Zdravie a životospráva

Lekár už bol zo mňa zúfalý, tak mi prikázal jesť denne 2 banány. To čo sa stalo neskôr s mojim telom, bol pre mňa obrovský šok!

Banány sú nielen neuveriteľne chutné a osviežujúce ovocie. Sú tiež veľmi zdravé, pretože obsahujú veľa vlákniny a prírodných cukrov (glukóza, fruktóza a sacharóza), čo je dôvod, prečo väčšina športovcov ich používa ako prírodné posilňovače energie.

Ale vedeli ste, koľko zdravia môžete získať len jedením 2 banánov denne? Nedávna štúdia ukázala, že 2 banány vám môžu poskytnúť dostatok energie na intenzívny výkon 1½ hodiny.

Ale ich výhody neprestávajú zvyšovať energiu. Banány môžu tiež ochrániť vaše telo pred mnohými zdravotnými problémami, a akonáhle si o nich budete čítať, budete chcieť začať jesť hneď.

2 banány denne, vám pomôžu:

Krvný tlak

Banány obsahujú veľa draslíka, ale takmer žiadny sodík, preto sú pre ľudí s vysokým krvným tlakom skvelou výživovou voľbou. Banány boli odporúčané aj FDA ako ovocie znižujúce riziko, pokiaľ ide o mŕtvice a vysoký krvný tlak.

Funkcia mozgu

Podľa štúdie, ktorá sa uskutočnila na škole Twickenhalm v Anglicku, banány môžu stimulovať vašu mozgovú funkciu a zlepšiť vašu koncentráciu, ako dokázalo 200 študentov, ktorí počas skúšobnej lehoty jedli 3 banány denne.

 Vredy

Podľa odborníkov z oblasti zdravotníctva sú banány veľmi upokojujúce ovocie, ktoré vám pomôžu predchádzať a liečiť problémy s črevom. Banány neutralizujú žalúdočné kyseliny a upokojujú váš podráždený žalúdok mazaním jeho STIEN.

Anémia

Banány obsahujú vysoké koncentrácie železa, a preto sú odporúčané ľuďom trpiacim na anémiu, pretože železo podporuje tvorbu hemoglobínu v krvi.

Zápcha

Keďže banány obsahujú veľa vlákniny, je to vynikajúce riešenie pre zápchu. Ak máte zápchu, zjedzte  banán.

Pálenie záhy

Keďže banány majú antacidový účinok na váš organizmus, je to skvelé riešenie pre pálenie záhy. Jediné, čo musíte urobiť je zjesť banán.

Stres

Banány obsahujú veľa vitamínu B, čo je veľmi prospešné pre váš nervový systém. Podľa nedávnej rakúskej štúdie môže pracovný stres často viesť ľudí k prejedaniu sa spracovanými potravinami, ako sú čipsy a cukrovinky, ktoré významne zvyšujú denný príjem kalórií. Banány môžu skutočne upokojiť stres a potlačiť vašu chuť do jedla, čo je dôvod, prečo by ste ICH mali vždy nosiť v prípade, že vás prepadne stres.

Krása

Kozmetické krémy a spreje sú drahé a často neúčinné a jedovaté roztoky na ošetrenie hmyzu. Banány sú omnoho zdravšie a efektívnejšie. Jediné, čo musíte urobiť, je trieť  banánové kôry o tvár, a podráždenie a opuchy budú okamžite odchádzať.

Vysoká teplota tela

Banány sa tiež nazývajú „chladiace ovocie“ niektorými odborníkmi na výživu, pretože môžu znížiť telesnú teplotu, najmä u tehotných žien. To je dôvod, prečo mnoho žien v Thajsku konzumuje banány počas tehotenstva.

Depresie

Podľa nedávnej štúdie MIND banány môžu byť veľmi užitočné pre úzkostlivých a depresívnych ľudí, pretože sú známe, že znižujú obavu a zlepšujú náladu.

Dôvodom, prečo sú dobré pre depresiu a úzkosť, je to, že obsahujú tryptofán – bielkovinu, ktorá sa premení na hormón šťastia serotonín. Ak máte pocit depresie alebo úzkosti, uistite sa, že pravidelne konzumujete banány.

Kocovina

Banány je možné kombinovať s mliekom a medom, čo je pravdepodobne najlepšie pre kocovinovú kúru. Banánový medový mliečnik je skvelý, pretože je skvelou kombináciou troch upokojujúcich prísad. Banán upokojuje žalúdok, mlieko hydratuje vaše telo, zatiaľ čo med obnovuje cukry, ktoré ste stratili.

Ranná nevoľnosť

Banány zvyšujú hladinu cukru v krvi a upokojujú žalúdok. Preto sa odporúčajú tehotným ženám, ktoré majú rannú nevoľnosť, ale aj ďalším ľuďom, ktorí sa cítia nevoľno.

Ako ste už čítali, banány môžu zvýšiť vašu energiu, mozgovú funkciu, ale okrem iného aj zlepšiť náladu a krvný tlak.

A pre tých, ktorí uprednostňujú jablká, banány obsahujú 3-krát viac fosforu, 2-krát viac sacharidov, 5-krát viac železa a vitamínu A a 4-krát viac bielkovín, ale aj draslík a iné prospešné živiny.

Takže, ak chcete dostať do niektorých z hore uvedených podmienok, uistite sa, že budete jesť 2 banány denne.

Ak sa vám páči tento článok, môžete ho zdieľať so svojimi priateľmi a rodinou!

Tiez sa Vam moze pacit