Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Lekári vám o ňom nepovedia, no týmto spôsobom znížite riziko infarktu a mŕtvice dokonca až o 75%!

V očiach mnohých ľudí je cholesterol hlavným vinníkom vzniku náhlych cievnych ochorení ako sú infarkt myokardu či cievna mozgová príhoda, ľudovo nazývaná aj porážka či mŕtvica.

Ohľadne cholesterolu však medzi ľuďmi panuje veľa nedorozumení. V dnešnom článku sa budeme bližšie venovať tomu, ako týmto vážnym zdravotným komplikáciám pomerne jednoducho predísť.

Pravda o cholesterole a jeho vplyve na vaše cievy

Najprv sa pozrime na cholesterol. U neho totiž nie je až tak dôležitá jeho celková hladina, ako pomer medzi rôznymi druhmi cholesterolu.

Napríklad, vezmime si človeka s celkovým cholesterolom 300. U mnohých z vás to môže evokovať priam hrôzu v očiach.

Ak však hladina dobrého cholesterolu je 85 až 90, čo je pomerne bežné u žien, potom pomer je správny a neexistuje žiadne zvýšené riziko.

Avšak mnohí z lekárskej komunity chcú, aby ste verili, že hladina celkového cholesterolu 300 je nebezpečná. Preto vás vystrašia a následne hneď predpíšu užívanie statínov (liekov na zníženie cholesterolu).

Ako sme však už uviedli, dôležitý je pomer medzi „zlým“ LDL a „dobrým“ HDL cholesterolom.

Pre tých z vás, ktorí chcete mať ešte ucelenejší obraz o vašej krvnej hladine cholesterolu, môžete si vyžiadať rozbor v špeciálnom laboratóriu. Tam vám zistia podrobnejšie členenie než len na HDL a LDL cholesterol.

Prečo na cholesterole vlastne záleží

Ďalšou otázkou, ktorá vás určite napadne, je, že prečo na cholesterole vlastne záleží?

Málo ľudí totiž vie, že naša krv je v skutočnosti abrazívna, čiže brúsna, drsná, respektíve odierajúca steny ciev.

No a práve toto „brúsenie“ stien ciev v nich spôsobuje zápaly, hlavne vo veľkých cievach akými sú naše artérie v blízkosti srdca.

No a práve tu zohráva cholesterol dôležitú úlohu pri oprave našich ciev.

Vysoká hladina cholesterolu tak môže byť aj určitým indikátorom toho, že sa v našom tele nachádza veľké množstvo zápalov. Telo potom cholesterol využíva na opravu škôd, ktoré spôsobili.

Problémom LDL cholesterolu však je, že síce trhliny v cievach síce zalepí, no naďalej sa na opravených miestach hromadí.

Jeho nánosy potom môžu byť natoľko veľké a hrubé, že cievy napokon upchá. K tomu však dochádza iba vtedy, keď je krv príliš hustá.

Otázkou teda je, ako zabezpečiť, aby naša krv nebola hustá.

Zaujímavé zistenie zo štatistík ohľadne žien

Pri skúmaní medicínskych štatistík vedci prišli k zaujímavému zisteniu a to, že infarkty myokardu a mozgové príhody (mŕtvice) sa takmer vôbec nevyskytujú u žien počas reprodukčného veku.

Prečo je tomu tak? Čím sa tieto ženy líšia od mužov?

Zrejme už tušíte o čo ide. Ide o menštruáciu. Pri nej sa totiž z tela odstraňuje časť krvi, čím dochádza k znižovaniu jej hustoty.

No a práve tento fakt chráni ženy v reprodukčnom veku pred infarktmi a mozgovými mŕtvicami. Muži samozrejme tento ochranný efekt menštruácie nemajú a preto sa u nich tieto ochorenia vyskytujú pomerne často, a to aj v mladšom a strednom veku.

Avšak po menopause sa uvedené riziko u žien a mužov vyrovnáva.

Pravda, ktorá vám celý ten čas hľadí priamo do tváre

Postupne sa dostávame k jadru nášho článku. Tým je otázka, ako zabezpečiť zriedenie hustej krvi aj u mužov alebo u žien po menopauze, teda v akomkoľvek veku?

Na to existuje jedna extrémne užitočná vec – darovanie krvi.

Výskum uskutočnený v 90-tych rokoch minulého storočia zistil, že ľudia, ktorí darovali krv aspoň raz alebo dvakrát do roka, vykazovali až o 75% nižšie riziko infarktu myokardu a náhlej mozgovej príhody.

K podobným zisteniam dospel aj výskum uskutočnený v Škandinávii, pri ktorom sa testovala ešte oveľa väčšia skupina ľudí. Riziko sa znížilo o 75 až 80%. Žiadna tabletka na cholesterol nemá taký dobrý účinok!

A prečo vám o tom lekár nepovie? Určite sa túto otázku teraz sami seba pýtate. Prečo o tak závažnej veci, ktorá má také jednoduché riešenie, vám ešte váš lekár nepovedal?

No predstavte si, čo by sa potom stalo so všetkými tými liekmi proti vysokému cholesterolu. Zrejme by ich predaj totálne skolaboval.

No a práve to je zrejme dôvod, prečo o tom lekári veľmi nehovoria. Z predpisovania liekov na cholesterol majú zrejme tučné provízie od farmaceutických firiem.

No a vy síce dosiahnete nižší cholesterol v krvi, ale zároveň vám lieky prinesú množstvo hrozivých vedľajších účinkov.

Okrem toho si tiež môžete o darovaní krvi a znížení rizika cievnych príhod pozrieť jedno vskutku zaujímavé video (v angličtine):

Záver

Ak si chcete výrazne znížiť riziko infarktu myokardu alebo mozgovej príhody, tak sa prekonajte a choďte aspoň raz ročne darovať krv.

Samozrejme, môžete aj častejšie, ak chcete. Pomôžete tým nielen sebe, ale možno tým aj niekomu inému zachránite život. A za tú „námahu“ to určite stojí. Čo myslíte?

Tiez sa Vam moze pacit