Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

ČÍM MÔŽEME NAHRADIŤ FARMACEUTICKÉ LIEKY PROTI BOLESTI.

Nie je tajomstvom, že pečeň trpí nielen u alkoholikov. Cirhóza, hepatitída, zlyhanie pečene…Zoznam liekov, ktoré užívame každý deň je neuveriteľne dlhý, no existujú aj tie, ktoré máme vždy na dosah ruky. Napríklad tabletka od bolesti. Cítite sa zle alebo vás niečo bolí? Dáte si tabletku a je po všetkom.

Samozrejme, vaša pečeň sa nezosype hneď po jednej dávke lieku, no systematické, pravidelné a nie vždy odôvodnené užívanie tohto lieku dokáže pomaly ale isto ničiť hlavný filter vášho organizmu.

Ponúkame vám 7 alternatívnych a prírodných liekov, ktoré majú ten istý účinok ako tie z lekárne, no bolesti či horúčky sa zbavíte bez akéhokoľvek poškodenia orgánov!

  1. Kurkuma

Kurkumín obsiahnutý v tejto rastline má významný protizápalový účinok, má analgetické, antioxidačné a antifungálne vlastnosti. Toto indické korenie podporuje zdravie vašich kĺbov a pôsobí proti strate kostnej hmoty. A čo je najdôležitejšie – kurkuma sa dá zakúpiť v najbližšom obchode doslova za drobné.

Mimochodom, môžete ju kúpiť aj ako organickú kurkumu a vo forme kapsúl. Čistí pečeň od toxínov, zlepšuje stav pokožky a znižuje hladinu cholesterolu.

  1. Sladké drievko

Liečebné schopnosti koreňa sladkého drievka si určite zaslúžia vašu pozornosť. Glycyrhizín, ktorý sa nachádza v rastline, má protizápalové a antivírusové účinky, antimikrobiálne a antiparazitné vlastnosti.

Táto sladká rastlina sa nachádza v lekárni vo forme pastiliek, sirupu alebo krému. Nič sa nestane ani v prípade, ak si korene sladkého drievka budete zbierať a pripravovať aj vy sami. Dôležité! Liečivo sa neodporúča ľuďom s diabetom typu II, s nízkymi hladinami draslíka v krvi, s hepatitídou, hypertenziou a v období tehotenstva.

  1. Kajenská paprika

Jedna z najviac korenistých korenín, má tiež významný protizápalový účinok, čistí krv a posilňuje imunitný systém. Kajenská paprika obnovuje pečeňové bunky, zlepšuje jej funkciu, odstraňuje bolesti pri reume a je silným antimikrobiálnym prostriedkom.

Korenie je veľmi účinné pri svalových kŕčoch a alergiách. Dáva telu energiu, pozdvihne ducha a zlepší trávenie. Pridajte si niektoré indické koreniny aj do vášho obľúbeného jedla, no buďte opatrní – v žiadnom prípade papriku nevdychujte a vyhýbajte sa kontaktu so sliznicami.

  1. Arnika

Ďalšia skvelá náhrada ibuprofénu! Kvety arniky horskej obsahujú látku, ktorá je vynikajúcim prostriedkom na prevenciu chorôb sietnice. Táto bylina obsahuje kyselinu jablčnú, mliečnu a mravčiu, ako aj taníny a vitamíny.

Arnika má liečivé vlastnosti, vďaka čomu sa používa na účinnú protizápalovú liečbu. Na jej báze sa produkujú rôzne liečivá: olej, alkoholová tinktúra, extrakty.

  1. Valeriána lekárska

Valeriána je už dávno známa ako rastlina, ktorá dáva silu. Táto bylinka má protizápalový, analgetický a sedatívny účinok. Je to vynikajúci antidepresívny prostriedok a najlepší liek na nespavosť. Korene valeriány obsahujú polysacharidy, taníny, éterické oleje, alkaloidy, glykozidy.

  1. Zázvor

Každý vie o liečebných vlastnostiach zázvoru! Tento koreň obsahuje množstvo užitočných látok: vápnik, hliník, chróm, železo, horčík, kyselinu nikotínovú, fosfor, kremík, draslík, vitamín C. Je preto nenahraditeľný pri nachladnutí a chrípke.

Zmierňuje bolesť v krku, znižuje teplotu a dodáva človeku vitalitu. Vzhľadom na príjemnú chuť a absenciu škodlivých prísad bude liečba koreňom zázvoru nielen efektívna, ale aj príjemná!

  1. Kôra z bielej vŕby

Biela vŕba má skutočne liečivé vlastnosti. Od jarného zberu sa z nej pripravujú liečivé odvary a tinktúry, ktoré majú priaznivý účinok na ľudské telo. Rastlina má protizápalové vlastnosti a účinne znižuje teplotu.

Navyše, vŕbová kôra dezinfikuje, má antihypertenzívny účinok a bojuje s krvácaním. Kôra pomáha zbaviť sa črevných parazitov a tiež odstraňuje kyselinu močovú, ktorá je veľmi užitočná pri artritíde a dne. Môžete ju používať nielen zvonku ale aj zvnútra.

Teraz už viete, že aj lieky môžete nahradiť prírodou! Namiesto bezstarostného užívania lieku v prípade malátnosti, bolesti hlavy alebo bolesti svalov sa snažte uchýliť k prírodnej alternatíve, ktorá pre vás nepredstavuje zdravotné riziko a je dostupná v takmer každom obchode s potravinami, v prírode alebo v lekárni.

Treba však poznamenať, že tieto prírodné alternatívy by sa mali používať iba v prípade miernej indispozície a bez vážnejších príznakoch. V opačnom prípade by ste mali ihneď požiadať o pomoc vášho lekára.

Tiez sa Vam moze pacit