Krása a životný štýl, Prírodná medicína

Čo môžu a nemôžu robiť ženy počas obdobia MENŠTRUÁCIE? O týchto veciach ste zrejme netušili!

Ženám je daný dar zažiť zázrak vzniku nového života, za ktorý však každý mesiac musia platiť. Povieme vám o tom, ako sa vyrovnať s rôznymi ťažkosťami, ktoré sa objavujú v priebehu menštruácie.

Tento článok nebude o tom, že by ste počas vašich dní nemohli nosiť biele nohavičky. Prečítate si, čo by ste nemali robiť počas tohto obdobia, ak si chcete zachovať svoje ženské zdravie.

Mnoho žien zažíva pri menštruácií nepríjemne a niekedy neznesiteľné bolesti v podbrušku. Je vhodné v tomto prípade siahnuť po tabletkách?

Je to možné, ale mali by ste vziať do úvahy pár vecí. Napríklad to, že je prísne zakázané brať lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie a tvorbu krvi – analgin a aspirín. Takisto by ste si nemali sama davkovať lieky proti bolesti, aj keď neobsahujú kyselinu acetylsalicylovú a paracetamol. Vždy je lepšie sa obrátiť na lekára a užiť liek na predpis.

Počas menštruácie prebiehajú v tele ženy hormonálne zmeny, čím sa mení aj reakcia organizmu na lieky. Alergia sa môže objaviť bez zjavného dôvodu – intolerancia na lieky, predpísané doktorom proti infekciám, napríklad ako antibiotiká. Ak máte pocit, že niečo s vami nie je v poriadku – nevoľnosť, závraty, neustala únava, vyrážky, akútne bolesti či zažívacie poruchy, navštívte lekára.

Prečo by sa počas menštruácie nemalo ísť relaxovať do horúcej vane? Pretože to stimuluje krv, čo môže zapríčiniť nadmerné krvácanie. To isté platí aj pri horúcej sprche alebo saune.

Silné krvácanie vie byť vyvolané aj pri pití alkoholu, ktorý rozširuje cievy, preto by ste sa mu mali vyhýbať, alebo konzumovať len rozumné množstvo.

Z rovnakého dôvodu by ste nemali jesť aj niektoré potraviny: čokoládu, kvaskový chlieb, príliš pikantné a slané, kyslú smotanu, orechy, vajcia, mlieko, kávu a mäsové výrobky v podobe klobás. Navyše vám toto jedlo môže počas vašich dní spôsobiť bolesti hlavy a dokonca alebo závraty.

Žalúdočno-črevný trakt je úzko spojený s urogenitálnym systémom, preto by ste nemali podceňovať hodnotu jedla. Niekedy sa hovorilo, že počas menštruácie by sa nemala vykonávať žiadna namáhavá fyzická činnosť. Pomaly sa to však začína meniť a dokonca aj pravidelné cvičenie nás dokáže zbaviť nepríjemných bolestí. Strava nie je výnimkou, aj ona sa vie postarať o to, aby sme toto obdobie prežili o niečo príjemnejšie.

Akékoľvek kozmetické procedúry počas menštruácie sú len vyhodené peniaze. Peeling, mezoterapia, zväčšenie pier, vpichnutie botoxu a kyseliny hyaluronove či tetovanie. Dokonca aj obyčajne farbenie vlasov môže skončiť neočakávane. Bolesť je oveľa intenzívnejšia pri manipulácii s kožou a vlasmi, napríklad také vytrhávanie obočia. Za všetkým je vysoký obsah progesterónu v krvi.

Všetko je postavené na hormonálnom základe, ktorý sa počas tohto obdobia mení. Cez tieto dni sú ženy viac citovo zraniteľné. Mali by ste sa preto vyhýbať zbytočným drámam, čítať smutné knihy, rozprávať sa o smutných udalostiach s vašimi priateľmi a baviť sa o citlivých témach s blízkymi. To vám pomôže vyvarovať sa negatívnym emóciám, záchvatom hnevu a zlým zážitkom.

Tiez sa Vam moze pacit