Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Hneď ako spozorujete týchto 9 príznakov, začnite svoje telo detoxikovať.

Mnohí experti z celého sveta odporúčajú, aby každý človek z času na čas vykonal preventívnu detoxikáciu tela, Tá zlepší vaše celkové zdravie a ochráni vás pred rozvojom vážnych ochorení.

Avšak existujú situácie, kedy je potrebné nečakať a s detoxikáciou začať čo najskôr. No a o týchto situáciách si viac povieme v dnešnom článku.

Zásady detoxikácie a vplyv prostredia

Je potrebné vedieť, že po každej detoxikácii by mala nasledovať aj úprava stravy.

Tá by mala telu poskytnúť dostatok výživných látok potrebných na regeneráciu tkanív po škodách napáchaných toxínmi.

Toxické látky sa nachádzajú v prostredí všade okolo nás – v jedle, ktoré jeme, vzduchu, ktorý dýchame, v kozmetike, elektronike a podobne.

Navyše, telo je zaťažované aj voľnými radikálmi, ktoré sa v ňom tvoria v dôsledku stresu, hormonálnych nerovnováh, negatívnych emócii či úzkosti.

Život bez toxínov v podstate ani nie je možný. Preto si naše telo vytvorilo mechanizmy na ich odstraňovanie z tela – plač, potenie, moč, stolica. To všetko sú prirodzené spôsoby, ktorými sa telo zbavuje toxínov.

Prečo detoxikovať

Niekedy však prirodzené telesné mechanizmy detoxikácie nemusia postačovať. Príčinou býva prílišná záťaž toxínmi, prípadne znížená schopnosť tela detoxikovať v dôsledku choroby alebo vyššieho veku.

Faktor tu zohrávajú aj špecifické druhy toxínov, na ktoré naše telo nebolo stavané a s ktorými si len ťažko dokáže poradiť. Ide hlavne o chemikálie, ktoré evolúcia nepozná a sú umelo vyrobené človekom.

No a práve vtedy je potrebné nášmu organizmu trocha pomôcť.

Preventívna detoxikácia obnoví v tele rovnováhu, dodá mu energiu, môže prispieť k schudnutiu a tiež urýchli regeneráciu organizmu v prípade choroby.

Teraz sa už ale poďme bližšie pozrieť na 9 príznakov, ktorými vám telo dáva najavo, že by sa mu zišla detoxikácia.

1. Problémy s pokožkou

Ak máte suchú pokožku, vyrážky alebo akné, vaše telo si žiada detoxikáciu.

Povrchové ošetrenie pokožky rôznymi krémami buď vôbec nepomôže, alebo v najlepšom prípade len na chvíľu potlačí ťažkosti.

Problém je zvýšená toxicita vo vnútri tela. Preto, ak chcete vyliečiť kožu, potrebujete sa zbaviť toxínov v tele, ktoré sú skutočnou príčinou problémov s pokožkou.

2. Upchaté dutiny

Ide o pomerne časné príznaky zvýšeného usadzovania toxínov v tele.

Dochádza k nim najčastejšie po vdýchnutí škodlivých látok či už chemickej povahy alebo mechanických nečistôt, prachu a podobne.

3. Ťažkosti so žlčníkom

Keď sú telo a tráviaci takt preťažené toxínmi, dochádza k preťaženiu žlčníka napojeného na pečeň, ktorý sa ich snaží vylúčiť prostredníctvom žlče.

Zahustená žlč predstavuje k tomu aj zvýšené riziko tvorby žlčových kameňov.

4. Tuk na bruchu, stehnách a bokoch

Experti tvrdia, že emócie, stres, úzkosť a hnev prispievajú k ukladaniu toxínov v tele. Tie potom narúšajú schopnosť tela kontrolovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Výsledkom je nadmerné ukladanie tukov, ktoré sa zvyčajne ako prvé prejaví na problémových partiách tela ako sú brucho, stehná či boky.

5. Prehrievanie sa

Keď je vaše telo plné toxínov, môže to nútiť vaše srdce pracovať rýchlejšie, čo potom vedie k pocitom známym ako by ste sa „prehrievali“, keďže dochádza k zvýšenej tvorbe telesného tepla.

Prirodzeným mechanizmom tela na ochladzovanie je potenie a následné odparovanie potu, ktoré z tela odvádza teplo.

Poteniu netreba brániť napríklad rôznymi antiperspirantami, pretože okrem odvádzania tepla sa pomocou neho z tela odstraňujú aj toxíny.

6. Bolesti hlavy

Tuto by ste mali byť obzvlášť opatrní a neignorovať tento príznak, ktorý je pomerne spoľahlivým spôsobom, ako rozpoznať, že niečo nie je v tele v poriadku.

Keď vás trápia pravidelné bolesti hlavy, ide zrejme o znamenie, že je čas na detoxikáciu.

Takže, predtým, než prehltnete ďalšiu tabletku proti bolesti hlavy alebo sa začente obávať, že vás tieto bolesti budú trápiť po zvyšok vášho života, vyskúšajte detoxikačný program a zistite, či príčinou nie sú práve toxíny.

7. Nedostatok energie

Tuto je najprv  potrebné rozlíšiť, či ide o bežnú únavu alebo dlhodobú unavenosť a nedostatok energie.

Keď sa každý deň ráno zobúdzate unavení a tento stav sa nezlepšuje ani počas dňa, potom dozrel čas na detoxikáciu tela.

Tá vám pomôže z tela vyplaviť toxíny, ktoré bránia správnemu metabolizmu a tvorbe energie.

8. Biely alebo žltý jazyk

Prirodzené sfarbenie jazyka je ružové alebo svetlo červené.

Ak sa však na ňom nachádza žltý alebo biely povlak, potom to znamená, že sa telo snaží detoxikovať prostredníctvom ústnej dutiny a dychu. Vtedy mávajú ľudia súčasne aj zlý zápach z úst.

Ide o jasný príznak toho, že by ste mali čo najskôr podstúpiť detoxikáciu tela.

9. Nespavosť

Melatonín je hormón, ktorý telu signalizuje, že je čas na spánok. Prítomnosť toxínov však môže narúšať jeho tvorbu. To potom spôsobuje ťažkosti so zaspávaním alebo zlý spánok počas noci.

Dobrá detoxikácia pomôže obnoviť telesnú rovnováhu v tejto oblasti, aby váš organizmus znova dokázal produkovať adekvátne množstvo melatonínu.

Ako detoxikovať telo

Existuje viacero overených a nenáročných spôsobov, ako z tela efektívne vyplavovať toxíny.

Môžete vyskúšať niektoré (aj viacero naraz) z týchto možností:

  • ranná detoxikácia pomocou vody s 1 čajovou lyžičkou citrónovej šťavy alebo jablčného octu
  • pravidelné cvičenie
  • lymfodrenážna masáž
  • sauna
  • skákanie na trampolíne
  • drhnutie kože na sucho
  • konzumácia čerstvých ovocných a zeleninových štiav
  • zvýšený príjem tekutín, hlavne čistej vody

Dúfame, že sa vám tento článok páčil a príde vám na úžitok. Nezabudnite ho prosím zdieľať aj so svojimi priateľmi a známymi.

Tiez sa Vam moze pacit