Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Lámu sa vaše nechty? Bolí vás hlava? Tvorí sa vám akné? Zrejme vám chýba táto látka!

Naše telo potrebuje pre svoje správne fungovanie a rozvoj rôzne vitamíny a minerály. Zvyčajne, ak mu konkrétna látka dlhodobo chýba, povedie to k nejakému zdravotnému problému.

Často si však toho nie sme vedomí a tak nášmu telu nedokážeme pomôcť ani zabrániť ďalším komplikáciám.

Keďže ide o veľmi dôležitú vec, dnes vám prezradíme 5 najčastejších príznakov nedostatku niektorých vitamínov a minerálov.

Ich výsledkom potom býva nejaký problém so zdravím alebo výzorom.

Akné: Nedostatok zinku

Nedostatok zinku v tele môže viesť ku vzniku akné. Je to preto, lebo zinok je zodpovedný za sfarbenie našej pokožky a tiež kontroluje produkciu olejov v koži.

Okrem toho, zinok má na pokožku aj niekoľko ďalších pozitívnych vplyvov. Robí napríklad to, že urýchľuje hojenie, zmierňuje zápaly a regeneruje naše kožné bunky.

Konkrétne čo sa týka akné, tak jeho vzniku bráni zinok tým spôsobom, že spomaľuje aktivitu enzýmu 5-alfa-reduktázy, ktorý stimuluje tvorbu testosterónu.

No a ako všetci vieme, testosterón je primárnou príčinou akné hlavne u dospievajúcich.

Len 30 mg zinku denne dokáže predísť tvorbe akné. Toto množstvo získate napríklad konzumáciou 0,5 dcl tekvicových semienok.

Drobné biele hrbolčeky na spodnej časti ruky: Nedostatok esenciálnych mastných kyselín

Ak sa u vás vyskytuje nerovnováha esenciálnych mastných kyselín, teda inými slovami, ak vám chýbajú omega-3 kyseliny, potom je veľká šanca, že sa vám na spodnej časti ruky, medzi plecom a lakťom, začnú tvoriť také malé biele kožné hrbolčeky.

Omega-3 mastné kyseliny dokážu zastaviť tvorbu týchto hrbolčekov a tiež zabránia tvrdnutiu vlasových korienkov, pretože majú veľmi silné protizápalové účinky.

Vypadávanie vlasov: Nedostatok železa

Železo je jedným z najdôležitejších minerálov nielen pre vaše vlasy, ale aj pre celé telo.

Jeho špecifickou úlohou pri vlasoch je to, že zabezpečuje dostatočné okysličenie vlasových korienkov kyslíkom a ďalšími dôležitými živinami.

Nedostatok železa tak môže viesť okrem anémie aj k vypadávaniu vlasov.

Suché, poškodené alebo lámavé nechty či vlasy: Nedostatok biotínu (vitamínu H)

Ak chcete mať lesklé a zdravé vlasy, vaše telo potrebuje biotín. Niekedy sa mu tiež hovorí aj vitamín H alebo vitamín B7.

Napriek tomu, že biotín sa v strave vyskytuje v pomerne hojnom množstve a tiež ho dostať kúpiť v takmer každej predajni s vitamínmi, je stále mnoho ľudí, ktorí ho majú nedostatok.

V takom prípade dochádza k vypadávaniu vlasov, ich stenčovaniu, lámaniu a inému poškodzovaniu. To isté sa týka aj lámavostí nechtov.

Bolesti hlavy alebo svalové kŕče: Nedostatok horčíka

Horčík je ďalším nesmierne dôležitým minerálom pre vaše zdravie a krásu.

Je absolútne nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému. Dokáže tiež relaxovať a uvoľňovať svaly.

Okrem toho, predchádza vzniku bolestí hláv, svalovým kŕčom a spánkovým poruchám.

Aby ste dosiahli všetky zdravotné prínosy, ktoré ponúka horčík, je potrebné ho prijímať v dostatočnom množstve. Vyskytuje sa hlavne v listovej zelenine ako je kel, šalát, kapusta či špenát.

Ďalším výborným spôsobom, ako získať horčík, je ponoriť sa do kúpeľa s epsomskou soľou (síranom horečnatým). Horčík z tejto soli sa dokáže vstrebať do tela cez pokožku.

Záver

Takže, aby sme to zosumarizovali.

Keď náhodou na sebe spozorujete niektoré z uvedených príznakov, potom by ste mali nájsť spôsob, ako daný problém vyriešiť.

Častokrát úplne stačí, ak zvýšite príjem príslušného vitamínu alebo minerálu a čoskoro pocítite zlepšenie vášho zdravotného stavu.

Tiez sa Vam moze pacit