste dieťaťu uši vôbec prepichovať mali, a ak to urobíte, ako to urobiť tak, aby ste nepoškodili zdravie dieťaťa.

Možno prepichovať uši?

Vo východnej medicíne sa ucho považuje nielen za orgán sluchu, ale za mocný akupunktúrny systém, ktorý je zviazaný s funkciami všetkých vnútorných orgánov. Je známe, že na ušných stenách sa nachádza veľa reflexných zón – projekcií vnútorných orgánov a systémov. Mali by ste s nimi preto zaobchádzať veľmi opatrne a starostlivo.

Na ľudskom uchu sa nachádza približne 356 klasických akupunktúrnych bodov, a na ušnom lalôčiku sa odráža 11 bodov, okrem iného body očí, jazyka, líc, vnútorného ucha a mandlí a tiež bod zviazaný s funkciou mozgu.

Teraz sa vráťme k tomu, že u tokéhoto malého dieťaťa sa celý nervový systém, zmyslové orgány a celý organizmus nachádza v stave aktívneho rozvoja. Akýmkoľvek zásahom do tohto procesu môžete tento vývin nasmerovať zlým smerom.

Neúspešne prepichnutý lalôčik (a nájsť správny bod je dosť obtiažne) môže vyvolať problémy so zdravím. Na laloku sa totiž nachádza dôležitý bod, zodpovedný za zrak. Ak ho prepichnete dieťaťu sa môže zhoršiť zrak.

No na druhej strane, ak ucho prepichnete správne, môžete dokonca zdravie vylepšiť. Dierka v lalôčiku nebude slúžiť len na nosenie náušníc, ale môže mať aj priaznivý účinok na celé telo. Len jednoduchšie sa to robí v dospelosti, však organizmus dieťaťa sa neustále mení.

Ak ste sa už rozhodli ušká dieťaťu prepichnúť, mali by ste nájsť ten najvhodnejší bod. Môže to urobiť aj skúsený lekár-prepichovač, ktorý pozná rozloženie všetkých dôležitých bodov. Tak bude prepichnutie uší oveľa bezpečnejšie.

Teraz niekoľko slov o alergii. U rôznych ľudí je možnosť alergie na rôzne kovy. Ide o to, že samotné zlato alergiu nespôsobuje, len ak je chybné. Dokonca aj výrobky s vysokým obsahom zlata obsahujú nikel. A konkrétne ten je silným alergénom.

Najčastejšie všetci obídu len s jemným začervenaním kože, ale niekedy sa na zapálenej pokožke nahromadia baktérie a vznikne infekcia. Aby ste sa vyhli alergickej reakcii, použite takzvané hypoalergénne náušnice, hlavne ak uši prepichujete malému dieťaťu.

Závažné lekárske kontraindikácie proti prepichovaniu uší sú skôr varovania, v ktorých sa odráža zdravý rozum. K akémukoľvek procesu by ste mali pristupovať s rozumom, hlavne ak sa tieto procesy týkajú detí. Nestojí za to prepichovať si uši doma sami, nemáte na to vhodné prostredie a cigánska ihla tiež nie je najlepšie riešenie.

Nehovoriac o tom, že takýto prístup bude pre dieťa extrémne bolestivý a navyše šanca, že prepichnete dôležitý akupunktúrny bod sa iba zvyšuje. Najlepšie je v tomto zveriť sa do rúk odborníka.

Názory na to, kedy je najlepší čas na prepichnutie uší dieťaťa sa rôznia. Napríklad, lekári hovoria, že by ste to nemali robiť, pokiaľ dieťa nemá aspoň 3 roky. A existuje na to celý rad racionálnych dôvodov.

1.Prepichnutie uší môže byť zdrojom infekcie
Pre organizmus dieťaťa je veľmi ťažké vysporiadať sa s takýmito rankami. Pre telo je to veľmi stresujúce a musí preto pracovať intenzívnejšie na uzdravení.
2.Dieťa sa môže zraniť
Nový predmet v uchu, ktorý sa navyše hýbe, bezpochýb pritiahne pozornosť dieťaťa a nenechá ho na pokoji. A nezabudnite, že deti sú tiež veľmi aktívne a v procese hry si môžu náušnicu náhodne vytiahnuť.
3.Dierka sa môže posunúť
Dieťa rastie a spolu s ním rastú aj uši. Takto sa dierka môže premiestniť a vyzerať neesteticky a vy si budete musieť dať uši prepichnúť znova.

Na druhej strane psychológovia tvrdia, že najlepšie je prepichnúť dievčaťu uši, kým je ešte maličká, dokým ešte nemala 1,5 roka. Špecialisti to argumentujú tým, že v takom mladom veku dieťa ešte neprežíva strach a bolestivé pocity ich netraumatizujú. Len psychológovia už nehovoria o tom, že keď dievča vyrastie možno nebude chcieť nosiť náušnice.

Dieťa je slobodná osoba, ktorá si vytvorí svoje vlastné preferencie a vkus. Ale v mladosti vám o tom nemôže povedať. Vám tiež nikto neurobí piercing bez vášho súhlasu a preto aj dieťa má právo na výber.

Ako vidíte názory sa líšia ale v konečnom dôsledku je len na vás vybrať si čo je najlepšie pre vaše dieťa. Z toho vyplýva, že vôbec nie je potrebné sa s prepichovaním uší ponáhľať. Však aj bez náušníc je vaša dcérka tá najmilšia a najkrajšia princezná.

A čo si vy o tom myslíte? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tiez sa Vam moze pacit