Krása a životný štýl, Prírodná medicína

Čistenie zubov pred spánkom nie je nutné. Zubní lekári nám vysvetlili prečo!

Únavou padnete do náručia noci a na zuby si už ani nespomeniete. Poznáte to? A ako veľmi zanedbávanie ústnej hygieny pred spánkom škodí? „Niekedy veľa, niekedy vôbec,“ zhodujú sa odborníci.
Nezáleží totiž na tom, či si „vypucujete“ chrup tesne pred spaním, ale či tak urobíte raz za 24 hodín. Tvrdí to Kimberly Harms, zubná lekárka a hovorca Americkej asociácie zubných lekárov.
Je ale podstatné tento interval prísne dodržiavať? Ak nechcete, aby baktérie vo vašich ústach „dozreli“, tak áno. Počas uvedenej doby tieto baktérie ​​vytvárajú zubný povlak a produkujú kyselinu. Tým viac, čím častejšie maškrtíte. Spolu s tým sa z kyseliny uvoľňujú látky, ktoré sa môžu zažierať do zubnej skloviny. A tým položia základy pre zubný kaz.
Skrátka čím dlhšie sa na zuboch drží povlak, tým dlhšie na ňom baktérie parazitujú. A ich majiteľ sa stále rýchlejšie rúti strmhlav do zubárskeho kresla.

Tri minúty na nezaplatenie

Kde sa teda vzala informácia, že čistiť zuby sa má po prebudení a pred nočným spánkom? Zubári v tom majú jasno – kvôli návyku. Čistenie zubov v týchto dvoch medzníkoch dňa sa vryje do pamäti ľahšie.
Keď už sme pri spánku, dajte si medzi ním a zubnou hygienou pauzu. „Dáte tak fluoridu v zubnej paste viac času na posilneniu zubov a vytvorenie štítu proti kyselinám,“ hovorí Denis Kinan, dekan Fakulty zubného lekárstva Pensylvánskej univerzity.

Neponáhľajte pre zubnú kefku ani tesne po večeri. Kvôli kyselinám sú vrchné vrstvy skloviny zmäkčené a okamžitým čistením by ste ich mohli odstrániť. A tým poškodiť samotný zub. Doprajte si pokoj aspoň pol hodiny po jedle.
Ešte predtým, než vás potešíme, musíme upozorniť na riziko sacharidov. Jasne, prispievajú k obezite a nutrične sú na tom bledo, ako sa pretriasa v magazínoch o zdravej výžive. Čo ale možno neviete, že celodenná priebežná konzumácia sacharidov (i popíjanie kávy) stimuluje baktérie k tvorbe nebezpečných kyselín. A tie vedú, ako už poznáme, k tvorbe kazov.
Ale nie je dôvod k stresu, ak si počas dvadsiatich štyroch hodín zabudnete vyčistiť zuby. Ako hovorí doktor Yanfang Ren, „trvá dlho, než zubný plak začne vápenatieť, a dostatočné vyčistenie zubov odstráni deň starý plak – len dodržujte čas čistenia medzi dvoma a štyrmi minútami a mali by ste byť v pohode“.

 

 

Tiez sa Vam moze pacit