Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Maca peruánska – dar od prírody, ktorý musíte poznať!

Maca peruánska je rastlina, ktorá sa stáva čoraz viac populárnou v súvislosti so zdravím a prírodnou medicínou. Aké sú jej účinky, pre koho je vhodná a môže pomôcť aj vám? Poďme to spoločne preskúmať.

Maca peruánska a jej pôvod

Maca peruánska však vôbec nie je v oblasti zdravia nováčikom. Pokiaľ ste  nej ešte nepočuli, možno je to kvôli jej názvu. V knihách a na internete ju môžete nájsť pod mnohými názvami.

Najčastejšie je to Koreň maca, Žerucha peruánska, Ženšen peruánsky, prírodná viagra alebo latinský názov Lepidium meyenii. Už vám to niečo hovorí?

Jej účinky a silu poznajú obyvatelia Južnej Ameriky už tisícky rokov. Maca sa pestuje pre koreň veľkosti reďkovky, ktorý rastie v kamenistej nie príliš výživnej zemine. Pôvod rastliny siaha do nehostinnej oblasti v Peru, kde bola prvotne pestovaná.

Aj dnes sa jej mimoriadne darí v týchto vysokohorských oblastiach (nad 4 000 m.n.m) s nie najlepšími klimatickými podmienkami, hoci nemá problém rásť kdekoľvek. Rastline nevadia slnečné lúče, ale ani chladný vzduch, mrazivé teploty a silný vietor.

Zloženie Macy peruánskej

Napriek nie príliš pôvabnému vzhľadu a veľkosti, obsah koreňa Maca je bohatý na široké spektrum živín, antioxidantov a minerálov.

Obsahuje hlavne:
  • sacharidy
  • bielkoviny
  • mastné kyseliny
  • vlákninu
  • aminokyseliny
  • vitamíny B1, B2, C
  • draslík, sodík, vápnik, horčík, fosfor, bór, selén a zinok
  • sterolové látky
  • izotiokyanáty (afrodiziáklna funkcia)

Ako Macu konzumovať?

Koreň Macy môžete pokojne pridať do bežného jedla a teda ani nepostrehnete, že nejaký doplnok výživy konzumujete. Primiešať ju môžete aj do smoothie nápoja, polievok i šalátov.

Existujú aj rôzne doplnky výživy, ktoré kúpite v obchodoch so zdravou výživou. V nich je Maca obsiahnutá v rôznej forme – tablety, kapsule, extrakt z Macy alebo prášková forma.

Čo sa týka dávkovania, tak neprekračujte množstvo 350 – 550 mg 2 až 3-krát do dňa. Množstvo je však variabilné a závisí od vašej váhy a veku. Pokiaľ ste starší (55 rokov a viac) alebo nižšieho vzrastu, tak začnite s nižšími dávkami a sledujte ako vaše telo zareaguje. Pokiaľ sa u vás neobjavia žiadne nežiadúce účinky (problémy so spánkom, nervozita, búšenie srdca), dávku kľudne navýšte.

Odporúčanú dennú dávku Macy môžete navýšiť aj vtedy, keď ju užívate z terapeutických dôvodov. Približne po mesiaci pravidelnej konzumácie Macy peruánskej je vhodné dať si na pár dní pauzu a potom znova v konzumácií pokračovať.

Účinky a benefity užívania Macy peruánskej

Maca je určená pre ženy a mužov všetkých vekových kategórií. A keďže ženské a mužské telo je od seba v určitých smeroch odlišné, tak aj pri účinkoch koreňa môžeme sledovať rozdiely.

Maca a plodnosť

Množstvo štúdií poukazuje na zlepšenie stavu u tých párov, ktoré mali problémy s otehotnením, po pravidelnej a dlhodobej konzumácií Macy. Prečo? Maca peruánska podporuje reprodukčné zdravietým, že má schopnosť vplývať na hormonálnu rovnováhu u žien.

Správne fungovanie hormónov a bezproblémová ovulácia sú totiž pre otehotnenie nevyhnutné. Taktiež je vhodná pre ženy, ktoré trápi bolestivá a silná menštruácia a predpokladá sa, že dokáže oddialiť skoré príznaky menopauzy.

Macu by mal pri problémoch s otehotnením užívať aj partner. Maca peruánska zlepšuje erekciu a zvyšuje produkciu, aktivitu a pohyblivosť spermií. Práve tieto aspekty sú pre oplodnenie ženy dôležité.

Zvyšuje chuť na sex

Ak máte chúlostivejšie problémy týkajúce sa sexuálneho zdravia, tak aj v tejto oblasti vám Maca pomôže. Maca peruánska sa vyznačuje svojou vysokou účinnosťou ako afrodiziakum a pomôže vám opäť objaviť vo vašom vzťahu plameň vášne. Pridávajte do varenia štipku nastrúhaného koreňa Macy a sledujte, či sa vaša chuť na sex zvyšuje.

Cíťte sa po nej plný energie a majte dobrú náladu

Určite si niekedy prechádzate obdobím, kedy sa vám nič nechce, cítite úzkosť, ste podráždený a smutný. Pokiaľ však tieto nálady prichádzajú príliš často alebo príliš dlho trvajú, je dôležité konať.

Nečakajte kým sa smutná nálada zmení na depresiu. Maca peruánska našla svoje využitie aj v liečbe pred-depresívnych stavov. Nielen, že zdvihne náladu, ale má schopnosť nabudiť vás podobným spôsobom ako káva, či zelený čaj.

Maca peruánska pôsobí ako prírodné afrodiziakum a výrazne zvyšuje chuť na sex.

Upokojuje pokožku

Koreň rastliny je možné využívať nielen na vnútorné, ale aj na vonkajšie použitie. Maca chráni, ukľudňuje a lieči pokožku človeka. Aplikácia extraktu z Macy na kožu môže byť prospešná pri zmierňovaní stavov po nadmernom opálení.

Maca a osteoporóza

V štádiu výskumov je aj vplyv Macy na zastavenie osteoporózy. Osteoporóza je pomerne časté ochorenie kostí, charakterizované ako porucha ich metabolizmu. Pri tomto ochorení dochádza k nebezpečnému ubúdaniu kostného tkaniva a kosti sa tak stávajú omnoho slabšie i zraniteľnejšie.

Riziko osteoporózy sa zvyšuje u žien, ktoré prechádzajú z menštruačného štádia do obdobia menopauzy. Predpokladá sa, že Maca je schopná oddialiť a spomaliť tento patologický proces na kostiach.

Nežiadúce účinky

Čo sa týka nežiadúcich účinkov, tie sú individuálne a môžu sa líšiť od človeka k človeku. Najčastejšie sa uvádza bolesť hlavy a nespavosť. Nežiadúce účinky sa môžu, ale nemusia prejaviť. Ak sa u vás predsa len nejaké vyskytnú, je potrebné znížiť dávku alebo sa o ďalšom užívaní praďte s lekárom.

1000-krát lepšia ako chemické prípravky

Maca peruánska je ďalším dôkazom toho, že matka príroda nám poskytuje veľké množstvo zdrojov, z ktorých môžeme čerpať. Pokiaľ teda chcete podporiť vašu sexuálnu aktivitu alebo zvýšiť plodnosť, tak by ste Macu mali uprednostniť pred inými (chemickými) prípravkami.

Tiez sa Vam moze pacit