Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

8 PRODUKTOV, KTORÉ VYČISTIA VAŠE TEPNY – A PRIDAJTE SI DOKONCA 10 ROKOV ŽIVOTA!

Tepny sú cievy, ktoré rozptýlia krv nasýtenou kyslíkom v celom tele. Dodávajú kyslík do celého tela – od mozgu po špičky prstov.
Zdravé tepny nás chránia pred infarktmi a mŕtvicami.

British Heart Foundation poznamenáva, že veľa ľudí žije s upchatými tepnami a jednoducho o tom nevie . Chápu to len po vyvinuti angíny alebo krívania.

Ale nebojte sa. Existuje niekoľko jednoduchých vecí, ktoré môžete urobiť na vyčistenie tepien, a to je do značnej miery spojené s výživou.

Tu sú nápoje a jedlá, ktoré vám pomôžu udržať vaše tepny zdravé a predchádzať problémom v budúcnosti.

1. Ryby.

Prvá vec, ktorú by ste mali konzumovať, je ryba .

Ryby sú veľmi bohaté na zdravé omega-3 mastné kyseliny. Majú pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi, čo nakoniec vedie k zablokovaniu tepien.

Štúdia vykonaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition to bolo zistené, že ženy, ktoré pravidelne pili dva alebo viac porcií mastných rýb, majú zdravšie kardiovaskulárny systém.

Zahrňte tak stravu sleďa, tuniaka, pstruhov, makrely a lososa!

2. Citrusové plody.

V štúdii publikovanej v Arya Atherosclerosis sa zistilo, že citrus výrazne znižuje systolický (horný) krvný tlak.

V XVIII. Storočí používali citrusy na liečbu skorbutu. Podľa štúdie oddelenia preventívnej medicíny na Univerzite v južnej Kalifornii chráni potraviny, ktoré majú vysoké viskózne vlákna, pred poškodením tepien.

Takže kus grapefruitu na raňajky je skvelý nápad!

3. Orechy.

Štúdia, ktorú uskutočnilo Výskumné centrum pre prevenciu na univerzite v Yale, ukázala, že vlašské orechy zlepšujú flexibilitu tepien.

Okrem toho, podľa Drweil.com , «Španielske vedci nedávno uviedol, že osem vylúpané vlašské orechy užitočné olivový olej.“

Preto, ak chcete jesť orechy, zamerajte svoju pozornosť konkrétne na vlašské orechy. Majú veľa výhod!

4. Ľanové semená.

Ak nie ste fanúšikom ľanového semena , musíte si na ne zvyknúť. Sú neuveriteľne zdravé, najmä pre vaše tepny.

Štúdia publikovaná v kanadskom vestníku kardiológie ukázala, že ľanové semená majú silné pozitívne účinky na primárnu a sekundárnu prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.

Health.clevelandclinic.org uvádza, že majú „omega-3 mastné kyseliny, vlákniny a fytoestrogény, ktoré zlepšujú zdravie srdca . 

Ľanové semená nájdete v špeciálnom obchode alebo dokonca v niektorých typoch chleba.

5. Kurkuma.

Pokiaľ ide o zdravie vašich tepien a srdca, kurkuma by sa mala stať vaším najlepším priateľom. Tumericforhealth.com uvádza, že bolo vykonaných viac ako 200 štúdií o terapeutickej účinnosti kurkumu v rôznych prostrediach.

Nielen chráni srdce, ale aj bojuje proti rôznym metabolickým ochoreniam, ktoré prispievajú k rozvoju srdcových ochorení.

6. Zelený čaj.

Podľa Health.harvard.edu sa uskutočnilo niekoľko štúdií na identifikáciu vzťahu medzi zeleným čajom a kardiovaskulárnym ochorením.

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 40,530 japonských dospelých zistili, že tí, ktorí pili viac ako päť šálok zeleného čaju denne mali o 26% nižšie riziko úmrtia na srdcový infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu a 16% nižšie riziko úmrtia na akúkoľvek inú chorobou srdca ,

Šance na prežitie od tých, ktorí vypili menej ako jednu šálku zeleného čaju denne, sa prudko zhoršili.

7. Cinnamon.

Existuje mnoho rôznych zdravotných výhod spojených s jedlom škorice .

Je to antioxidant, má protizápalové vlastnosti a môže tiež znížiť riziko srdcových ochorení.

V štúdii publikovanej v Diabetes Care sa zistilo, že škorica zlepšuje hladinu glukózy a lipidov u ľudí s diabetom 2. typu.

Metaanalýza štúdií vykonávaných na farmaceutické University of Western University vied zdravia v Pomona, Kalifornia, viedol k záveru, že škorica je účinný pri znižovaní hladiny cholesterolu, LDL a triglyceridov.

8. Granáty.

Mnohí z nás milujú granáty – sú skutočne lahodné. Ale toto ovocie je tiež veľmi užitočné pre zdravie srdca.

Lifeextension.com poznamenáva, že v laboratóriu aj v klinických štúdiách sa jablko z granátového jablka ukázalo ako účinné pri potláčaní mnohých patologických zmien spojených s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Stránka uvádza, že granáty bojujú proti kardiovaskulárnym ochoreniam tým, že znižujú oxidačný stres, podporujú syntézu a aktivitu oxidu dusnatého.

Tiez sa Vam moze pacit