Zdravie a životospráva

9 zvláštnych ale pravdivých faktov o tehotenstve, o ktorých vám lekári nepovedali a nikdy nepovedia!

Čo vieme o tehotenstve? Sprevádza ho nevoľnosť, bolesť chrbta, nezvyčajné stravovacie návyky. Ale viete napríklad, že nenarodené deti dokážu plakať? Alebo že novorodenci majú jabĺčko?  Dali sme dohromady tie najpozoruhodnejšie fakty o tehotenstve a novorodencoch, o ktorých vám nikto nepovedal.

1.) Častým „spoločníkom“ tehotných žien je pigmentácia. 90% matiek sa stretáva s týmto problémom. Na ich tvárach sa môžu objaviť špecifické škvrny, najmä v oblastiach čela, nosa, brady, lícnych kostí a očí. Farba tejto pigmentácie závisí od pôvodnej farby pleti matky: bledá koža sa stáva tmavšou a tmavá koža sa stáva bledšou.

2.) Vedeli ste, že niektoré matky nosia dieťa v maternici aj rok? Normálne tehotenstvo, od okamihu počatia do okamihu pôrodu, trvá 266 dní alebo 38 týždňov. V skutočnosti toto číslo môže byť menšie alebo väčšie. Napríklad, mamička Beulah Hunter, bola tehotná celých 375 dní. Jej plod rástol pomalšie ako zvyčajne, preto jej tehotenstvo trvalo viac ako rok, ale nakoniec sa narodilo zdravé dievčatko.

3.) Nielen pás a prsia sa zväčšia žene počas tehotenstva, ale dokonca aj chodidlá. Existuje niekoľko dôvodov, prečo je tomu tak : nadmerná akumulácia kvapaliny v tele tehotnej matky, zmäknutie kĺbov v dôsledku hormonálnych zmien, zvýšený tlak na členku v dôsledku zvýšenej hmotnosti.

4.) Počas tehotenstva sa maternica zväčší až 500x a po 2 mesiacoch po pôrode sa vráti do bežnej veľkosti. Maternica pred tehotenstvom má veľkosť broskyne a do konca tehotenstva dosahuje veľkosť melóna.

5.) Počas druhej polovice tehotenstva plod vyciká až 0,25 galónov tekutiny denne a následne ju vypije.

Žena produkuje viac estrogénu počas tretieho trimestra tehotenstva ako počas 3 rokov, kedy nebola tehotná a počas jedného tehotenstva – viac ako v priebehu celého jej života.

6.) Deti dokážu plakať v materinskom lone ešte skôr, než sa narodia. Túto schopnosť rozvíjajú v treťom trimestri. Prejavuje sa to otváraním úst, stláčaním ich jazyka alebo nepravidelným počtom nádychov pred vydýchnutím.

7.) Odtlačky prstov detí sa tvoria v priemere od 10. do 19. týždňa. Keď sa raz sformujú, nezmenia sa už do konca života človeka.

8.) Nenarodené dieťa cíti a ochutnávajú jedlá, ktoré konzumuje jeho matka. Sú absorbované amniotickými tekutinami a môžu tvoriť preferencie jedla v jeho budúcnosti

9.) Tehotenstvo je úžasný čas, kedy ženské telo prechádza transformáciou, ktorú si ťažko predstavíme. Ktoré fakty vás prekvapili?

Tiez sa Vam moze pacit