Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

9 dôvodov, prečo by ste nikdy nemali vyhadzovať šupku z cibule

Keď idete pripravovať nejaké dobré jedlo, čo urobíte ako prvé? Asi sa viacerí zhodneme, že ako prvé najčastejšie ošúpeme a nakrájame cibuľu. Šupky však skončia v koši, v lepšom prípade v bio odpade. Tu by som vás zastavila. Skúste to inak a šupky z cibule nevyhadzujte. Možno ste nevedeli, no majú v sebe veľa vitamínov a minerálov a majú skvelé a overené účinky na naše zdravie. 

Liečivé schopnosti šupky z cibule sú známe už roky. Viac sa ale využívajú v ľudovom liečiteľstve a pri radách našich mamiek. Látky v šupke majú dokonca priaznivý vplyv aj na celkovú regeneráciu organizmu. Dnes vám povieme, prečo nie je nutné šupku vyhadzovať. Verte mi, takéto vlastnosti nenájdete v žiadnom kozmetickom prípravku a ani v liekoch.

Niektoré užitočné vlastnosti cibuľovej šupky

Potravinárske farbivo

Toto asi všetky dobre poznáme. Za pomoci cibuľovej šupky sme asi viaceré farbili vajíčka na veľkú noc. Cibuľová šupka je prírodné a neškodné farbivo, ktoré sa používa na farbenie už od stredoveku. Navyše, odtiene hnedej môžete meniť podľa toho, ako dlho budete šupku variť.

Na vlasy

Odvar z cibuľových šupiek posilňuje vlasy a po tejto kúre vyzerajú oveľa živšie. Mnoho žien dokonca cibuľový odvar používa na farbenie vlasov. Všetko bez chémie!

Na priedušky

Vývar z cibuľových šupiek je vhodné použiť pri akútnom zápale priedušiek a keď sa chcete zbaviť nepríjemného kašľa. Z tohto odvaru si môžete pripraviť aj obklady. Stačí, ak do hrnca nalejeme pohár vody a necháme cibuľové šupky variť cca 15 minút. Potom v tomto odvare namočíme žinku a prikladáme na problémové oblasti. Obklad aplikujeme 3-krát denne po dobu polhodiny.

Pri ochoreniach obličiek a močového mechúra

Do hrnca si dáme dve šálky vody a 1 šálku šupiek z cibule. Celé to povaríme 30 až 45 minút. Potom 3-4 krát denne konzumujeme 1 polievkovú lyžicu. Výborný liek na problémy aj pri zápaloch močového mechúra a problémy s obličkami.

Proti stomatitíde

Pri tejto nepríjemnej chorobe vyplachujeme ústnu dutinu odvarom zo šupiek, ktorý sa pripravuje rovnako ako keď ho používame na vnútorné užitie.

Pri kožných ochoreniach

Cibuľové šupky si poradia s bradavicami, plesňami, drobnými rankami a dermatitídou. Postup je jednoduchý. Šupky si pomelieme na jemný prášok a zmiešame ich s vazelínou v pomere 2:3. Mastičku aplikujeme na postihnuté miesta 2-krát za deň. Prápravok následne skladujeme v chladničke.

Pri kŕčových žilách

Nasekáme si trochu cibuľových šupiek a zmiešame ich s 2 lyžicami olivového oleja. 10 dní necháme túto tinktúru na chladnejšom mieste a keď si spomenieme, fľaštičku premiešame. Následne získate vynikajúci masážny olej, pomocou ktorého si masírujeme nohy a najmä kŕčové žily, ktoré nás trápia.

Pri nachladnutí

V zimnom období je veľmi ľahké ochorieť. Ak chcete tip na skvelý liek, stačí, ak si pripravíme 4 lyžice nakrájaných cibuľových šupiek (môžeme nakrájať aj cibuľu samotnú, účinok je lepší) a dáme ju na paru nad vriacu vodu. Na hlavu si môžeme prehodiť uterák a inhalujeme výpary po dobu 3-5 minút. Upchatie nosovej sliznice je zázrakom preč!

Na posilnenie imunity

Odvar z cibuľových šupiek je jedným z najlepších prírodných liekov a prostriedkov na posilnenie imunitného systému organizmu. Je to jednoducho nenahraditeľná prevencia proti mnohým chorobám.

Uvarte si tieto tradičné domáce medicíny a uvidíte sami. Ja si pamätám, že v detstve nám mamina pripravovala odvar z cibule a cibuľový sirup keď sme boli chorí. Vždy pomohol!

zdroj: takprosto.cc

Tiez sa Vam moze pacit