Zdravie a životospráva

Jazyk je výkladnou skriňou nášho zdravia. Postavte sa pred zrkadlo a vyplazí jazyk. Odhaľte pravdu o svojom zdraví!

Jazyk je jedinečný sval, ktorý potrebujeme v našom každodennom živote. S jeho pomocou komunikujeme, jeme alebo udržiavame zdravie ústnej dutiny.Pri pohľade na jazyk vám skúsený lekár dokáže povedať, ako životné prostredie, strava a životný štýl ovplyvňujú stav vášho tela.V prípade, že máte po ruke zrkadlo, môžete ho hneď použiť a zistiť tak pravdu o svojom zdraví.

zdravý jazyk

zdravy-jazyk
Farba zdravého jazyka je vždy rovnomerne ružová a samotný jazyk je zvlhnutý, bez povlaku, škvŕn, rýh či bolestivých vyrážok a podobne. To znamená, že váš žalúdok a trávenie fungujú správne.

Povlak na jazyku

Svetlo-biely

povlak-na-jazyku
Takýto jazyk naznačuje problémy s pečeňou alebo zažívacím traktom. Avšak stanovenie diagnózy na tomto základe, je takmer nemožné (môže to byť aj zníženej prekyslenie organizmu alebo žalúdočný vred), preto je lepšie navštíviť lekára.

Silná vrstva bieleho povlaku

silná-vrstva-bileho-povlaku
Ak je váš jazyk pokrytý hrubou bielou vrstvou, je to znakom toho, že niektoré systémy v organizme nemôžu plne plniť svoje fyziologické funkcie na udržanie zdravého tela. Môže to znamenať, že je vo vašom tele prítomnosť vírusovej infekcie.

Nerovnomerne zafarbený jazyk so škvrnami

Nerovnomerné-zafarbené-jazyk-sa-škvrnami
„Geografický“ jazyk je istou známkou ochorenie zažívacieho ústrojenstva. V prípade, že sú tieto škvrny hlboké, vyzerajú ako trhliny, môže ísť o zvýšenú hladinu cukru v krvi. Presnú diagnózu vám potvrdí váš lekár.

Farba jazyka

bledý

bledý-jazyk
Jazyk tejto farby je pravdepodobným príznakom problému s tráviacim ústrojenstvom. Sprevádza ho často aj riedka stolica, studené ruky a nohy, únava a nadúvanie. Mimoriadne svetlý a suchý jazyk môže signalizovať nedostatok krvi, ktorý je sprevádzaný pocitom úzkosti, závratmi, poruchami pamäti, nespavosťou, anémiou alebo popraskanými perami.

červený
Jasne červený jazyk takmer vždy naznačuje infekciu v tele. Červené bodky môžu naznačiť teplotu alebo zápal v krvi. Tmavo-červená farba indikuje problémy s obličkami alebo intoxikácii organizmu.

jazyk s červenou špičkou

jazyk-s-cervenou-spickou
Špička jazyka je tiež známa ako oblasť srdca. Vzhľadom k tejto skutočnosti, aj bez známok akéhokoľvek ochorenia, môže ísť o citové rozrušenie alebo nepokoj.

jazyk s červenými okrajmi

jazyk-s-červeným-okraji
Takto sfarbený jazyk naznačuje nadmernú konzumáciu pálivých alebo tučných jedál či alkoholu. Napriek tomu podľa orientálnej medicíny sa takto dostávajú na povrch výsledky dlhodobého hnevu alebo urážok.

fialový
Najčastejšie je táto farba jazyka spôsobená deficitom vitamínu B2. Môže sa vyskytnúť aj u žien, ktoré majú bolestivú alebo nepravidelnú menštruáciu alebo u ľudí trpiacich chronickou bolesťou.

modrý

fialovy-jazyk
Cyanóza jazyka, teda modrastý až tmavomodrý jazyk, je signálom, aby ste okamžite vyhľadali lekársku pomoc. Naznačuje, že vaše tkanivá nemajú dostatok kyslíka. Môže ísť aj o ochorenie srdca, ciev alebo dýchacích ciest.

žltý
Tento povlak naznačuje ochorenie pečene alebo žlčníka. Tiež za tým môže byť stagnácie potravy v tele a zlé trávenie.

zelený

zeleny-jazyk
Tmavý alebo zelenkavý povlak sa môže objaviť pri silnej otrave organizmu, vrátane alkoholu.V čínskej medicíne sa hovorí, že jazyk je predĺženým srdcom, preto je potrebné ho občas sledovať, ako vyzerá.

Tiez sa Vam moze pacit