Zaujímavosti

AKTUÁLNE! Prechádzka po meste, návšteva vzdialenejšej banky či stretnutie rodiny pokuta 1000 eur na mieste!

Polícia upozorňuje, že bude zákaz vychádzania kontrolovať. Zameria sa na miesta, kde sa môže koncentrovať viac ľudí, napríklad na železničné stanice, nástupištia, obchody, drogérie, zásielkovne, odberné miesta

„Pre uľahčenie presunu a pre urýchlenie kontroly odporúčame obyvateľom hodnoverne preukázať účel presunu. Povinnosť to nie je, ale môžete mať pri sebe napríklad pracovnú zmluvu, potvrdenie od zamestnávateľa, súdne rozhodnutie o starostlivosti o dieťa, doklad z nákupu a podobne,“ radia policajti.

Na mieste môžu policajti udeliť pokutu do výšky tisíc eur, v správnom konaní sa môže zvýšiť na 1 659 eur.

Policajti kontrolujú aj dôvody cestovania autami. Kontrola vás ale môže prekvapiť aj doma, keď vás napríklad nahlási sused. Stretávať sa môžu totižto len dve domácnosti. Problémy to spraví hlavne na Štedrý večer či Silvestra. Treba si uvedomiť, že je pokutované aj prechádzanie sa po meste či návšteva banky, poisťovne, rôznych servisov či množstva iných služieb, ktoré nie sú najbližšie k vášmu bydlisku.

Výnimky:

Od sobotňajšej piatej hodiny rannej sa zatvárajú všetky obchody. Výnimku majú prevádzky s potravinami, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych potrieb, optiky – vrátane vyšetrenia a merania zraku, ak sú súčasťou predajne, drogérie. Možno si ísť kúpiť noviny do trafiky. Tieto predajne môžu byť otvorené aj v obchodných domoch.

Výnimku dostali aj predajné miesta so stromčekmi a živými rybami – musia však byť vonku.

Platí pravidlo R-O-R, teda rúška, odstup a dezinfekcia rúk. Odporúča sa nakupovať v obchodoch čo najbližšie pri bydlisku.

Podľa vyhlášky hlavného hygienika SR výnimku majú prevádzky verejného stravovania, musia však jedlo a nápoje zabaliť a zákazník si ich musí vziať so sebou. Dovolená je aj donášková služba.

Otvorené zostávajú aj veterinárne ambulancie a obchody s potrebami pre zvieratá.

Pred sviatkami dostali výnimku aj výdajné miesta tovarov, ktoré si zákazníci kúpili na diaľku (nie je dovolená súčasná fyzická prítomnosť predávajúceho a kupujúceho). Možno si zájsť po balík do balíkomatu či boxu.

Výnimku majú aj predajne náhradných dielov, pneuservisy, odťahové služby, autoservisy, servisy bicyklov, lyží – dokonca aj požičovne lyží. Kľúčová služba, služby emisnej a technickej kontroly, advokáti, notári, tlmočníci, znalci, taxikári – tí všetci môžu byť k dispozícii klientom.

Otvorené môžu byť aj zberné dvory.

V dňoch 24. a 31. decembra môžu seniori prednostne nakupovať v čase od 9. do 10. hodiny.

 

zdroj: PRAVDA.SK

Tiez sa Vam moze pacit