Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Chcete mať zdravé kĺby? Pozrite, ako by mala vyzerať vaša strava.

Všetci starneme. Rôčky neúprosne pribúdajú a s nimi aj rôzne zdravotné problémy. Jeden z najčastejších príznakov starnutia nášho tela sú opotrebované a bolestivé kĺby. Existuje optimálna strava pre zdravé kĺby? Ktoré potraviny zaradiť do jedálnička, aby ste svojim kĺbom dopriali čo najviac živín? Dozviete sa to v dnešnom článku zameranom práve na zdravé kĺby.

Toto by ste mali o kĺboch vedieť

Kĺby sú pohyblivé spojenia minimálne dvoch alebo viacerých kostí, ktoré zabezpečujú aj ten najmenší pohyb. Bez kĺbov by bol nielen šport, ale i bežná chôdza takmer nemožná.

Kĺb je tvorený kĺbovou hlavicou a kĺbovou jamkou jednotlivých kostí. Tie sú pokryté chrupkou a navzájom spevnené väzmi i svalmi. Chrupavka zjemňuje pohyb kĺbov, tlmí prudké nárazy a tak ochraňuje kĺby pred poškodením.

Základnou stavebnou zložkou kĺbov a kĺbových spojení (väzov) je kolagén. Ide o látku bielkovinovej povahy, ktorú si telo dokáže syntetizovať. S vekom však táto schopnosť klesá, čo je jeden z dôvodov, prečo naše kĺby chradnú a ubúda na ich kvalite.

V našom tele sa nachádza viac než 200 rôznych kĺbových spojení. Neuveriteľné však?

Prvé signály ochorenia kĺbov

Je jedno či máte 20, 35 alebo 50. Poškodené kĺby sa môžu skôr či neskôr týkať aj vás. Či už ste športovec alebo len človek, ktorý má rád aktívnejší životný štýl, pocítiť na svojich kĺboch čo len malé zmeny nie je vôbec ťažké. Bolesť, vŕzganie a zhoršená pohyblivosť. Aj to môže signalizovať, že s vašimi kĺbmi nie je niečo v poriadku.

Prvé príznaky sa zvyknú objaviť nenápadne a postupne. Najčastejšie je to však po nadmernej záťaži. Typická je bolesť pri chôdzi po schodoch nielen hore, ale aj dole schodami. Závažnejšie ochorenia kĺbov sa však prejavujú bolesťou aj v pokoji.

Poznáte ten pocit, keď sa vám ráno ťažšie vstáva z postele a potrebujete sa najskôr poriadne rozhýbať? Pravdepodobne sú kĺby stuhnuté, čo znova svedčí o ich degenerácii. Pomôžte kĺbom skôr, než sa podobné problémy objavia. Pýtate sa ako? Jednou z odpovedí je lepšia strava.

Existuje strava pre zdravé kĺby?

Existuje. Tak ako je pečeň či srdce tkanivom ľudského organizmu, rovnako sú aj kosti a kĺby. A preto, keď je možné odporučiť jedálniček pri iných ochoreniach (cukrovka, vysoký tlak, žalúdočné vredy, pečeňová diéta), možno odporučiť optimálny diétny režim pre výživu a podporu kĺbov.

Zdravé kĺby vďaka omega-3 mastným kyselinám

Schopnosť zmierniť, ba dokonca liečiť zápal, predurčuje potraviny s obsahom omega-3 mastných kyselín stáť v našom zozname na prvom mieste. Nielen že tlmia už vzniknutý zápal v oblasti kĺbov, ale aj zabraňujú jeho potencionálnemu vzniku.

Konzumujte tak potraviny s omega-3 mastnými kyselinami častejšie, než doposiaľ. Odporúčame zaradiť do jedálnička olejnaté ryby ako je losos, makrela, sardinky. Máte radi chia semienka? Len si smelo dajte, sú skvelé nielen pri chudnutí.

Vitamíny, vitamíny, vitamíny….

Znie to už možno ako otrepaná fráza, no strava bohatá na vitamíny je pre fungovanie organizmu naozaj potrebná. Nehovoriac o kĺboch. Pre zdravé kĺby sú najdôležitejšie vitamíny D a C.

Prečo? Vitamín D je dôležitý z hľadiska pevnosti kostí. Reguluje totiž hladinu vápnika i fosforu a jeho nedostatok bol dokázaný ako faktor vzniku osteoporózy. Vysoké množstvo vitamínu D možno do organizmu dostať v podobe rybieho mäsa, oleja, pečene a vajec. Samozrejme nezabúdajte na pobyt na slnečnom svetle, pretože časť vitamínu D je syntetizovaná v koži po ožiarení UV svetlom.

Vitamín C (kyselina L-askorbová) stimuluje tvorbu kolagénu. Kolagén je, ako sme už spomenuli, základnou stavebnou zložkou kĺbového tkaniva. Podporte jeho tvorbu konzumáciou citrusových plodov, paradajok, zemiakov, brokolice alebo ružičkového kelu. Vymenovávať potraviny s obsahom vitamínu C by sme mohli naozaj dlho… Pozor teda na nebezpečnú avitaminózu C alebo D.

Nezabúdajte na antioxidanty

V strave ako takej nesmú chýbať zelenina, ovocie a ostatné superpotraviny bohaté na antioxidanty.Karotenoidy, vitamín A, E a aj selén sú antioxidanty dôležité pre vychytávanie voľných kyslíkových radikálov, ktoré vedú k poškodzovaniu a k deštrukcii buniek. A to aj v kĺboch.

Obohaťte svoju stravu o najrôznejšie druhy zeleniny, ovocia a neustále ich obmieňajte. Nezabudnite aj na semienka a celozrnné obylniny, ktoré sú ich dôležitým zdrojom.

Doprajte si kolagén v strave, ktorý napomôže mať zdravé kĺby

Možno ste už počuli rady starých mám, že ak budete jesť huspeninu, tak budete mať zdravé kĺby.Mali pravdu. Strava vhodná pre zdravé kĺby sa bez kolagénu v nej nezaobíde.

Kolagén obsahuje aj pravý hovädzí vývar, tlačenka a aspik. Neholdujete týmto pochutinám? Nevadí, môžete si zamaškrtiť na sladkých gumených medvedíkoch.

Avšak, ich skutočný účinok na kĺby je ešte otázny. Je to najmä kvôli hodnotám kolagénu v týchto produktoch, ktoré nie sú až také vysoké, než by sme potrebovali. Aby sa ich konzumácia na zdraví vašich kĺbov skutočne odrazila, museli by ste ich zjesť naozaj veľmi veľa.

… a ešte jeden strúčik cesnaku denne

O cesnaku a jeho antibiotických účinkoch sa toho už popísalo veľa. Patrí medzi potraviny vhodné na posilnenie imunity. Známe sú aj jeho pozitívne účinky na kardiovaskulárny systém.

Málokto však vie, že cesnak obsahuje kyselinu lipoovú a taurín, ktoré pomáhajú udržať zdravé kĺby čo najdlhšie vitálne. Tieto zložky totiž napomáhajú regenerácii kolagénových vlákien.

Ako mať zdravé kĺby – rada znie: schudnite!

Máte cukrovku? Schudnite. Liečite sa na vysoký tlak? Schudnite. Objavili sa u vás prvé príznaky ochorenia kĺbov? Opäť vám odporúčame schudnúť. Zbaviť sa prebytočných kíl je základným krokom ako úspešne zatočiť s viacerými ochoreniami.

Nadbytočné kilá sú jedným z rizikových faktorov ochorenia kĺbov. Kosti a zdravé kĺby sú oporou a kostrou celého tela. A teda čím viac kíl musia nosiť, tým sú doposiaľ zdravé kĺby viac vystavené záťaži a stávajú sa opotrebovanými.

Tí, ktorých trápia problémy s kĺbami nám určite dajú za pravdu, že plne funkčné a zdravé kĺby sú nad zlato. Nechajte si poradiť a venujte im dostatočnú pozornosť už teraz, kým sú v dobrom stave. Podporte ich nielen vhodným cvičením, ale i stravou bohatou na vyššie uvedené živiny.

Tiez sa Vam moze pacit