Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Krehké kosti: Ako včas rozpoznať a liečiť osteoporózu? Je veľmi dôležité udržať vápnik… kvôli

Osteoporóza je postupný pokles hustoty kostného tkaniva, čo vedie k zmenšeniu síl v kostiach. Najčastejšie sa vyskytuje u žien, najmä v postmenštruačnom období. Osteoporóza vedie k zvýšenému riziku zlomenín aj pri najbežnejšej záťaži.

Lekári nehovoria o epidémii, ale o pandémii osteoporózy. Často sa nazýva aj tichým zabijakom, ktorý je spojený s dlhým asymptomatickým priebehom ochorenia: mnohí pacienti sa nakoniec dozvedia o osteoporóze až po tom, čo sa u nich vyskytne nejaká zlomenina.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zaujala osteoporóza štvrté miesto medzi neinfekčnými ochoreniami, ktoré spôsobujú nielen zdravotné postihnutie, ale aj smrť. Z tohto dôvodu je potrebné k ochoreniu pristupovať s najväčšou vážnosťou.

Boli časy, kedy sa osteoporóza považovala za nevyliečiteľné ochorenie. Dnes sa už našťastie medicína posunula dopredu, no aj napriek tomu je pri diagnostike potrebné vynaložiť nemalé úsilie. Ako rozpoznať osteoporózu pred zlomeninou? Čo robiť, aby sme tomu mohli zabrániť? Tieto, ale aj mnohé iné odpovede môžete nájsť v nasledujúcom článku…

Vápnik a fosfor sú hlavnými zložkami dobre fungujúcich kostí. Hustota kostného tkaniva závisí od ich pomeru. Prvých 25-30 rokov narastá, no potom začne pomaly klesať.

Všetky tieto procesy sa vyskytujú na základe rôznych faktorov, v závislosti od genetiky, životných podmienok, stravovania či iných chorôb. Napriek tomu však existujú bežné príznaky indikujúce nástup osteoporózy.
1.Neprimeraný pocit únavy
2.Bolesť v bedrovej a krížovej časti, v oblasti členkov a bedrových kĺbov či panvových kostí.
3.Choroby gastrointestinálneho traktu, cukrovka, alergie a iné ochorenia spojené s poruchami metabolizmu a metabolizmu soli.
4.Predčasné šedivenie.
5.Zhoršenie držania tela. Veľmi vážnym signálom, ktorý by vás mal donútiť navštíviť špecialistu je zníženie vašej výšky o viac ako 1-1,5 cm.
6.Nočné kŕče v nohách.
7.Lámavé a krehké nechty
8.Rozvoj paradentózy a zvýšená tvorivosť zubného plaku

Zvyčajne ľudia týmto príznakom nevenujú zvláštnu pozornosť a pripisujú ich k stavu únavy či nedostatku vitamínov v tele. Až po rokoch sa začnú objavovať klasické znaky osteoporózy – začnú vás bez príčiny bolieť kosti, deformuje sa chrbtica, vzniká tzv. vdovský hrb, nastane problém so sadaním a vstávaním.

Prevencia osteoporózy pomocou správnej výživy

Na prevenciu osteoporózy musí človek potravou prijímať dostatočné množstvo vápnika. Obyčajne s mliečnymi výrobkami prijímame 600-800 mg vápnika denne, no na celkovú obnovu kostného tkaniva potrebujeme 1,000-1,200 mg. Lekári preto odporúčajú pridať do každodennej stravy aj iné doplnky vápnika.

Okrem toho je potrebné prijímať dostatočné množstvo vitamínu D. S výrobkami, ako sú vajcia, maslo, mäso, môžeme získať v priemere 100 medzinárodných jednotiek tohto vitamínu. To je však veľmi málo.

Potrebujeme aspoň 600-1000 jednotiek za deň. V strave by sa malo nachádzať optimálne množstvo bielkovín – jeden gram na kilogram hmotnosti za deň, viac zelenej zeleniny a šalátov.

Existujú lieky, ktoré môžu pomôcť posilniť naše kosti. No, ak sa chcete uchýliť k prirodzeným metódam liečby, venujte pozornosť produktom, ktoré posilňujú kosti, a môžete ich použiť na boj proti osteoporóze.

Stravovanie človeka s osteoporózou

1.Mlieko a všetky mliečne výrobky


Smotana, kefír, jogurt, syr (rôzne druhy tvrdého syra obsahujú až 1000 mg vápnika na 100 g výrobku). Treba poznamenať, že ak dieťaťu počas jeho detstva nechýba prirodzený mliečny výrobok, osteoporóza ho neohrozuje. U moderných detí, ktoré používajú náhrady mlieka, sa často objavujú choroby kostí už vo veľmi mladom veku.

2.Listová zelenina a špenát


Len málo ľudí vie, že 100 gramov špenátu obsahuje 136 mg vápnika, čo je viac ako v mlieku! Nasýtiť telo vápnikom a vitamínom D možno aj pomocou šalátu, rukolou či petržlenovou vňaťou. Okrem toho, listovú zeleninu môžete jednoducho pridať aj do vašich obľúbených jedál, napríklad do frittaty.

3.Sezamové semienka


Sezamové semená majú bohatú zložku vitamínov a minerálov. Obsahujú vitamíny A, C a E, minerály horčík, zinok, fosfor, železo, ale predovšetkým vápnik.V 100 g sezamu sa nachádza až 783 mg vápnika, čo je takmer rovnaké, ako denná dávka dospelého človeka. Pri osteoporóze si môžete hotové jedlá posypať sezamovými semienkami či mandľami.

4.Losos


Červená morská ryba obsahuje obrovské množstvo užitočných omega-3 tukov. Okrem toho, iba 80 gramov lososa obsahuje viac ako dennú normu vitamínu D. Táto ryba chráni nielen srdce a mozog, ale aj kosti pred osteoporózou.

5.Ananás


Mangán nachádzajúci sa v ananásoch je jedným z prvkov potrebných na rast a udržanie zdravia kostí. Pomáha predchádzať strate hustoty kostí a pri osteoporóze je tou správnou voľbou. 100 g ananásu obsahuje 44% dennej normy mangánu.

6.Orechy


Všetky druhy orechov majú vysoký obsah vápnika, no najviac sa ho nachádza v mandliach. Len nezabudnite, že orechy obsahujú množstvo kalórii, preto je dôležité, aby ste ich príjem limitovali.

Čoho by sme sa mali vyvarovať?

1.Káva, silné čaje, soľ vo veľkých množstvách – prispievajú k uvoľňovaniu vápnika v moči
2.Alkoholické nápoje – bránia absorpcii vápnika v tenkom čreve
3.Sýtené nápoje – vedú k narušeniu rovnováhy medzi kyslím a zásaditým prostredím. Tento jak pomáha vyplavovať vápnik z tela
4.prebytok vitamínov – Možno to vyzerá zvláštne, ale užívanie nadmerného množstva vitamínov (najmä A) tiež prispieva k vylučovaniu vápnika.

Mnoho moderných ľudí sedí celý deň za stolom pri počítači, pričom úplne zabudne na fyzickú aktivitu a prechádzky na čerstvom vzduchu. A to je škoda, pretože sú nevyhnutné pre náš kostný systém. Ukazuje sa, že pravidelná fyzická aktivita posilňuje kosti a zvyšuje ich trvanlivosť.

Začnite chodiť pešo do práce, namiesto sedenia pred televízorom alebo počítačom, choďte do parku. Starajte sa o aerobik, fitness, plávanie alebo iný šport – to je najlepšie nabíjanie kostí. A cez víkendy prejdite do krajiny alebo do prírody

Choďte viac vonku, najmä počas slnečných dné. Koniec koncov, ultrafialové žiarenie prispieva k produkcii vitamínu D v tele. Bez neho sa vápnik jednoducho nebude absorbovať do kostí, čo bude postupne viesť k osteoporóze.

Je teda vidieť, že správny postoj k zdravému životnému štýly nás dokáže ochrániť pred mnohými nepríjemnými ochoreniami, vrátane spomínanej osteoporózy. Starajte sa o svoje zdravie, pretože je toto jediné, čo sa nedá kúpiť…

Tiez sa Vam moze pacit