Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravie a životospráva

Chodiť peši sa oplatí! Chôdza zlepšuje spánok, pamäť a dokonca aj kreativitu!

Koľko hodín z dňa prejdete peši a koľko presedíte?

O pozitívnych účinkoch chôdze sa už popísalo na internete viac ako dosť. Dajte si však ruku na srdce a odpovedzte úprimne na nasledujúcu otázku:  Koľko hodín z dňa prejdete peši a koľko presedíte?

Ak aj vy trpíte súčasným „syndrómom nestíhania“, do práce chodíte autom a večer trávite pozeraním televízie, je najvyšší čas na zmenu. Sedavým spôsobom života si ľahko zvyšujete riziko srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, cholesterolu a v konečnom dôsledku ste sami príčinou toho, že vaše bunky starnú rýchlejšie.

Prečo začať s chôdzou?

Chôdza je vhodnou aktivitou v prípadoch, ak si chcete šetriť svoje kĺby alebo máte problémy s chrbticou. Zároveň Vám pomôže prečistiť myseľ, utužiť kondíciu, zrýchli metabolizmus a zásobí váš mozog potrebnou dávkou kyslíka.

Je prirodzenou aktivitou, počas ktorej je vynikajúce začať praktizovať aj meditačné cvičenia. Sústredením sa na svoje dýchanie, uvedomovaním si postoja svojho tela pri chôdzi, si trénujete svoje sebauvedomovanie, tzv. bdelú pozornosť (mindfulness). Postupne sa tak v osobnom a pracovnom živote stávate viac sústredenými, zlepšuje sa vám spánok a dokážete lepšie zvládať stres nepríjemné emócie  (najmä depresiu, úzkosť, hnev). Možno Vám to znie teraz ako rozprávka, ale vyskúšajte, funguje to.

6 výhod chôdze

  • zlepšuje funkčnosť srdcovo-cievnej sústavy, a tým pôsobí ako prevencia pred hypertenziou a infarktom,
  • zvyšuje imunitu,
  • je prevenciou osteoporózy,
  • počas chôdze dochádza k zníženiu hladiny stresu a „zlého“ cholesterolu,
  • zlepšuje pamäť, podporuje kreativitu a náladu vďaka endorfínom,
  • zlepšuje kvalitu spánku.

A ako najlepšie začať?

Aby ste sa cítili na začiatku komfortne, zadovážte si vhodnú obuv. Pri kúpe tenisiek sa zamerajte hlavne na to, aby ste mali dostatočný priestor medzi špičkou a hranou tenisky a aby topánka bola pevná.

Takto vybavení postupne začnite aspoň štyrikrát do týždňa s vychádzkou dlhou 2 kilometre. Po 2-3 týždňoch tento počet kilometrov zvýšte a ak chcete  spálili aj viac kalórií, zvoľte rýchlejšie tempo 6- 7km/h. Nezabúdajte ale stále správne dýchať. Lapať po dychu sa neoplatí, dôležité je hlboké dýchanie do brucha, rovnomerná dĺžka krokov a uvedomovanie si postavenia tela. Skúste sa sústrediť počas chôdze na svoje ťažisko, ohnutie ramien, prácu rúk, sklon hlavy a ďalších detailov. Uvedomovaním si svojho tela a následnou nápravou počas chôdze sa tak vyhnete možnému prehlbovaniu disbalancie tela.

Celkovo však stačí, aby ste denne nachodili 10 000 – 12 000 krokov, čo je asi 8 km, priemernou rýchlosťou 4-6 km/h, a budete sa cítiť uvoľnenejšie a vitálnejšie.  A k tomu všetkému stačí len váš prvý odhodlaný krok vpred. Možno sa vám zdá méta 10 000 krokov nemožná, no len v bežnom pracovnom dni urobíte 2000-3000 krokov bez  toho, aby ste si to uvedomili.

A akú skúsenosť má samotná autorka?

Chôdzu mám najradšej v skorých ranných hodinách na lúke. Je to aj z dôvodu praktizovania mindfulness a naladenia sa do pracovného dňa.  Koncentráciu na dych, postavenie tela pri chôdzi alebo na okolitú prírodu pravidelne striedam, nakoľko kombináciu chôdze a meditácie už aplikujem približne dva roky. Zo začiatku však odporúčam sústrediť sa len na jednu vec v priebehu mesiaca.

Sama po dvoch rokoch cítim zmeny vo svojich reakciách ako v pracovným veciach, tak aj v súkromnom živote. Meditácia so sebou prináša  „jednoduchšiu a čistejšiu  myseľ“, lepšie uvedomovanie si súvislostí, vyššiu koncentráciu a nereagovanie na okolité vzruchy. Týmito skúsenosťami vidím cestu pre ľudí trpiacich pracovným stresomúzkostnými stavmi alebo depresiami. Verte, že všetko sa dá zvládnuť aj inak, ako iba tabletkami.

Tiez sa Vam moze pacit