Len málo ľudí je takých, ktorí idú do telocvične alebo na večeru bez toho, aby popri tom pili vodu. Hydratácia je síce dôležitá, no rovnako ako nedostatok vody, aj jej nadbytok môže mať nepriaznivé zdravotné následky.
Počas súčasných horúcich letných dní by ste mali pravidelne počas dňa si dopĺňať tekutiny, aby ste predišli dehydratácii.
Dnes sa však bližšie pozrieme na situácie, v ktorých je naopak dobré s vodou trochu pribrzdiť, lebo to môže byť pre vás škodlivé.
Tiež vám prezradíme, čo sa môže stať s vašim telom, ak počas dňa vypijete až príliš veľa vody.
No a tu je už sľúbených 9 situácií, v ktorých by ste piť vodu určite nemali.
1. Večer tesne pred spaním
Existujú dva dôvody, prečo nie je vhodné piť vodu tesne pred spaním.
Prvým dôvodom je fakt, že to môže potom viesť k prerušovaniu nočného spánku kvôli potrebe ísť na toaletu. Neskôr však môžete mať problém znova zaspať.
Druhým dôvodom je skutočnosť, že naše obličky v noci pracujú pomalšie než počas dňa. Preto aj ráno môžete na sebe niekedy spozorovať opuchy tváre a končatín.
Pitie vody pred spaním tento problém ešte viac prehĺbi.
2. Počas intenzívneho cvičenia
Podľa vedcov, nadmerné pitie vody počas cvičenia môže mať negatívne vedľajšie účinky.
Počas cvičenia sa totiž zvýši teplota tela a človek sa cíti rozhorúčený. Ak vtedy vypije veľa vody, aby sa schladil, spôsobí to vyčerpanie elektrolytov.
Výsledkom potom býva bolesť alebo točenie hlavy, prípadne nevoľnosti.
Okrem toho, nadmerné tekutiny môžu byť nebezpečné pre ľudí s chorobami srdca, pretože sa u nich zvýši záťaž na srdce. Z uvedeného dôvodu lekári odporúčajú piť vodu až po skončení cvičenia.
3. Ak máte bezfarebný moč
Úplne číry a bezfarebný moč je znakom prevodnenia. Ak sa taký u vás vyskytne, zrejme ste počas dňa pili až príliš veľa vody aj vtedy, keď ste nepociťovali smäd.
Problém je, že takéto prevodnenie vedie k poklesu hladiny sodíka v krvi. To môže mať vážne následky, dokonca hrozí aj srdcový infarkt.
4. Zapíjanie štipľavých jedál
Nikdy by ste nemali piť veľa vody po skonzumovaní štipľavých jedál.
Štípanie je spôsobené látkou kapsaicín. Ide o nepolárnu molekulu, čo znamená, že zriedená môže byť jedine v nepolárnych nápojoch ako je napríklad mlieko.
Ak sa snažíte spláchnuť štípanie pomocou vody obsahujúcej polárne molekuly, celú situáciu ešte zhoršíte. Molekuly kapsaicínu týmto spôsobom roznesiete po celých ústach a pažeráku.
5. Tesne pred, počas alebo po jedle
Pitie vody počas konzumácie jedla zhoršuje trávenie. Dôvodom je riedenie tráviacich štiav nachádzajúcich sa v slinách a v žalúdku.
Pitie počas jedenia navyše spomaľuje tvorbu slín. Nedostatočne strávená potrava sa potom hromadí v žalúdku a črevách, kde pôsobí toxicky. A to dokonca aj vtedy, ak jete len samé zdravé potraviny.
V prípade, že by ste pili studenú vodu alebo alkohol, tak to celú situáciu ešte ďalej zhorší.
6. Ak voda pochádza zo záhradnej hadice
Napriek tomu, že záhradné hadice sú pripojené k zdroju čerstvej pitnej vody, látky nachádzajúce sa v takýchto gumených hadiciach sú pre zdravie človeka nebezpečné.
Uvedené látky môžu narúšať endokrinný systém. Napríklad prítomný prvok antimón (Sb) z gumy poškodzuje pečeň, obličky a ďalšie orgány.
Guma tiež obsahuje ftaláty, ktoré znižujú inteligenciu a spôsobujú zmeny v správaní, hlavne u detí.
7. Ak voda obsahuje umelé sladidlá
Toto odporúčanie sa zíde hlavne ľuďom, ktorí sa snažia schudnúť, a preto siahajú po náhradách cukru.
Problém je, že väčšina umelých sladidiel stimuluje chuť do jedla, čo môže napokon viesť k priberaniu.
Pozor si dávajte aj na obľúbenú vodu s plátkami citrónu. Takáto voda je síce chutná a zdravá, no tiež podporuje chuť do jedla. Dobre je to vedieť a počítať s tým.
8. Voda z mora
Každý z nás zrejme vie, že sa má vyhýbať pitiu vody z mora. No len málo ľudí vie, prečo všetko je pre naše zdravie škodlivá.
Väčšinu ľudí napadne soľ, ktorú obsahuje morská voda. Jej konzumácia by viedla k zvýšeniu potreby čistej vody, aby sa vyrovnala hladina elektrolitov. Morská voda tak môže paradoxne vyvolať dehydratáciu.
Druhým, menej známym rizikom morskej vody je fakt, že väčšina pobrežných vôd obsahuje patogénne ľudské vírusy.
Preto, ak sa vám dostane do úst, snažte sa ju ihneď vypľuvnúť. Nechcete predsa celú dovolenku stráviť s bolesťami brucha alebo hnačkami v dôsledku rotavírusu.
9. Ak ste už počas dňa vypili dosť vody
O tomto sme už hovorili, no chceme to pripomenúť ešte raz.
Nadmerné pitie vody vedie k zníženiu hladiny sodíka v krvi, čo máva veľmi nepríjemné vedľajšie účinky.
Nadmerné zavodnenie je škodlivé aj pre vaše obličky, pretože bráni ich správnej činnosti pri regulácii dôležitých zložiek krvi.
Čo sa stane pri prevodnení
Nadmerné pitie vody vedie k ochoreniu zvané hyponatremia. Lekári odporúčajú nepodceňovať ho, pretože v niektorých prípadoch môže dokonca ohroziť aj váš život.
Pacienti diagnostikovaní na hyponatremiu mávajú príznaky ako sú záchvaty a kŕče, vykazujú známky zmätenia či dokonca depresie.
Samozrejme, dôvody uvedené v tomto články by nemali byť dôvodom, že začnete piť málo vody, keďže tá je pre telesné funkcie veľmi dôležitá.
Zásada je vyváženosť, teda neisť ani do jedného, ani do druhého extrému.