Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Liečivé účinky Cejlónskej škorice na chudnutie, celulitídu a ďalších 9 ochorení.

O liečivých účinkoch tohto krásne voňajúceho korenia, ktoré vám celé roky sedí na polici potravinovej skrinky v kuchyni, ste doteraz zrejme ani len netušili.

V ľudovej medicíne sa cejlónska škorica používa už celé stáročia a v súčasnosti patrí medzi jednu z vedou najviac skúmaných byliniek.

Jej prínosy siahajú od zdravia srdcovocievneho systému, cez cukrovku až po akné a kvasinkové infekcie.

Vedci skúmajú obidva druhy škorice – škoricu aromatickú a škoricu cejlónsku. Ich účinky sú podobné, no viac sa odporúča cejlónska škorica, pretože tá neobsahuje látku kumarín, ktorá pri vyššej konzumácií zaťažuje pečeň.

Teraz sa poďme bližšie pozrieť na ochorenia, s liečbou ktorých vám cejlónska škorica dokáže významne pomôcť.

1. Znižuje hladinu krvného cukru a znižuje inzulínovú rezistenciu

O škorici sa vraví, že je to zázračná bylinka pre cukrovkárov, ktorým pomáha na viacerých frontoch.

Znižuje hladinu krvného cukru, rezistenciu na inzulín a tiež zmierňuje problémy súvisiace s cukrovkou, ako je napríklad hyperlipidémia (zvýšená hladina lipidov v krvi).

Už 40 dňová konzumácia škorice prináša viditeľné výsledky. Pri testoch pacienti užívali 1 až 6 gramov škorice denne, čo u nich viedlo k zníženiu hladiny glukózy v krvi od 18 do 29%.

Množstvo štúdii poukázalo na to, že škorica má synergický účinok, pri ktorom zlepšuje efektivitu využitia inzulínu.

Aj pomerne malá dávka, ako je 1/2 čajovej lyžičky denne, dokáže urobiť veľký rozdiel. Jednoducho si ju pridajte do šálky čierneho čaju, kávy, koktejlu, zeleninovej či ovocnej šťavy, prípadne ňou posypte vaše raňajky.

2. Pomáha pri chudnutí a celulitíde

Cejlónska škorica má stimulačný účinok na ľudský bazálny metabolizmus, pri ktorom telo spaľuje kalórie pre zabezpečenie základných životných funkcií ako sú dýchanie, činnosť srdca, mozgu a ostatných orgánov.

Bazálny metabolizmus spaľuje kalórie bez ohľadu na to, či sa hýbeme, cvičíme alebo sme v nečinnosti.

Ďalšími mechanizmami, ako škorica pomáha pri chudnutí, je, že znižuje chuť do jedla, potláča únavu a znižuje vyčerpanosť. Zvýšená úroveň energie potom ľudí s nadváhou viac motivuje k pohybu a ďalšiemu spaľovaniu kalórií.

Cejlónska škorica taktiež stimuluje spaľovanie podkožného tuku a potláča zápaly, ktoré sú jednou z hlavných príčin vzniku celulitídy. Jej pravidelná konzumácia dokáže výrazne zmierniť a neraz úplne odstrániť túto nepríjemnú kozmetickú vadu.

3. Znižuje cholesterol a je značným prínosom pre srdce

Škorica vie urobiť s vaším srdcom priam malé zázraky a to už za krátku dobu.

Počas jednej štúdie účastníci užívali 1,5 gramu škorice denne počas obdobia 12 týždňov. Ich hladiny triglyceridov i cholesterolu sa podstatne zlepšili.

Látka cinalamdehyd nachádzajúca sa v kôre škorice zlepšuje metabolizmus tukov. To potom pomáha nielen pri poruchách metabolizmu, ale aj pri obezite vyvolanej zápalmi.

Pri štúdii, ktorú sme spomenuli vyššie v súvislosti s krvným cukrom, sa ďalej zistilo, že účastníci mali tiež výrazne zníženú hladinu zlého LDL cholesterolu.

4. Znižuje krvný tlak

Ak zápasíte s vysokým krvným tlakom, začnite si do jedál pridávať škoricu. Cinamaldehyd spôsobuje rozširovanie krvných ciev, čo spätne vplýva na znižovanie krvného tlaku.

Existujú mnohé dôkazy tohto druhu pôsobenia škorice, hlavne zo štúdií uskutočnených na zvieratách.

Štúdie s ľuďmi sa momentálne pripravujú.

5. Potláča zápaly a zápalové ochorenia

Cejlónska škorica obsahuje veľké množstvo rôznych druhov antioxidantov – quercetin, gnafalium, oroxidin, hypolaetin, gosypin či hibifolin, vďaka ktorým pôsobí silne protizápalovo.

Preto aj priťahuje záujmy vedcov a výskumníkov. Dnes sa mnohé štúdie zameriavajú na liečivé účinky škorice pri Alzheierovej či Parkinsonovej chorobe, kde zápaly sú hlavnou príčinou progresie uvedených ochorení.

Cejlónska škorica dokáže potlačiť zápaly aj tým, že v tele stimuluje tvorbu oxidu dusnatého.

Tento efekt z nej robí potenciálneho kandidáta aj pri liečbe takých ochorení ako sú gastritída, dyspepsia a syndróm dráždivého čreva.

6. Lieči bakteriálne, hubovité aj virálne infekcie

Je dokázané, že škorica likviduje mnohé bakteriálne, parazitické aj virálne infekcie.

Kombinácia esenciálnych olejov zo škorice a klinčekov sa používa na potláčanie baktérii Salmonela a E. Coli, ktoré sú zodpovedné za infekcie tráviaceho traktu.

Dobré účinky má aj proti notoricky známej baktérii Stafylokokus aureus, ktorá zasa vyvoláva stafylokokové infekcie.

Ak vás trápia skôr mykózy alebo kvasinkové infekcie, aj tu dokáže škorica ponúknuť neoceniteľnú pomoc.

Pre vnútorné ťažkosti ju užívajte vo forme čaju alebo priamo ako súčasť pokrmov. Pre povrchové použitie na mykózy alebo kvasinkové infekcie použite esenciálny olej zo škorice zriedený s nosným olejom, napríklad kokosovým alebo olivovým.

7. Predchádza aj lieči akné

Na liečbu kožných problémov, ako je napríklad akné, je najlepšie zmiešať škoricu s medom, keďže med rovnako disponuje cennými antibakteriálnymi vlastnosťami.

Takouto zmesou vyliečite takmer každé akné a zneškodníte baktérie, ktoré ho vyvolali.

Ak si chcete vyrobiť masku na tvár, zmiešajte škoricu s 3 násobným objemom medu, mierne ju zohrejte ponorením misky so zmesou do teplej vody a následne ju aplikujte na tvár.

Masku nechajte na pleti pôsobiť niekoľko minút a na koniec ju zotrite dole vlažnou vodou a tvár si usušte bavlneným uterákom.

8. Mierni menštruačné kŕče a silné menštruačné krvácanie

Na liečbu silných menštruačných kŕčov použite teplé zábaly s pár kvapkami škoricového esenciálneho oleja. Skúsenosti potvrdzujú, že takéto zábaly výborne zmierňujú tak bolesti, ako aj silné krvácanie.

Štúdie ďalej ukazujú, že cejlónska škorica má výborné liečivé účinky pri syndróme polycystických vaječníkov (PCOS).

Ženy s týmto ochorením často trpia aj na inzulínovú rezistenciu, ktorú škorica, ako sme už skôr uviedli, taktiež lieči.

9. Prekonáva únavu a dodáva telu energiu

Už malá štipka škorice dokáže telo povzbudiť počas vašich „pomalých“ dní.

Na tento účel sa aplikuje vo forme aromaterapie, keď sa pár kvapiek škoricového esenciálneho oleja rozriedených v nosnom oleji rozpráši po miestnosti. Výrazne sa tak zvýši vaša pozornosť, koncentrácia a znížia pocity únavy.

Výskumníci zistili, že cejlónska škorica pomáha aj pri zvyšovaní pozornosti a predchádzaní mikrospánkov u vodičov, ktorí sú na cestách dlhé hodiny.

Metylhydroxychalcon nachádzajúci sa v škorici reguluje hladinu glukózy v krvi, pomáha telu správne a rovnomerne zužitkovávať cukor a bráni jeho náhlym výkyvom.

Výsledkom potom je, že vaše telo má pravidelný prísun paliva, ktoré ho udržuje v chode.

10. Zlepšuje cirkuláciu krvi a zmierňuje príznaky artritídy

Škorica sama o sebe nemusí stačiť na úplné vyliečenie artritídy a reumatických bolestí, no dokáže byť dobrým pomocníkom, ak sa v strave skombinuje s ďalšími protizápalovými látkami (med, kurkuma, čierne korenie, zázvor, cesnak).

Takáto diéta bohatá na protizápalové potraviny potom zneškodňuje voľné radikály spôsobujúce poškodenia buniek a tým znižuje zápaly.

Potlačením zápalov sa zasa zmierňujú bolesti, ktoré artritídu sprevádzajú.

Dávkovanie a užívanie škorice

Pri klasickom konzumovaní škorice, keď si ju pridávate do jedál, by nemal nastať žiaden problém.

Ak však chcete škoricu užívať cielene, napríklad s medom alebo rozmiešanú v nápojoch, potom sa snažte limitovať jej denný príjem na 2 až 5 gramov (1 až 2 čajové lyžičky) pre dospelého človeka.

Obozretné by mali byť s jej konzumáciou tehotné ženy, pretože neexistuje dostatok štúdii, ktoré merali jej možné nepriaznivé účinky na plod.

Ľudia s ochorením pečene by sa mali vyvarovať aromatickej škorici a užívať len cejlónsku, kvôli jej nízkemu obsahu potenciálne škodlivej látky kumarín.

Ostatní, ktorých trápia v článku spomenuté choroby ako celulitída, zápaly, infekcie, menštruačné kŕče, vysoký krvný tlak či cholesterol alebo tí, ktorí sa snažia o chudnutie, môžu škoricu užívať bez obáv, keďže sa jedná o vysoko bezpečnú liečivú bylinku.

V prípade pochybností sa môžete samozrejme o jej užívaní poradiť aj so svojim lekárom.

Tiez sa Vam moze pacit