Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Jednoduché cvičenie, ktoré potrebujete pre zbavenie sa bolestí chrbta a správne držanie tela!

Dobré držanie tela je niečím, na čom by sme si všetci mali dať záležať.

Dôvodom je nielen predchádzanie bolestiam chrbta. Ukázalo sa, že tiež efektívne napomáha tráveniu, zlepšuje dýchanie, znižuje stres, reguluje hormóny, prospieva mozgovej činnosti a celkovo podporuje dobré zdravie.

Na druhej strane, zlé držanie tela zvyšuje riziko bolestí chrbta, zlej cirkulácii krvi a dokonca spôsobuje sťahovanie svalov hrudníka, čo obmedzuje správne dýchanie.

Preto by ste mali robiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste ho napravili. Odmenou vám bude ústup bolesti a stuhnutosti chrbta, krku či ramien.

Našťastie, to všetko sa dá dosiahnuť jediným cvikom známym predovšetkým z jogy.

Kobylková jogová póza

Cvik, ktorý vám dnes predstavíme je nazývaný aj kobylková póza alebo šalabasana. Ide o cvik s úžasnými účinkami, ktorý posilňuje svaly chrbta a krku.

Ak trpíte bolesťami chrbta, predtým, než začnete tento cvik vykonávať, poraďte sa so svojim lekárom, či je pre vás vhodný.

Tu je video v angličtine, ktoré podrobne ukazuje, ako tento cvik cvičiť. Ak nerozumiete anglicky, pod videom nájdete podrobný popis v slovenčine.

Postup cvičenia kobylkovej pózy

Postupujte pri tomto cviku podľa nasledovných 9 krokoch.

1. Dajte si na zem cvičiacu podložku. Ak takú nemáte, môžete použiť aj väčší uterák.

2. Ľahnite si na zem na brucho, tvár smeruje do zeme, čelo sa dotýka podlahy. Obe nohy sú vystreté a narovnané, ruky tiež vyrovnané popri telu, dlane smerujú dohora.

3. Váha tela by mala byť rovnomerne rozložená medzi nohy na jednej strane a trup s hlavou a rukami na strane druhej. Ťažisko spočíva v panve a spodnej časti brucha.

4. Teraz s výdychom zodvihnite hlavu, ruky, hrudník a nohy tak vysoko, ako to len pôjde. Ruky by mali bežať paralelne s podlahou.

5. Ak máte problém zodvihnúť ruky, zaprite sa dlaňami do podlahy (ako to robí kobylka), zdvihnite hore telo a ruky až na koniec, keď budú nohy, hrudník a hlava hore.

6. Ak máte problém zodvihnúť obe nohy súčasne, zodvihnite len jednu, držte ju hore pár sekúnd, spustite dole a potom zodvihnite druhú nohy. Takto ich striedajte.

7. Pozerajte sa pred seba a niekoľkokrát sa nadýchnite a znova vydýchnite. Ak váš krk je stuhnutý, môžete hlavu trocha skloniť a pozerať sa do zeme.

8. Vydržte v tejto zodvihnutej polohe niekoľko nádychov a výdychov. Celý cvik by mal trvať 10 až 60 sekúnd (podľa toho koľko vydržíte).

9. Nakoniec sa spustite znova na zem, chvíľu relaxujte a potom cvik zopakujte.

Záver

Cvik začnite cvičiť s jedným alebo dvoma opakovaniami a postupne, ako sa vám budú chrbtové svaly zosilňovať, zvyšujte počet opakovaní na 5 až 10 za deň.

Cvičte ho denne. Nepotrvá dlho a vaše bolesti chrbta začnú miznúť. Neprestávajte ho však cvičiť, lebo sa vám môžu bolesti znova vrátiť.

Pre udržiavanie kondície chrbtových svalov robte aspoň 3 až 4 opakovania tohto cviku denne.

Tiez sa Vam moze pacit