Zaujímavosti

AKTUÁLNE! Zákaz vychádzania, von ani s testom, zavreté okresy. Ako by mal vyzerať tvrdý lockdown najbližší mesiac?

Epidemiológovia či infektológovia navrhujú zaviesť zákaz vychádzania podobný tomu, aký nastal po plošnom testovaní.

Pandemická komisia navrhuje tvrdý lockdown. Súhlasí s ním minister zdravotníctva Marek Krajčí, problém s ním nemá ani premiér Matovič.

Epidemiológovia či infektológovia navrhujú zaviesť zákaz vychádzania podobný tomu, aký nastal po plošnom testovaní. Znamená to, že by ľudia mohli ísť iba do obchodu – potravín, drogérie či lekárne, do práce, do školy či do prírody, no jedine vo svojom okrese. Výnimka by mala byť aj cesta na test. Ak však budete negatívny, neznamená to, že budú pre vás platiť nejaké výnimky.

Situácia sa významne zmenila

„Čím neskôr zavedieme opatrenia, tým dlhšie budú trvať,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Ja budem presadzovať to, čo schválila pandemická komisia, ja som za to hlasoval,“ hovorí Krajčí. „Je nám ľúto, že to zavádzame pred Vianocami, ale situácia sa významne zmenila,“ hovorí hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková.

Mal by platiť zákaz vychádzania tak ako to bolo pred pilotným testovaním na Orave a po celoplošnom testovaní na Slovensku. Epidemiológovia rovnako chcú, aby sa nesmelo pohybovať medzi okresmi. „Mohlo by sa vychádzať iba kvôli práci, materskej školy, a kvôli nevyhnutným potrebám, avšak iba v rámci okresu,“ informuje Krajčí. „Čím neskôr lockdown zavedieme, tým dlhšie musí trvať, kým sa dostaneme k pozitívnym číslam, aby sme opatrenia uvoľnili a dostali sa do oranžovej zóny,“ doplnil minister.

Do potravín by sa mohlo chodiť len najbližšie k bydlisku.

Dôležitým faktorom je počet hospitalizácii a denný nárast prípadov. Tieto indikátory určujú budúcu záťaž pre nemocnice. „Situácia je veľmi veľmi vážna, preto bol odborníkmi podaný návrh na tvrdý lockdown. Podstatou je zákaz vychádzania. Nie preto, aby sme sa nepohybovali, ale aby sa ľudia nezdružovali,“ vysvetľuje Hudečková, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu.

Tiez sa Vam moze pacit