Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravie a životospráva

8 varovných signálov, že vaše srdce nefunguje správne!

Podľa štatistík každoročne iba na Slovensku umiera okolo 10000 ľudí na problémy so srdcom. Týka sa to tak mužov, ako aj žien a hlavnou príčinou je spôsob ich životného štýlu.

Existujú však isté varovné signály, ktoré vám začne vysielať srdce v prípade, ak nastal nejaký problém v jeho fungovaní.

O týchto príznakoch je dobre vedieť, aby ste mohli zasiahnuť a problém napraviť skôr, než sa objaví vážnejšie ochorenie ako je srdcový infarkt či srdcové zlyhanie.

Dnes vám prezradíme 8 takých to možných príznakov, ktorým by ste mali venovať vašu pozornosť.

1. Bolesť, ktorá sa šíri do ramena

Pri zle fungujúcom srdci muži zvyčajne pociťujú bolesti v ľavej ruke, kým u žien to môže byť hociktorá ruka, prípadne obe naraz.

Ženy tiež udávajú, že tesne pred infarktom sa u nich objavila bolesť v lakti.

Bolesť v ruke pociťujete preto, lebo zo srdca sa nervové signály šíria do miechy, kde sú nervy často navzájom poprepájané.

Mozog je potom zmetený z toho, odkiaľ bolesť v skutočnosti prichádza a myslí si, že je to ruka, kým v skutočnosti sa jedná o srdce.

2. Kašeľ, ktorý neprestáva

Kašeľ môže mať rôzne príčiny.

Jednou z nich je aj kardiovaskulárne ochorenie a to hlavne vtedy, ak kašeľ dlhodobo neprestáva, prípadne ak vykašlané hlieny obsahujú krv, ktorá je typická pri srdcových zlyhaniach.

Kašeľ môže byť tiež podpríznak oveľa vážnejšieho ochorenia dyspnea, čo znamená náhla strata dychu.

3. Opuchajúce nohy, členky a chodidlá

Keď vaše srdce nepumpuje krv dostatočne, tekutina z krvi preniká do okolitých tkanív. Zvyčajne sú kvôli sile gravitácie najviac postihnuté dolné končatiny, kde sa to prejavuje opuchmi.

Ide o pomerne častý príznak u pacientov so zle fungujúcim srdcom, preto by ste opuchom mali venovať náležitú pozornosť.

4. Nechuť do jedla a nevoľnosti

Mnohí pacient trpiaci chorobami srdca sa vyznačujú nechutenstvom alebo nevoľnosťami a to dokonca aj vtedy, keď zjedli len málo jedla.

Dôvodom je hromadenie tekutín v okolí pečene a čriev, ktoré znemožňujú správne trávenie. Okrem toho sa u nich často vyskytujú aj bolesti brucha.

Ak sa u vás objavia všetky tieto príznaky naraz, mali by ste pre istotu vyhľadať lekársku pomoc.

5. Extrémna a nezvyčajná úzkosť

Niekoľko štúdií ukázalo, že ľudia postihnutých extrémnou úzkosťou v mladom veku majú väčší sklon na srdcové ochorenia.

Úzkosť môže byť spôsobená či už stresujúcim životným štýlom alebo rôznymi psychickými ochoreniami ako sú panická porucha alebo úzkostlivá fóbia.

Medzi vplyvy úzkosti na srdce partia tachykardia (nezvyčajný tlkot srdca), zvýšený krvný tlak a znížená srdcová frekvencia.

6. Strácanie vedomia alebo odpadávanie

Strácanie vedomia a odpadávanie sú časté prejavy pri pacientoch so zhoršenou srdečnou funkciou.

Keď srdce nedostatočne pumpuje krv, môže to byť kvôli upchatej artérií alebo zúženým srdcovým komorám.

Ak pociťujete lapanie po dychu, prípade odpadávate v krátkom časovom rozmedzí, ihneď zavolajte lekára a dajte si skontrolovať srdce.

7. Bledá až modrastá pokožka

Nejde síce o typický prejav problémov so srdcom. Ak sa však vyskytne, je to kvôli zlému prekrveniu a zníženému objemu červených krviniek.

Hlavným dôvodom bledej až modrastej pokožky býva prekonanie šoku. Objaviť sa môže na celom tele alebo len v niektorej telesnej časti, napríklad na rukách, nohách či tvári.

Ak na sebe spozorujete, že ste vybledli, nepanikárte. Uistite sa, že ste práve neprekonali nejaký psychický šok alebo či dôvodom nie je náhodou anémia.

8. Vyrážky alebo nezvyčajné ekzémy na pokožke

Dve výskumné projekty vykonané Žurnálom alergií a klinickej imunológie Žurnálom Americkej školy kardiológiezistili, že ekzémy sú vysoko rizikové faktory pri ochoreniach srdca.

Ľudia s ekzémami majú 48% pravdepodobnosť, že trpia tiež na vysoký krvný tlak a 29% pravdepodobnosť vysokého cholesterolu.

Okrem toho, pacienti s pásovým oparom mali až o 59% vyššie riziko srdcového infarktu než ľudia bez tohto ochorenia.

Záver

Pamätajte si, že prevencia je najlepším liekom na všetky choroby.

Dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu, cvičenie, nefajčenie a abstinencia (prípadne len striedme pitie alkoholu) hrajú významnú úlohu pri udržiavaní si zdravého srdca.

Uvedené varovné signály sa nemusia objaviť u každého pacienta so zhoršenou funkciou srdca, no ide o tie najčastejšie príznaky.

Tiez sa Vam moze pacit