Ak patríte medzi fanúšikov esenciálnych olejov a nejaké aj máte doma, potom určite viete, aké prínosné dokážu byť pre vaše zdravie, relaxáciu a pokoj na duši.
Okrem ich využitia v aromaterapii majú aj mnohé ďalšie spôsoby využitia. A práve o nich si viac povieme v našom dnešnom článku.
Podľa rexlexológov môžu byť esenciálne (éterické) oleje nanášané pred spaním na chodidlá. To potom pre človeka zabezpečí nielen lepší spánok, ale celú paletu zdravotných prínosov.
Prečo nanášať esenciálne oleje práve na chodidlá?
Pokožka na chodidlách má 5 vrstiev, avšak žiadne vlasové korienky. Z uvedeného dôvodu je tam pokožka pre esenciálne obzvlášť absorpčná a umožňuje im dostať sa priamo do krvi.
Štúdie ukázali, že ak sa esenciálny olej aplikuje priamo na pokožku chodidiel, stopy po nich je možné do 20 minút nájsť takmer v celom tele.
Je tomu tak preto, lebo pokožka na iných častiach tela obsahuje podkožné žľazy, ktoré produkujú olejové siubstancie. Ich úlohou je sťažovať prenikanie látok cez pokožku (určitá ochranná funkcia pred toxínmi z prostredia).
Avšak pokožka na chodidlách uvedené žľazy neobsahuje a teda sa cez ňu do tela ľahšie vstrebávajú rôzne substancie z jej povrchu.
Navyše, na chodidlách sa nachádza vyše 72000 nervových zakončení. To je viac na cm štvorcový ako na akejkoľvek inej časti tela.
Z uvedeného dôvodu východná medicína už po tisícročia využíva stimuláciu týchto bodov na liečbu mnohých ochorení.
Jej teória spočíva v tom, že telesné orgány sú meridiánmi spojené s nervovými zakončeniami na nohách, rukách a tvári. Rovnaký princíp využíva aj reflexológia.
Podobne ako mechanická stimulácia, rovnaký účinok má stimulácia uvedených nervových zakončení pomocou esenciálnych olejov. To potom stimuluje choré orgány v tele, aby naštartovali proces samoliečenia.
Ako aplikovať esenciálne oleje na chodidlá
Esenciálne oleje sú zvyčajne príliš koncentrované na to, aby sa aplikovali na pokožku priamo. Mohli by totiž pokožku podráždiť alebo vyvolať svrbenie či začervenanie.
Preto je ich nutné predtým zriediť s iným, takzvaným nosným olejom. Tým môže byť akýkoľvek rastlinný olej, no najlepšie na tento účel sa osvedčil kokosový alebo olivový olej.
Zvyčajne sa odporúča zmiešať pár kvapiek esenciálneho oleja s 2 až 3 čajovými lyžičkami nosného oleja.
V porovnaní s pokožkou na ostatných častiach tela je pokožka na chodbách nielen najviac priepustná, ale zároveň aj najmenej citlivá. Preto môžete použiť akýkoľvek esenciálny olej.
Aký esenciálny olej použiť si môžete vybrať podľa toho, na aký zdravotný problém sa chcete zamerať.
Napríklad:
- tea tree olej – plesne, akné
- levanduľový olej – úzkosť, stres, lepší spánok, nervové napätie, svrbenie pokožky, migrény, škrípanie zubov, ekzémy, psoriáza
- kadidlový olej – duševné alebo spirituálne pozdvihnutie, posilnenie nechtov
- mätový olej – detoxikácia tela, nevoľnosti, bolesti hlavy, trávenie, koncentrácia
- eukalyptusový olej – detoxikácia, astma, zápal priedušiek, horúčky
- harmančekový olej – relaxácia
- ružový olej – depresia
- grapefruitový olej – celulitída, koncentrácia, cirkulácia krvi, chudnutie
- klinčekový olej – zmiernenie telesných pachov
- rozmarínový olej – vypadávanie vlasov, lupiny vo vlasoch
- zázvorový – trávenie, ranné nevoľnosti
- cyprusový olej – artritída, reuma
- oreganový olej – imunita, infekcie
Záver
O podrobnejšom použití esenciálnych olejov a ich zdravotných prínosoch sa môžete poradiť s vaším praktikantom prírodnej medicíny alebo naturopatom.
Ich aplikácia na pokožku chodidiel predstavuje najľahší a najúčinnejší spôsob využitia pre posilnenie vášho zdravia.