Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Chia semienka: malý zázrak s veľkým potenciálom.

Chia semienka u nás pred niekoľkými rokmi ešte poznal málokto. Teraz ale zažívajú boom. dkidkiaľ pochádzajú, čím sú tak zvláštne a na čo sa dajú použiť? Máme pre vás aj dva jednoduché a zdravé recepty, ktoré zvládne každý.

Chia semienka sú pôvodom z Južnej Ameriky a pochádzajú z rastliny šalvia hispánska (lat. Salvia hispanica), ktorá dorastá až do jedného metra a kvitne modro alebo fialovo. Semienka sú drobné, veľkostne asi ako mak, čiernej alebo bielej farby. Patria dokonca medzi superpotraviny .

Čím sú tak jedinečné? Obsahujú takmer dokonalý pomer prospešných omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Okrem toho sú zdrojom bielkovín a vlákniny (tá zaberá 40% ich hmotnosti). Z  minerálov obsahujú vápnik, fosfor, horčík a mangán, v menšej miere zinok, draslík a vitamíny B. Obsah vápnika je vysoký, predbehne väčšinu mliečnych výrobkov. Chia semienka sú prirodzene bezlepkové, pestujú sa väčšinou organicky, a preto môžu byť súčasťou väčšiny spôsobov stravovania. Semienka tiež pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a sú teda výborné pri chudnutí alebo športe.

Vďaka vláknine môžu chia semienka „napučať“  a vo vode svoj objem zväčšiť až 12x. Menia sa tu niečo čo vyzerá ako gél. Jesť sa môžu surové, ale nemali by sa nikdy konzumovať „suché“, žiaduce je nechať ich namočiť v kaši, šťave, mlieku, jogurte alebo iných tekutinách. Dokonca sa hodia do pekárenských produktov. V jedlách môžu nahradiť zahusťovadlá a v mnohých receptoch nahradia aj vajcia.

Odporúča sa konzumovať 2 až 3 lyžice týchto semienok denne, rozdelené do dvoch chodov – ráno a večer. Konzumácia väčšieho množstva ale vôbec tejto superpotravine nevadí.

Máme pre vás 2 jednoduché recepty, ktoré sa hodia na raňajky alebo desiatu, skvele vás nabudia do nového dňa, zasýtia a dodajú telu cenné živiny.

Chia puding

  • 2-3 lyžice semienok Chia
  • 1 šálka mlieka podľa chuti (kravské, sójové, mandľové, kokosové …)
  • Sladidlo podľa chuti (javorový sirup, med, stévia, sirup z datlí, sirup z agáve …)
  • Štipka škorice alebo vanilky
  • Na ozdobenie ovocie alebo orechy

Všetky suroviny zmiešame dohromady, naplníme do pohára alebo misky a necháme odležať, najlepšie cez noc. Semienka napučia, vytvoria gél, a vznikne tak pudingová konzistencia tejto dobroty. Tento puding môžete zjesť tak, ako ste si ho pripravili, alebo ešte dozdobiť ovocím, orechmi, semienkami, kokosom alebo inými surovinami, ktoré máte radi.

Smoothie z chia semienok

Ingrediencie, z ktorých možno pripraviť chutné chia smoothie, môžu byť rôznorodé. Všetky sa zmiešajú a rozmixujú v mixéri alebo smoothie makeri. Kto chce, môže pridať ľad.

Jahodovo – čučoriedkové smoothie

  • 150 g jahôd
  • Trocha čučoriedok, nahradiť je možné 1 lyžičkou prášku Acai
  • 2 lyžičky Chia semienok
  • 100 ml mlieka (kravského, mandľového, ovseného), kefíru alebo jogurtu
  • 50 g ľadu

Tiez sa Vam moze pacit