Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Dajte si pozor na sójový proteín! Je skoro všade a u mužov znižuje hladinu testosterónu.

Nová štúdia z Univerzity v Connecticute odhalila neblahé následky konzumácie sóje, vrátane produktov z nej a tiež zvýraznila dôležitosť, prečo by sa jej mali hlavne muži vyhýbať.

Výskumníci totiž zistili, že muži, ktorí namiesto bežného srvátkového proteínu konzumovali sójový proteín pre rast a regeneráciu svalov, zaznamenali výrazné zníženie hladiny testosterónu.

Okrem toho došlo u nich k zvýšeniu hladiny stresového hormónu kortizolu v krvi.

Uvedená štúdia bola publikovaná v periodiku Journal of the American College of Nutrition (JACN)a zamerala sa na zistenie toho, ako používanie sójových doplnkov stravy ovplyvňuje testosterón, kortizol a globulín viažuci sa na pohlavné hormóny (SHBG) u mužov, ktorí chodili do posilňovne.

Výsledky potom porovnali s mužmi, ktorí namiesto sójových doplnkov užívali stvrátkové proteíny.

Čo konkrétne zistila štúdia

Výskumníci sledovali 10 mladých mužov vo veku okolo 20 rokov, ktorých rozdelili do troch skupín.

Prvá skupina dostávala srvátkový proteín, druhá sójový proteín a tretia užívala placebo založené na maltodextríne a predstavovala kontrolnú skupinu.

Uvedení muži nemali dovolené užívať žiadne ďalšie doplnky stravy. Štúdia taktiež vylúčila vegetariánov, vegánov a tých, ktorí konzumovali stravu extrémne bohatú na iné druhy bielkovín.

Účastníci štúdie konzumovali každé ráno 20 gramov príslušného doplnku stravy a následne mali vykonať 6 sérií ťažkých drepov po 10 opakovaniach so záťažou 80% ich maximálneho výkonu.

Po 14 dňoch výskumníci potom odobrali mužom vzorky krvi a vyhodnotili úroveň ich hormónov.

Zistili, že u mužov, ktorí užívali sójový proteín, sa síce nezvýšila hladina estrogénu, no došlo k zníženiu hladiny testosterónu a zároveň k zvýšeniu stresového hormónu kortizolu. Ide o smrteľnú kombináciu, ktorá mužov vystavuje zvýšenému riziku rôznych ochorení a taktiež priberaniu.

Čo môže u mužov vyvolať znížená hladina testosterónu a zvýšený kortizol

Znížený testosterón a zvýšený kortizol sa zvyčajne spájajú s takzvanou feminizáciou mužov, ktorá sa prejavuje výtokmi z bradaviek, zväčšením prsníkov a návalmi horúčav.

Môže tiež narúšať funkcie štítnej žľazy, stratu kostnej hmoty, nespavosť, znížené libido a spôsobovať reprodukčné problémy.

Ako uvádzajú autori štúdie: „Naše hlavné zistenia demonštrujú, že už aj tak krátka doba užívania sójového proteínu akou je 14 dní, je schopná významne narušiť hladinu testosterónu v krvi.

Okrem toho, počas regenerácie svalov po náročnom cvičení dochádza aj k zvyšovaniu stresového hormónu kortizolu.“

Rada pre mužov, ktorí sa snažia o rast svalovej hmoty

Sójový proteín nie je niečo, čo by mali užívať muži, ktorí sa usilujú pomocou silového cvičenia získať viac svalovej hmoty.

Okrem toho, že sójový proteín nemá správny profil aminokyselín, spôsobuje navyše efekt znižovania mužnosti a to hneď niekoľkými spôsobmi, plus oberá mužov o ich hlavné črty a charakteristiky, vrátane sily a chuti do života.

„Za posledné desaťročia mnohí vedci zistili, že fytoestrogény v sóji majú nepriaznivé účinky na produkciu a využitie hormónov u mužov“, uvádza Tim Boyd z Nadácie Westoma A. Pricea. Cituje pri tom niekoľko štúdií, ktoré sa zamerali špeciálne na sójový proteín, sójovú múku a ďalšie deriváty sóje, ktoré sa dnes bežne nachádzajú v mnohých potravinách.

Ďalej dodáva:

„Testosterón sa pre niekoho môže zdať ako nejaká zbytočná, ego zvyšujúca látka, no v skutočnosti je to pre mužov veľmi dôležitý hormón. Je zodpovedný za regeneráciu, tvorbu červených krviniek, zdravé spánkové cykly, imunitu a pohlavné funkcie.

Nízke hladiny testosterónu sa taktiež spájajú s narušenou činnosťou štítnej žľazy, čo je ďalší nežiadúci následok konzumácie sóje a produktov z nej.

No a znížená funkcia štítnej žľazy spôsobuje pokles libida tak u mužov, ako aj u žien.“

Kde všade sa nachádza sójový proteín

Sójový proteín sa nenachádza iba v výživových doplnkoch stravy určených pre tých, ktorí posilňujú a budujú svoje svaly.

V dnešnej dobe je sójový proteín prítomný aj v celej rade ďalších výrobkov, ako napríklad:

 • spracované mäsové výrobky (šunka, salámy, párky, klobásy)
 • pečivo (chlieb, rožky a podobne)
 • tofu, sójová omáčka, miso
 • bujón do polievok
 • cereálie, cukrovinky
 • čokolády
 • energetické tyčinky
 • sójové mlieko
 • majonézy, arašidové maslo
 • omáčky, instantné polievky, dresingy
 • vegetariánske mäsové náhrady
 • mnohé ďalšie výrobky

Preto, ak ste muž a chcete sa vyhnúť rizikám, ktoré pre vás prináša konzumácia sóje, snažte sa jej za každých okolností vyhýbať.

Pri kúpe potravín si vždy čítajte ich zloženie na obale a presvedčte sa, že neobsahujú sóju, pretože už aj tak malé množstvo ako 20 gramov denne dokáže narušiť vaše hormóny.

To isté platí aj pre ženy. U vás síce sója neovplyvní až tak veľmi testosterón, no stále môže spôsobiť vážne následky, hlavne čo sa týka narušenia činnosti vašej štítnej žľazy.

Tiez sa Vam moze pacit