Obyčajný med nie je práve lacný, ale nie je to nič v porovnaní s tým, koľko stojí halucinogénne med produkovaný včelami skalnými (Apis DORS laboriosa).
Včela skalná (ktorú niektorí odborníci nepovažujú za samostatný druh) sa vyskytuje iba v Himalájach a dostať sa k jej hniezdu nie je ani trochu jednoduché.Ľudia, ktorí sa o to pokúšajú, musia šplhať po lanových rebríkoch na útesy vysoké aj napriek 90 metrov. K odvráteniu pozornosti včiel – ktorým sa ich prítomnosť samozrejme dvakrát nepozdáva – používajú tyče s horiacou trávou.Včely skalné v priebehu roka vytvárajú rôzne druhy medu. Na jar ide o tzv. „Šialený“ (alebo tiež červený) med, ktorý obsahuje určité toxíny. K tomu, aby ste sa dostali do rauša, podľa cestovateľov Davida Caprara úplne stačia dve čajové lyžičky.
„Mal som pocit, ako by sa moje telo ochladzovalo. Začalo to v hlave a potom pokračovalo dolu cez môj trup. Hlboký, ľadovo horúci pocit sa usadil v mojom žalúdku a trval niekoľko hodín, „opísal Caprara pre magazín Vice.
Nepálci malé dávky tohto medu používajú ako antiseptikum, liek proti kašľu alebo pre tíšenie bolesti. Za jeden kilogram na čiernom trhu zaplatíte približne 130-175 USD.O živote lovcov halucinogénneho medu bol nedávno natočený pozoruhodný dokument The Last Honey Hunter , ktorý bude vydaný budúci rok. Ale pozor – z doteraz zverejnených záberov je jasné, že nepôjde o nič pre slabé povahy (a už vôbec nie pre jedinca trpiaci závratmi).