Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

8 varovných príznakov, že vaše telo má nedostatok bielkovín zo stravy.

Je známe, že bielkoviny zohrávajú dôležitú úlohu vo fungovaní nášho tela. Ak máte nedostatok bielkovín, vaše telo bude trpieť.

Jedna štúdia hovorí, že až približne 1 miliarda ľudí na celom svete trpí ich nedostatkom. Ako zistíte, či sa to týka aj vás?

Problém je, že pri našom stravovaní zvyčajne myslíme na nedostatok vitamínov a minerálov. Avšak rovnako dôležitý je aj obsah bielkovín.

V našom dnešnom článku si povieme viac o príznakoch a symptómoch súvisiacich s ich nedostatkom, aby ste vedeli, keď u vás nastane problém.

1. Žiadostivosť po jedle

Ak máte vždy pocit hladu alebo zvýšenú chuť do jedla, môže to byť z dôvodu stravy obsahujúcej nízky podiel bielkovín a veľký podiel sacharidov a cukru.

Problémom dnešnej doby je takmer neobmedzený prístup k potravinám s vysokým obsahom kalórií, v ktorých však množstvo bielkovín je nízke v porovnaní ku kalóriám.

2. Strata svalovej hmoty a bolesti kĺbov

Svaly sú najväčším zásobníkom bielkovín v tele. Svalová slabosť, bolesť a strata hmotnosti je znakom ich nedostatku.

Výskumy hovoria, že sa to bežne vyskytuje hlavne u starších ľudí. Bielkoviny sú nevyhnutné pre rast a udržiavanie svalov.

3. Problémy s kožou a nechtami

Nedostatok proteínov môže viesť k tomu, že vaše nechty sú slabé, krehké a v niekoľkých prípadoch budete pozorovať na nechtoch biele pásiky alebo hnedasté škvrny.

Nedostatok proteínov môže ovplyvniť aj pokožku, pretože bielkoviny umožňujú regeneráciu buniek, vytvárajú nové bunky a nahrádzajú mŕtve.

Ak sa to stane, potom zistíte, že vaša pokožka je suchá, šupinatá a popraskaná.

4. Vypadávanie vlasov

Naše vlasy tvorí z 90% bielkovina známa pod názvom keratín. Ak sa vlasom nedostáva dostatok živín, stanú sa tenké a vyblednuté.

Dochádza k tomu preto, lebo telo prestane používať proteíny na nepodstatné veci, ako je rast vlasov v snahe zachovať iné, potrebnejšie funkcie.

5. Stukovatelá pečeň

Stukovatelá pečeň je jedným z najčastejších príznakov nedostatku bielkovín.

Ak sa ponechá neliečená, môže spôsobiť vážnejšie ochorenie pečene, vyvolať jej zápal, zjazvenie či dokonca potenciálne zlyhanie pečene.

Ide o bežný stav u tých, ktorí konzumujú veľa alkoholu a obéznych ľudí. Dnes sa však už vyskytuje dokonca aj u detí kvôli zlej strave.

6. Zvýšené riziko zlomenín kostí

Rovnako ako svaly, nízky príjem bielkovín môže ovplyvniť aj kosti. Nedostatok proteínov vedie k oslabeniu kostí, čím sa zvyšuje riziko zlomenín.

Je to hlavne preto, že „proteín je potrebný na vstrebávanie vápnika a pomáha pri metabolizme kostí“,ako hovorí známy americký Dr. Axe.

7. Spánková deprivácia

Ak máte problémy so spánkom alebo trpíte jeho nedostatkom, pravdepodobne to súvisí s nedostatkom bielkovín.

Proteíny z jedla pôsobia ako stavebné prvky tryptofánu. Je to aminokyselina, ktorej nízka hladina spôsobuje problémy so spánkom.

Znamená to, že pred na večeru je dobré konzumovať potraviny bohaté na bielkoviny, aby sme dosiahli lepší spánok.

8. Zahmlenie mysle

Je veľmi dôležité zabezpečiť telu správny príjem proteínov na podporu zdravých funkcií organizmu a hlavne mozgu.

Ak máte nedostatok motivácie, slabú pamäť alebo problémy s naučením sa niečoho nového, je to znamenie, že zrejme trpíte nedostatkom bielkovín.

Jedna štúdia zistila, že neurotransmitery dopamín, epinefrín a serotonín váš mozog potrebuje na to, aby ste sa dokázali sústrediť.

Odporúčaný denný príjem bielkovín

Odporúčaný minimálny denný príjem bielkovín pre dospelých je 56 g pre mužov a 46 g pre ženy. U detí sa to pohybuje od 19 g do 34 g denne, v závislosti od ich veku.

Adekvátny príjem bielkovín sa však môže líšiť v prípadoch, ak ste tehotná alebo chorá. Vtedy je potrebné o niečo vyššie množstvo.

Tiez sa Vam moze pacit