Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Chronický únavový syndróm: Príznaky, príčiny a prírodná liečba proti nej.

Chronický únavový syndróm je zdravotný problém, ktorý spôsobuje pacientom permanentné pocity únavy a nadmernej vyčerpanosti.

Jednoznačné príčiny tohto ochorenia stále nie sú úplne jasné a lekári majú často problém aj s jeho správnou diagnostikou.

Obyčajná alebo chronická únava?

To, či sa jedná o obyčajnú únavu alebo vážnejší problém zistí človek tak, že ani dostatok odpočinku mu zvyčajne neprinesie novú energiu.

Mayo klinika vysvetľuje, že chronický únavový syndróm je charakteristický tým, že ho nie je možné vysvetliť žiadnou existujúcou chorobou.

Lekári ho často nedokážu kvôli neexistujúcemu jednoznačnému testu správne diagnostikovať. No a kde chýba diagnóza, tam potom absentuje aj adekvátna liečba.

Ďalším problémom je, že aj keď sa im ho podarí diagnostikovať, nepoznajú jeho príčiny a opäť sa tým komplikuje účinná liečba. Vo väčšine prípadov sa však jedná o kombináciu viacerých príčin.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na možné príčiny tohto ochorenia.

Príčiny chronickej únavy

Časť odborníkov sa domnieva, že príčinou môže byť prekonané virálne ochorenie alebo nejaká vážna fyzická, prípadne emocionálna trauma.

Ďalšími možnými príčinami sú:

  • hormonálna nerovnováha v hypotalamuse, hypofýze alebo nadobličkách
  • problémy s imunitou
  • nutričné nedostatky niektorých látok

Rizikovými faktormi pre chronickú únavu sú aj vek (medzi 40 až 50 rokov), pohlavie (zvyčajne ňou trpia viac ženy) a vystavenie sa stresu.

Príznaky chronickej únavy

Okrem toho, že vyčerpanie neodchádza ani po dostatočnom spánku alebo odpočinku, chronická únava sa prejavuje aj nasledovnými príznakmi:

  • pomalosť, letargia
  • mentálne a fyzické vyčerpanie
  • emočná citlivosť a tiež senzitivita na svetlo a zvuk
  • problémy s koncentráciou
  • výpadky krátkodobej pamäte
  • bolesti kĺbov, hrdla a hlavy

Liečba chronickej únavy

Keďže lekári často nevedia, čo chronickú únavu vyvolalo, ťažko sa im aj lieči. Preto sa zvyčajne zameriavajú iba na potláčanie jej príznakov.

Hovorí sa tomu aj symptomatická liečba a tá zahŕňa:

1. Antidepresíva

Antidepresíva sa používajú preto, lebo ľudia s chronickou únavou trpia často depresiami.

Samotná únava sa tým síce nelieči, ale dokáže to výrazne pomôcť zvýšiť kvalitu života pacienta.

Alternatívou klasických farmaceutických antidepresív sú prírodné látky a bylinky ako kurkumín, šafrán, omega-3 kyseliny (rybí olej), aminokyselina tryptofán, zelený čaj (látka EGCG), kombucha, ľubovník bodkovaný či valerián.

Výborným spôsobom na zvýšenie hladiny endorfínov (hormónov šťastia) v krvi je cvičenie a fyzická záťaž.

2. Prípravky na podporu spánku

Pri chronickej únave sa občas zároveň vyskytujú aj problémy so spánkom. V týchto prípadoch vám lekár môže predpísať lieky na spanie.

Z prírodných látok podporujúcich spánok môžeme spomenúť melatonín alebo muškátový orech rozriedený v pohári teplého mlieka.

Ak sa rozhodnete skúsiť muškátový orech, tak neužívajte viac ako 1/4 čajovej lyžičky muškátového orecha za večer. Má totiž pomerne silné účinky.

3. Podporné terapie

Ako uvádza vyššie spomenutá Mayo klinika, najlepším liekom proti chronickej únave býva ľahké cvičenie skombinované s psychologickým poradenstvom.

Odporúča sa v spolupráci s terapeutom vypracovať si personalizovaný plán cvičenia, ktorý by mal zahŕňať aj strečingové cvicky.

Účinný sa ukázal aj takzvaný kognitívny tréning, ktorý umožňuje ľudom lepšie zvládať životné situácie, v ktorých je človek s týmto zdravotným problémom často rôznymi spôsobmi limitovaný.

Tiez sa Vam moze pacit