Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Čo sa stane z vaším srdcom, keď budete piť veľa energetických nápojov.

Kofeín ponúka mnoho zdravotných prínosov ako je napríklad zmierňovanie bolesti hlavy, zlepšovanie mentálnej bdelosti či dokonca zmierňovanie príznakov niektorých chronických ochorení ako sú cukrovka alebo astma.

Avšak prínosy kofeínu sa premenia na pohromu, ak sa pridá do energetických nápojov plných cukru, umelých stimulantov, toxínov a ďalších prídavných látok.

Energetické nápoje a ich vplyv na srdce

Ako sa zdá, energetické nápoje vytvárajú pre srdce a celý srdcovocievny systém chaos, ktorý sa môže skončiť až srdcovým infarktom.

Bohužiaľ, toto bol aj prípad Coryho Terry, 33 ročného otca z amerického Brooklynu, za smrť ktorého môže konzumácia Red Bullu – jedného z najpopulárnejších energetických nápojov.

Ako uviedla jeho matka pre denník New York Daily News:

„Terry bol aktívny mladý muž, nefajčiar, ktorý denne pil uvedený energentický nápoj.

Pil to neustále. Vravieval, že ho to vždy povzbudzovalo a dodávalo mu silu.“

Známy zdravotnícky portál Mayo Clinic nedávno publikoval štúdiu, ktorá zistila, že energetické nápoje typu Red Bull môžu ľuďom s nejakým problémom kardiovaskulárneho systému spôsobiť veľké potiaže.

Dokonca aj u zdravých ľudí môže viesť ku vzniku nebezpečných príznakov.

Čo zistila štúdia

Jedna štúdia zahŕňala 15 ľudí konzumujúcich 2 plechovky neidentifikovateľného energetického nápoja denne (podobného Red Bullu čo sa týka zloženia) počas jedného týždňa.

U týchto ľudí dochádzalo k zvýšeniu krvného tlaku o 8% už do 4 hodín po konzumácii nápoja a na konci týždňa ich krvný tlak bol zvýšený trvalo až o 10%!

Navyše, srdcový tep účastníkov štúdie sa zvýšil o 8% za začiatku a o 11% na konci týždňa

Uvedené faktory – frekvencia srdečného tepu a krvný tlak sú dvoma faktormi, ktoré zvyšujú riziko srdcového infarktu. Navyše, vysoký krvný tlak môže poškodiť cievy v mozgu, čo potom vedie k možnému vzniku mozgovej mŕtvice.

Taktiež sa zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín, ktoré obdobne môžu privodiť tak srdcový infarkt, ako aj mozgovú mŕtvicu.

Zloženie energetických nápojov

Aby sme dokázali ilustrovať vplyv energetických nápojov na srdcovocievny systém, musíme zvážiť ich bežné zloženie.

Okrem už spomínaného cukru obsahujú viaceré stimulanty, hlavne kofeín a taurín, spolu s vitamínmi skupiny B.

Problémom je, že existuje len veľmi málo výskumov na uvedenú kombináciu látok a ich vplyv na náš organizmus.

Iná štúdia analyzovala efekt Red Bullu na účastníkov pred a po cvičení. Bolo v nej 13 ľudí, ktorí podstúpili vytrvalostný tréning. Trénovali 3 krát denne.

Niektorí užívali Red Bull, iní obdobný nápoj, prípadne placebo.

Výsledky ukázali, že Red Bull boj jediným nápojom, ktorý mal vplyv na množstvo krvi pumpovanej do a zo srdca.

To poukazuje na možné negatívne účinky kombinácie spomínaných stimulantov na kardiovaskulárny systém, aj keď pri oddelenom užívaní môžu byť neškodné.

Záver

Keď nabudúce siahnete po Red Bulle alebo inom energetickom nápoji s podobným zložením, majte na pamäti, že to môže mať nepriaznivý vplyv na vaše srdce.

Je lepšie sa takýmto nápojom vyhýbať skôr, než vám privodia nejaké neželané zdravotné následky. Ak potrebujete rýchlo dobiť energiu, tak namiesto nich si radšej dajte obyčajnú kávu.

Tiez sa Vam moze pacit