Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Dajte ZBOHOM zápachu z úst, zubnému kameňu a povlaku: Domáca zubná bieliaca pasta

Všetci vieme o tom, že správna starostlivosť o náš chrup zahŕňa umývanie zubov zubnou kefkou, čistenie medzizubných priestorov dentálnu niťou a prípadne aj preplachovanie úst dentálnou vodou.

O čom ste však zrejme ešte nepočuli je fakt, že kokosový olej dokáže mať na zdravie vašich zubov neskutočné účinky.

Preplachovanie úst olejom

Procedúra preplachovania úst olejom je stará tisíce rokov a údajne pochádza z Indie, kde sa stala súčasťou Ayurvedy. Niekedy sa jej zvykne hovoriť aj „ťahanie oleja“, pretože sa pri nej akoby preťahuje olej v ústach pomedzi zuby.

Vykonáva sa tak, že sa vezme približne 1 polievkovú lyžicu oleja do úst, 15 až 20 minút sa ním ústa premývajú a následne sa vypľuje. Najlepšie je použiť kokosový olej

Efekt to má ten, že sa v ústach a na zuboch eliminujú škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach z úst a ktoré tiež prispievajú k tvorbe zubného kazu.

V súčasnosti táto metóda starostlivosti o zuby a ústnu dutinu sa stáva stále viac a viac populárnou aj u ľudí v západných krajinách.

Dnes túto tému ďalej rozvinieme a povieme si, ako si vyrobiť domácu zubnú pastu, ktorá má podobné účinky a k tomu navyše vaše zuby ešte aj pekne vybieli.

Suroviny pre domácu bieliacu zubnú pastu

Zubná pasta, ktorej základom je kokosový olej, má mnoho zdravotných prínosov, za ktoré vďačí jeho antimikrobiálnym účinkom.

Medzi jej hlavné prínosy partia:

  • predchádzanie zubného kazu prirodzeným spôsobom
  • odstraňovanie nepríjemného zápachu z úst
  • zníženie rizika zubného kazu
  • zníženie rizika zápalov ďasien a paradentózy

Pre účely výroby zubnej pasty je dobré si zaobstarať panenský kokosový olej lisovaný za studena

Druhou zložkou pre výrobu našej domácej bieliacej zubnej pasty je obyčajná sóda bikarbóna.

Inštrukcie pre výrobu zubnej pasty

1. Roztopte niekoľko polievkových lyžíc panenského kokosového oleja (približne 30 gramov) v miske alebo pohári.

Kokosový olej sa topí pri teplote okolo 24˚C, takže bude stačiť napríklad vložiť pohár s olejom do druhej väčšej misky s napustenou horúcou vodou.

2. Po roztopení kokosového oleja do neho pridajte 3 polievkové lyžice sódy bikarbóny a dobre to premiešajte. Miešajte dovtedy, kým sa zmes nebude podobať na klasickú komerčnú zubnú pastu.

3. Výsledná zmes je pripravená na použitie. Pre uskladnenie ju premiestnite do uzatvárateľnej sklenenej nádobky.

4. Ak sa zmes uskladňovala v teple a nie je tuhá, tak ju pred každým použitím môžete lyžičkou trocha premiešať, aby bola homogénna.

Pri umývaní zubov si z nej kúsok naneste na zubnú kefku rovnako, ako to robíte pri klasickej zubnej paste. Nezabudnite si však okrem zubov očistiť aj jazyk, pretože na ňom sa tiež zachytávajú baktérie spôsobujúce zápach z úst.

Keďže pasta obsahuje okrem kokosového oleja aj sódu bikarbónu, tá vaše zuby popri už vyššie spomenutých vecí navyše aj pekne vybieli.

Na záver

Nezabúdajte na to, že kokosový olej tuhne pri zhruba 24˚C. Po umytí zubov je preto možno lepšie ho vypľuť nie do umývadla, ale do koša. Také malé množstvo by nemalo upchať odtokové rúry. Avšak, v prípade jeho vypúšťania vo väčšom objeme alebo pri častejšej frekvencii, by sa mohol začať v rúrach olej usádzať a brániť tak v odtoku vody.Zdroj: healthyfoodhouse

Tiez sa Vam moze pacit