Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Kvapnite kvapku TOHTO do ucha a podržte 60 sekúnd: Úžasný efekt, ktorý vám vyrazí dych!

Produkcia ušného mazu je úplne prirodzený proces. Jeho hlavnou úlohou je zabrániť usadzovaniu sa baktérií, prachu a nečistôt v ušnom kanáliku.

Napriek tomu mnohí ľudia považujú ušný maz za nečistotu, ktorá musí byť odstránená. Preto si uši pravidelne čistia ušnými tyčinkami.

Čo hovoria odborníci na čistenie uší

Odborníci uvádzajú, že používanie ušných tyčiniek úplne zbytočné a niekedy dokonca kontraproduktívne.

Poukazujú hlavne na to, že po odstránení mazu je sliznica ušných kanálikov omnoho viac náchylná na uhniezdenie rôznych patogénnych baktérií, čím sa zvyšuje riziko infekcií.

Navyše, ak sa takéto čistenie urobí neodborne, tyčinkami môžete si ušný maz zatlačiť späť do ucha a sťažiť tak jeho prirodzený pohyb smerom von.

Ušný kanálik totiž obsahuje jemné štetinky, ktoré ušný maz prirodzeným spôsobom posúvajú smerom von a ucho sa tak doslova čistí samé.

Experti tiež tvrdia, že úplne postačuje umývať si len vonkajšiu časť uší mydlom a vodou. Zasahujte pritom však len potiaľ, kam dočiahnu vaše prsty, nie hlbšie.

Urobiť tak môžete buď počas rannej hygieny, alebo ako súčasť kúpeľa či sprchovania.

Čo robiť, keď ušný maz uviazne v uchu

Samozrejme, niekedy sa môže stať, že ušný maz stvrdne alebo sa z nejakého dôvodu jeho pohyb zastaví a uviazne tak v ušnom kanáliku.

Následkom môžu byť potom nepríjemné príznaky ako bolesti a infekcie ucha, upchaté prínosné dutiny, bolesti hlavy, zhoršený sluch a v niektorých prípadoch dokonca závrate alebo točenie hlavy.

Našťastie, aj na túto situácie existuje jedno pomerne jednoduché riešenie s úžasným efektom. Vynašiel ho známy ušný lekár Dr. David Hill, ktorý ho popisuje v nasledujúcom videu (v angličtine):

Postup

Ak nehovoríte anglicky, tuto je stručný preklad a postup, ktorý je potrebný urobiť pre čistenie uší:

1. Vyrobte si zmes pozostávajúcu z rovnakého diela klasického bieleho octu a alkoholu. Môže ním byť napríklad bežná 40% vodka.

2. Následne si pomocou kvapkadla kvapnite do ucha pár kvapiek tejto zmesi.

3. Hlavu zakloňte tak, aby vám tekutina z neho hneď nevytiekla a podržte ju v tejto polohe zhruba 1 minútu.

4. Nakoniec hlavu nakloňte na druhú stranu tak, aby uvoľnené nečistoty mohli voľne vyjsť z ucha von.

Záver

Ako vysvetľuje Dr. Hill, alkohol s octom pomáhajú uvoľniť zatuhnutý maz, následne ho zriedia a tým mu uľahčia ľahšie sa dať do pohybu iba vplyvom gravitácie.

Ak by vám táto procedúra náhodou ani po niekoľkých zopakovaniach nepomohla vyčistiť ucho, v takom prípade odporúča, aby ste navštívili ušného lekára, ktorý vám s tým odborne pomôže.

Tiez sa Vam moze pacit