Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Črevná chrípka / črevná viróza – príznaky, strava a liečba.

Prichádza s takmer železnou pravidelnosťou minimálne dvakrát do roka. Obľubuje predovšetkým chladnejšie mesiace a hoci je vysoko infekčná nemusí nakaziť každého, kto sa s ňou stretne. Na zaútočenie využíva predovšetkým oslabený imunitný systém a vtedy bez akýchkoľvek kompromisov dokáže zložiť nielen deti, ale donúti zaľahnúť aj dospelých. Reč je o gastroenteritíde – alebo častejšie sa používa črevná chrípka / črevná viróza.

Črevná chrípka – príčiny a spôsob prenosu

Príznaky črevnej chrípky si pravdepodobne nezmýlite so žiadnym ochorením. Po nakazení sa črevnou chrípkou sa síce začnú prejavovať rovnaké príznaky ako pri klasickej chrípke, teda môže sa objaviť malátnosť, únava, bolesť kĺbov alebo  teplota, ale tu sa ich vzájomná podoba končí.

K uvedeným symptómom sa totiž onedlho pridajú ďalšie príznaky v podobe bolestí brucha, žalúdočných kŕčov, zvracania a hnačiek, ktoré vás nenechajú na pochybách s akým ochorením máte v skutočnosti do činenia.

Črevnú chrípku majú najčastejšie na svedomí rotavírusy, norovírusy, enterovírusy a coxsackievírusy, ktoré sa do organizmu dostanú cez sliznice dýchacieho systému alebo potom tzv. fekálno-orálnou cestou.

Črevná chrípka útočí najmä v kolektívoch

Prvému spôsobu vniknutia niektorého zo spomínaných vírusov do organizmu pravdepodobne nedokážeme zabrániť, pretože zvyčajne pracujeme vo viacčlenných kolektívoch, kde je vyššie riziko výskytu infekcií a pravdepodobnosť vdýchnutia vírusu vyššia. Podobne sú na tom aj naše deti.

Učia sa v uzavretých triedach, ktoré sú počas chladnejších mesiacov často prekúrené a niekedy zle vetrané, čo v konečnom dôsledku prispieva k šíreniu vírusovej infekcie. Rotavírusová črevná chrípka patrí medzi pomerne časté infekčné ochorenia u detí s povinnou školskou dochádzkou.

V druhom prípade nemusíme ťahať za kratší koniec povrazu a črevnej chrípke sa dá dodržiavaním základných hygienických zásad predísť. Na riziko takéhoto prenosu ochorenia upozorňujú odborníci dlhodobo a preto ich apelovanie na pravidelné a dôkladné umývanie rúk treba brať vážne.

Umytie rúk po návšteve úradov, nákupných stredísk a verejných toaliet by malo byť úplnou samozrejmosťou. Rovnako tak umývanie rúk pred jedlom má byť automatickým návykom, ktorým sa dá predísť nielen črevnej chrípke, ale aj iným oveľa vážnejším vírusovým ochoreniam.

Tieto zásady je potrebné vštepovať už deťom v predškolskom veku, nech si ich osvoja a stanú sa úplnou samozrejmosťou, bez ktorej ich ani nenapadne začať jesť.

Liečba črevnej chrípky

Vo všeobecnosti platí, že črevná chrípka nastupuje 2 dni po kontakte s vírusom (inkubačná doba). Postihnutého potrápi zvyčajne 2 – 3 dni a kým sa znovu dostane do formy potrvá to približne ďalšie 2 dni. Na liečbu črevnej chrípky sa lieky zvyčajne nepredpisujú. Nasadenie antibiotík je zbytočné, keďže ide o vírusové ochorenie, pri ktorom tieto lieky jednoducho nezaberajú.

Liečba črevnej chrípky sa preto skôr sústreďuje na dostatočné zavodnenie organizmu, nakoľko v dôsledku hnačiek a zvracaní by mohlo dôjsť k nežiadúcej dehydratácii organizmu. Na doplnenie tekutín počas črevnej chrípky môžete použiť rokmi overený a osvedčený čierny čaj.

Čaj musí byť prijímaný síce pravidelne, ale v malých množstvách, aby nedošlo k prípadnému zvracaniu. Do pitného režimu však môžete zaradiť tiež nesýtené alkalické minerálne vody, ryžový odvar alebo podľa znášanlivosti a v malom množstve aj nesýtené kolové nápoje.

Na dostatočné zavodnenie organizmu počas črevnej chrípky však treba dbať predovšetkým v prípade detí. Tie totiž bývajú na dehydratáciu najcitlivejšie. Na doplnenie tekutín bude vhodné do pitného režimu zaradiť orálny rehydratačný roztok, ktorý doplní nielen potrebné tekutiny, ale dieťaťu poskytne glukózu, ióny sodíka (na zadržanie vody v tele) a dôležité minerálne látky.

Tieto orálne roztoky sú dostupné v lekárni. Deťom samozrejme popritom podávajte aj ryžový odvar, slabší čierny čaj a alkalické minerálne vody do ktorých pridáte malé množstvo glukózy.

Dehydratáciu u detí skutočne nepodceňujte, pretože k výrazným stratám tekutín v ich prípade dochádza veľmi rýchlo. Pri silnej dehydratácii organizmu môže dôjsť k rozvratu vnútorného prostredia v dôsledku čoho môže prísť k poruchám telesných funkcií a napokon k smrti. Ak sa jedná o novorodenca, batoľa alebo vo všeobecnosti o školopovinné deti neberte liečbu črevnej chrípky do vlastných rúk a vždy vyhľadajte detského lekára.

Súčasťou liečby je diéta

Nástup črevnej chrípky bude s najväčšou pravdepodobnosťou v znamení hladovky, pretože črevná chrípka spôsobí, že váš stiahnutý žalúdok odmietne akékoľvek jedlo. Po odznení tých najnepríjemnejších príznakov, však môžete popri popíjaní tekutín skúsiť začať so súcharmi, suchým pečivom alebo klasickými slanými tyčinkami.

Ak to váš žalúdok neodmietne, môžete postupne pridávať varenú ryžu, ktorá je mimochodom pri liečbe črevnej chrípky mimoriadne efektívna, ďalej zemiaky, varenú mrkvu, piškóty a banány.Všetko samozrejme s najväčšou dávkou opatrnosti a ohľaduplnosti k svojmu žalúdku.

So zlepšujúcim sa stavom môžete na jedálniček zaradiť zeleninový a kurací vývar, ktorý môže okrem kúsočkov mrkvy obsahovať už aj malé množstvo hydinového mäsa. Nezabúdajte však, že ešte stále ste v diétnom režime a preto prechod na bežnú stravu musí prebiehať pomaly a nenásilne.

V nasledujúcich dňoch si postupne zvyšujte jednotlivé porcie jedla. Na jedálny lístok zaraďte takú kombináciu jedál, ktorá vám zabezpečí dostatočný prísun potrebných živín, vitamínov a minerálnych látok. Črevá chrípka vás totiž o ich veľké zásoby oberie.

Uprednostnite jedlá pripravené varením, dusením alebo pečením v pare. Vyprážaným jedlám sa po prekonanej chrípke určite vyhnite. Po prekonaní črevnej chrípky sa tiež odporúča na niekoľko dní obmedziť konzumáciu mliečnych výrobkov. Na úpravu črevnej mikroflóry využite probiotické prípravky, ktoré opäť dostanú váš tráviaci trakt do formy.

Posilňujte svoju imunitu počas celého roka

Nesprávna strava, nedostatok vitamínov, dlhodobý stres, málo pohybu, nedostatok spánku a fajčenie. To všetko sú časté faktory, ktoré znižujú našu fyzickú kondíciu a oslabujú imunitný systém. Na to aby sme odolávali rôznym ochoreniam, črevnú chrípku nevynímajúc, však musíme mať silný imunitný systém, ktorý chorobám dokáže vzdorovať.

Ako posilniť oslabenú imunitu? Začnite sa zdravo stravovať, pridajte k tomu dostatok ovocia i zeleniny a začnite sa hýbať. Najlepšie na čerstvom vzduchu. Pri predchádzaní ochoreniam však nezabúdajte na pravidelné vetranie miestnosti, zbytočne ich neprekurujte a dbajte na dostatočnú hygienu rúk. Veríme, že črevná chrípka rýchlo vám alebo vášmu dieťaťu rýchlo odzvoní!

Tiez sa Vam moze pacit