Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Po celom dni ma boleli nohy a boli unavené. S týmto trikom som z nich zmyla všetky toxíny a únavu.

Krása a upravené nohy môžu veľa povedať o ich majiteľovi. Zle vyzerajúce chodidlá zhoršujú chôdzu, držanie tela, vedú k rýchlej únave a niekedy aj k bolestiam pri chôdzi. Dostupným spôsobom starostlivosti o nohy sú liečivé kúpele.

Kúpele pre vaše chodidlá môžu byť liečivé, tonizujúce, očistné a zmäkčujúce. Samotná procedúra je jednoduchá, no napriek tomu je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel.
1.Je lepšie, ak si kúpeľ urobíte pred spaním. Tak si môžu vaše nohy po procedúre oddýchnuť a zrelaxovať.
2.S procedúrou začnite hneď po naplnení lavóra vodou, kým nie je chladná. Takto dosiahnete maximálny efekt.
3.Je potrebné dodržiavať dávkovanie uvedené v receptúrach. Odchýlky môžu spôsobiť zdravotné problémy kože a chodidiel.
4.Po kúpeli si urobte píling pomocou pemzy, škrabky na päty alebo kefou. Potom chodidlá osušte a nakrémujte vyživujúcim krémom.

Kúpele sa môžu používať nielen na odstraňovanie problémov, ale aj na preventívne účely. Pri výbere týchto alebo iných zložiek je potrebné brať do úvahy vaše telo a nepoužívať komponenty spôsobujúce alergické reakcie.

Domáce kúpele na chodidlá

1.Na zmäkčenie drsnej kože

Na prípravu zmäkčovacieho kúpeľa potrebujete 3-4 lyžice bieleho ílu, ktoré dokonale zmäkčí a zjemní pokožku nôh. Nasypte hlinku do misky s horúcou vodou a premiešajte. Udržujte nohy vo vode 15-20 minút a následne ich opláchnite teplou vodou.


2.Popraskané päty

Ak si chcete urobiť takýto kúpeľ, budete potrebovať 5 lyžíc zmesi sušených rastlín – mäty, harmančeka a brezového listu. Zalejte ingrediencie 2-3 litrami vriacej vody a nechajte vylúhovať jednu hodinu. Preceďte a ponorte si nohy do kúpeľa.

3.Pri prechladnutí

Horčica zvyšuje účinok otepľovania horúcej vody v kúpeli, čím sa zlepšuje tok krvi do chodidiel a jej cirkulácia. Rozmiešajte si 2 PL mletej horčice s 3 litrami teplej vody. Optimálna teplota vody je 38-40 stupňov. Samotná procedúra by mala trvať 20-25 minút. Nakoniec si nohy vysušte do teplého froté uteráku a dajte si na nohy vlnené ponožky. Horčicový kúpeľ sa neodporúča vtedy, ak máte vysokú telesnú teplotu.


4.Pri potení a nepríjemnom zápachu nôh

V prípade, že trpíte nadmerným potením a nepríjemným zápachom, urobte nasledovné: zmiešajte si 200 ml tinktúry z dubovej kôry, 60 g morskej soli, 5 kvapiek esenciálneho oleja z čajovníka a 3 litre teplej vody. Kúpeľ so soľou taktiež zabraňuje výskytu opuchu nôh.


5.Proti unaveným nohám

Unavené nohy zachránia esenciálne oleje. Dajte si na 5 minút nohy do horúcej vody s olejom a následne na 10 sekúnd do studenej. Takýto postup vás zbaví únavy a zlepší krvný obeh.


6.Opuchnuté chodidlá

Na opuchnuté nohy budete potrebovať 250 ml 9% jablčného octu a 2 litre teplej vody. Vložte nohy do kúpeľa a nechajte pôsobiť obe zložky minimálne 20 minút.

Tiez sa Vam moze pacit