Krása a životný štýl, Prírodná medicína

Ako akné a strava spolu súvisia?

Akné trápi veľké množstvo populácie. Hoci sa v minulosti týkalo len pubertiakov, dnes sa vyskytuje čoraz viac u nás – dospelákov. Prečo je to tak? Mnohí sa nazdávajú, že jednou z príčin je práve naša strava. Je to pravda? Ako akné a strava spolu súvisia? Čítajte ďalej.

Ako vzniká akné?

Každý vie ako vypadá, no málokto z nás vie, prečo a z čoho akné vzniká. Akné – drobné červené ložiská najmä na tvári, ktoré postupne belavejú možno označiť za zápalové ochorenie kože.

Akné vzniká na podklade uzatvorenia vývodov mazových žliaz odumretou kožou. Pod uzáverom sa hromadí sekrét mazovej žliazky, ktorý sa sekundárne infikuje baktériami. Tie bežne osídľujú našu pokožku. V takomto prostredí dochádza k vzniku zápalu a na pohľad nie veľmi peknej vyrážky.

Príčiny vzniku akné

 • Genetika – máte kamarátku, ktorá nikdy v živote nemala čo i len jednu vyrážku? Pravdepodobne ani nikdy mať nebude. Môže sa za to poďakovať genetickej výbave a vy len tíško závidieť.
 • Hormonálne zmeny  možno ste si všimli, že sa vaša pleť zhoršuje v závislosti od menštruačného cyklu. Na vine je búrka hormonálnych zmien, ktorá bohužiaľ počas tohto obdobia nastáva.
 • Nedostatočnú starostlivosť o pleť – každá pleť potrebuje starostlivosť. Či už máte mastnú, zmiešanú alebo suchú pleť s akné, nezabúdajte na odlíčovanie, čistenie a ďalšiu starostlivosť.
 • Stres – vyšší výskyt akné sa preukázal u ľudí so stresujúcim zamestnaním alebo u študentov.
 • Nezdravé stravovanie
 • Alkohol a fajčenie

Akné a strava

Výskyt akné u žien a mužov vzrástol. Avšak, nie v každej krajine. Nadmerný výskyt chronického akné možno vidieť najmä v rozvinutých krajinách. Je za to zodpovedný životný štýl a stravovacie návyky? Pravdepodobne áno. Poďme si povedať viac o spojení akné a strava.

Narozdiel od krajín, kde sa ľudia stravujú omnoho zdravšie, jednoduchšie a striedmejšie, je u nás výskyt akné častejší. Príkladom sú obyvatelia Papuy Novej Guiney, kde je frekvencia výskytu akné takmer nulová! Ich strava je nízkotučná, založená na veľkom množstve tamojších rastlinných produktov a nie je potravinársky spracovávaná. Možno ju tak pokladať za zdravšiu.

Ak konzumujete stravu s vysokým obsahom tukov, zrejme je dôvodom akné nadprodukcia mazu v pokožke. Rovnako si dajte pozor nielen na konzumované tuky, ale aj na tuky na rukách pri príprave alebo konzumácii mastných jedál. Zanesením mastnoty z rúk na pleť totiž dochádza k vonkajšiemu upchávaniu pórov. Odporúčame zaradiť tzv. potraviny bez tuku.

Ruka v ruke ide akné a strava s vysokým obsahom kyselinotvorných potravín. Vznik akné je jeden z prvých príznakov prekysleného organizmu. Dajte si preto pozor na vysokú konzumáciu mliečnych výrobkov, vajec, horčice, octu a cukru. Dbajte na rovnováhu a zaraďte do jedálnička vhodný pomer zásaditých a kyslých potravín.

Ďalšia z teórii vzniku akné hovorí o nedostatku antioxidantov a vitamínov. Najmä deficit zinku, selénu, medi a vitamínov A, C, E, B skupiny môže viesť k zhoršeniu zdravia pleti a vzniku akné.

Dajte si pozor na alkohol

Všimli ste si, že sa po prehýrenej noci stav vašej pleti zhoršil? Dôvodom môže byť alkohol. Najmä pravidelné popíjanie alkoholu a časté hýrenie do rána môže na našu pleť vplývať nepriaznivo.

Jedna z teórii tvrdí, že častá konzumácia alkoholu zhoršuje stav imunitného systému.Obranyschopnosť organizmu klesá a sme náchylnejší na infekcie. U niektorých sa to môže odzrkadliť práve vznikom akné.

Strava pre krásnu pleť bez akné

Pokiaľ ste už skúsili všetky dostupné pleťové produkty a akné sa nie a nie zbaviť, je na čase upraviť stravovacie návyky. Nasledujúce zmeny v stravovaní by mali pleti priniesť zdravší vzhľad, nižšiu produkciu mazu a teda zbaviť vás akné. Samozrejme, nečakajte pokrok zo dňa na deň. Ide o proces dlhodobý a vyžaduje si dávku trpezlivosti.

 • Zaraďte do jedálnička potraviny s nízkym glykemickým indexom (GI) – jednoduché cukry nahraďte komplexnými.
 • Pozor na mliečne produkty – na mysli máme najmä kravské mlieko, naopak fermentovaný biely jogurt vykazuje pozitívny účinok na minimalizovanie akné.
 • Doprajte si semienka – slnečnicové, sezamové, chia semienka… Druhy semienok bohaté na zinok sú pre zdravie pleti dôležité. Zabezpečte si tak dostatočnú dávku zinku denne.
 • Nezabúdajte na vitamín A – vitamín nepostrádateľný pre rast a regeneráciu pleti. Konzumujte preto dostatok mäsa, listovej zeleniny a oranžových druhov ovocia.
 • Probiotiká – potraviny s probiotickým účinkom sú vhodné nielen pre mikroflóru čriev, ale aj celkové zdravie. Zdravý mikróbiom je viac než nevyhnutný pre krásnu a čistú pleť. Vyskúšajte napríklad biely jogurt, kefír alebo kyslú kapustu.

Táto domáca maska proti akné vám pomôže

Nielen akné a strava, ale aj doma vyrobené čistiace vody a masky dokážu pomôcť. Ak nechcete míňať peniaze na produkty, s ktorými nemáte skúsenosti, určite vyskúšajte túto masku!

Budete na ňu potrebovať len ovsené vločky a bazalku. Postup je veľmi jednoduchý. Z bazalky si urobte čaj, ktorý necháte vychladnúť. Následne doň primiešajte zmixované ovsené vločky. Prisypávajte ich dovtedy, kým nevznikne konzistencia vhodná na nanášanie. Masku aplikujte rovnomerne na pleť a vynechajte okolie očí, obočia.

Nechajte pôsobiť aspoň 10 minúť,  na konci ju jemne vmasírujte a opláchnite čistou vodou. Hotovo! Túto masku odporúčame aplikovať aspoň dvakrát do týždňa.

Akné a strava idú väčšinou ruka v ruke

Ako vidíte, akné a strava spolu naozaj súvisia. Preto okrem nemenej dôležitej starostlivosti o pleť je podstatná komplexná zmena životného štýlu. Okrem zdravšieho stravovania dbajte na dostatočný pitný režim, obmedzenie alkoholu a fajčenia. A aby sme nezabudli, pleť bude len vtedy žiariť, ak bude oddýchnutá. Doprajte si preto dostatočne dlhý, kvalitný spánok.

Ak nami odporúčanú zmenu životosprávy uskutočníte, je viac než pravdepodobné, že akné sa stane len vašou nepríjemnou spomienkou. Budeme radi, ak sa s nami so skúsenosťami podelíte a napíšete nám vaše tipy, ako ste sa akné zbavili vy.

Tiez sa Vam moze pacit