Krása a životný štýl, Zdravé recepty

Lekári varujú: Častý zlozvyk, ktorý vytvára čierne bodky dokonca aj v uchu.

Čierne tukové bodky usadené v upchatých póroch na pokožke vedia byť dosť nepríjemné. Zrejme ste ich už aj vy zažili na svojej tvári, nose alebo brade.

No vedeli ste, že tieto malé čierne bodky sa za istých okolností môžu vytvoriť aj vo vašich ušiach?

Čo to vlastne sú a ako vznikajú tieto čierne bodky?

Podľa Americkej akadémie dermatológie, približne každý šiesty človek sa potĺka s akné, čiernymi bodkami a podobnými kožnými problémami.

Čierne bodky sú malé usadeniny kožného mazu a nečistôt v pokožke, ktoré sú výsledkom upchatých pórov alebo zanesených lôžok vlasových korienkov.

Najčastejšie sa tvoria na tvári, no môžu sa vyskytnúť aj na týchto miestach:

 • chrbte
 • hrudníku
 • krku
 • rukách
 • ramenách
 • v ušiach

V nedávnej epizóde The Doctors (Lekári) bolo odvysielané šokujúce video zobrazujúce, čo sa stane, ak sa na vašej pokožke nachádza priveľa mazu a špiny, prípade, ak je dehydrovaná.

Uvedené video (v angličtine) si môžete pozrieť tu:

Ak sme vám týmto videom pokazili chuť do jedla, tak sa vopred ospravedlňujeme. Uvedený príklad ukazuje na to, aká dôležitá je hygiena, vrátane hygieny uší.

Prečo sa vytvorili v uchu také nechutné usadeniny?

Príčinou vytvorenia sa takých veľkých usadenín mazu a špiny v uchu uvedenej ženy bolo časté používanie ušných slúchadiel.

Podobne ako váš nos či líca, aj v ušiach sa nachádzajú póry a mazové žľazy, ktoré produkujú malé množstvo oleja, aby bola pokožka mastná a nevyschla.

Možno si teraz myslíte, že niečo také by sa vám stať nemohlo. Ako však vidíte na videu, čierne tukové bodky sa môžu stať pomerne veľkým problémom v prípade, ak sa zanedbajú.

Tipy lekára na prevenciu tukových usadenín v ušiach

Aby ste zabránili vytvoreniu podobných usadenín ako ste videli vo videu, lekári odporúčajú tieto veci:

 • uši si umývajte vždy, keď sa sprchujete
 • nenoste ušné slúchadlá veľmi dlhú dobu
 • pravidelne čistite ušné slúchadlá, aby sa na nich neusadzoval prach a maz
 • pouvažujte nad tým, že namiesto slúchadiel do ucha budete používať slúchadlá na uši
 • čistite si tiež mobilný telefón od mazu a špiny, lebo aj ten si často prikladáte na uši

Ako čistiť ušné slúchadlá

Na záver vám odporučíme ešte zopár rád, ako si čistiť ušné slúchadlá tak, aby ste ich nepoškodili:

1. Predtým, než slúchadla začnete čistiť, presvedčte sa, či na nich nie je vrstva usadeného prachu. V takom prípade použite najprv suchú kefku na jeho odstránenie.

2. Na vlhké čistenie použite zmes mydla a trochu vody, aby ste vytvorili penu. Keďže slúchadlá sú malé, vôbec nebudete potrebovať veľa. Penu naneste pomocou látky alebo bavlneného tampónu a slúchadla takto vyčistite.

3. Ak majú slúchadlá gumičky, dajte ich dole a očistite ich zvlášť.

4. Nikdy slúchadlá nečistite priamo vodou alebo ich nebodaj nenamáčajte do vody. Keďže ide o elektroniku, mohli by ste ich týmto zničiť.

5. No a samozrejme, slúchadlá čistite len keď budú odpojené od zariadenia. Inak by ich aj kvapka vody alebo peny mohla skratovať.

6. Po vyčistení je dobré ich tiež pre istotu nechať nejaký čas postáť. To aby sa odparila voda, ak sa do nich náhodou trocha z nej počas čistenia dostalo.

Tiez sa Vam moze pacit