Zdravie a životospráva

Lyžičku medu zmiešala s lyžičkou tohto tajného korenia a zbavila sa všetkých bolestí, schudla pár kilogramov a upravil sa jej cholesterol. Do lekárne už po lieky chodiť nemusí!

Aj keď je toto korenie používané už tisícročia, v našich končinách sa často v domácnosti nenachádza. Ak to platí aj pre vás alebo ak kurkumu využívate len na dochucovanie, mali by ste to ihneď zmeniť. Táto surovina má totiž mnoho liečivých vlastností, ktoré sa využívajú na rôzne účely. Nasledujúci článok vám prezradí, ako tento produkt prírodnej lekárne využiť čo najefektívnejšie. Tieto tipy sa vám určite budú hodiť.

Kurkuma, známa aj ako indický šafran, sa bežne využíva i v ajurvédskej medicíne. Má žltú farbu (vďaka farbivu kurkumín) a rozšírená je najmä v Indii, kde je jej produkcia najvyššia. Pôsobí ako antioxidant a má tiež protizápalové účinky. Najnovšie vedecké výskumy tiež prinášajú informácie, že kurkuma podporuje mozgové kognitívne funkcie, čo je významné najmä pre starších ľudí. Dnes sa tablety obsahujúce účinné látky tejto rastliny dajú kúpiť i v lekárni. Nasledujúci článok vám objasní, kde všade je jej liečivá sila využiteľná.

Artritída

Ak vás alebo vašich blízkych trápi táto nepríjemná choroba a neviete sa zbaviť neutíchajúcej bolesti, nezúfajte, Nápoj z kurkumy je jedným zo spôsobov, ako si pri liečbe artritídy pomôcť. Postihnutým kĺbom pomôžu 2 lyžice kurkumy, 1 hrnček mlieka a 1 šálka vody.

Kurkumu pridajte do vody a varte po dobu asi 10 minút na miernom plameni. Výsledkom by mala byť hustejšia pasta, ktorú môžete uchovávať v chladničke až jeden mesiac. V prípade potreby potom pridajte 1 polievkovú lyžicu pasty do hrnčeka teplého mlieka a nápoj vypite.

Psoriáza

Táto kožná choroba je ďalším prípadom širokého záberu účinnosti kurkumy. V lekárni sa dajú kúpiť tablety kurkumy, ktoré by ste si mali vyberať podľa zloženia. Vyhnite sa značkám, kde sú zbytočné prídavky iných látok a vyberte si tablety obsahujúce 95% podiel kurkumy. Každý deň potom užite 1,5 až 3 g tejto látky.

Rakovina prostaty

Prevencia rakoviny prostaty je nesmierne dôležitá a pomôcť môže práve kurkuma v spojení s karfiolom. Upečte malé množstvo karfiolu, ktorý okoreníte 1 lyžičkou kurkumy. Toto jedlo je navyše chutné a plné zdraviu prospešných látok.

Anémia

Pokiaľ trpíte chudokrvnosťou, môžete si veľmi jednoducho pripraviť účinnú zmes použitím 1/4 lyžičky kurkumy, ktorú zmiešate s 1 lyžičkou medu. Užívajte každé ráno ešte pred jedlom.

Cukrovka

Aj pri v súčasnosti veľmi rozšírenej cukrovke, si môžete pomôcť týmto žltým zázrakom. Kurkuma má totižto schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi, čo je pri cukrovke obzvlášť dôležité. Významnú úlohu zohráva i v boji proti obezite. Pacienti, ktorým bol diagnostikovaný diabetes by teda mali užívať 1/4 lyžičky kurkumy pred jedlom. Je potrebné to opakovať tri krát denne.

Antibakteriálne účinky

Aj v prípade, že si chcete urýchliť hojenie rán, siahnite po kurkume. Stačí naniesť malé množstvo tejto koreniny na ranu a vďaka jej antibakteriálnym účinkom sa proces hojenia výrazne urýchli.

Rakovina prsníka

Rovnako, ako pri prevencii rakovine prostaty, tak i pri rakovine prsníka kurkuma zohráva dôležitú úlohu v prevencii. Pridajte denne 1 lyžičku kurkumy do rôznych jedál a môžete tak predísť tejto zákernej chorobe.

Antioxidant

Vďaka svojej antioxidačnej schopnosti je indický šafran schopný zbaviť telo škodlivých toxínov. Pripravte si nápoj z troch ingrediencií, ktorý vám navyše zaručí pokojný spánok. Do pohára teplého mlieka pridajte štipku kurkumy a lyžičku medu. Nápoj z mlieka potom pite večer pred spaním.

Bolesť hrdla

Nie len v zime je bežná cyklicky sa opakujúca bolesť hrdla, ktorá môže byť úvodným symptómom prichádzajúcej choroby. Zastavte ju včas kloktadlom, ktoré si pripravíte zmiešaním 1 lyžičky soli a 1/2 lyžičky kurkumy v šálke teplej vody.

Popáleniny

Ak máte doma aloe vera, môžete si pripraviť hojivú zmes zo šťavy tejto rastliny a kurkumy. Obe zložky zmiešajte v rovnakom pomere a aplikujte na popálené miesto. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a vďaka protizápalovým a dezinfekčným účinkom oboch zložiek sa koža rýchlejšie zahojí a obnoví.

Vyrážky

Ak vás trápia rôzne vredy, abscesy a zapálené miesta na koži, pripravte si hojivú zmes z kurkumy a masla. Zmiešajte obe suroviny v rovnakom množstve a natrite na postihnuté miesta.

Štíhla línia

Kurkuma vie veľmi dobre zahriať organizmus, nakopnúť metabolizmus a znižovať cukor v krvi. Preto je veľmi známou surovinou pri mnohých diétach. Pripravte si pokrm, ktorý budete konzumovať na raňajky a kilá pôjdu pekne dole.

Najprv priveďte pol litra vody do varu. Potom ju odstavte zo sporáka a pridajte 3 lyžice čierneho sypaného čaju, štipku škorice, lyžičku kurkumy, lyžičku medu a tri plátky nastrúhaného zázvoru. Keď celá zmes vychladne, prelejte ju cez sitko, aby ste získali číru tekutinu. Do nej zamiešajte pol litra jogurtu a celú zmes môžete skladovať v chladničke. Ráno si potom doprajte misku tejto jogurtovej zmesi, nahradíte raňajky.

Využite túto skvelú surovinu vo svoj prospech a zatočte s mnohými chorobami. Veríme, že vám tieto rady pomôžu.

Bol tento článok užitočný? Zdieľajte ho so svojou rodinou a priateľmi!

Tiez sa Vam moze pacit