Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

8 príznakov zlyhávajúcich obličiek, o ktorých by ste mali určite vedieť.

Zlyhávanie obličiek je stav kedy obličky prestávajú z krvi filtrovať toxíny a iné metabolické látky, ako napríklad močovinu, ktorú je potrebné z krvného obehu odstrániť.

V obličkách sa nachádzajú približne 2 milióny nefrónov (základných stavebných prvkov obličiek). Každý deň je cez ne prefiltrovaných až 180 litrov krvi.

Keďže máme okolo 5 litrov krvi v celom tele, znamená to, že krv je prefiltrovaná až 36 krát každý deň. Jednou z ich ďalších funkcií je udržiavanie rovnováhy solí a minerálov v tele.

Z uvedeného dôvodu sú obličky pre nás doslova životne dôležité.

V tomto článku si povieme viac o príznakoch ukazujúcich na to, že s vašimi obličkami je čosi zle. Ak sa nič nepodnikne, hrozí dokonca ich zlyhanie.

1. Opuchy a zápaly

Keď krv nie je dostatočne filtrovaná, v tele sa začínajú usádzať toxické látky.

Aby telo znižovalo koncentráciu toxínov v tkanivách, začína zadržiavať vodu, čo sa potom prejavuje opuchmi a zápalmi.

Opuchy sa najčastejšie objavujú na dolných končatinách. Ide v podstate o jeden z najbežnejších a najskorších príznakoch naznačujúci poruchu funkcie obličiek.

2. Narušený cyklus močenia

Zdravie obličiek je možné zistiť aj na základe textúry a farby vášho moču a taktiež podľa toho, ako ľahko, respektíve ťažko sa vám močí.

Medzi typické prejavy poškodených obličiek patria:

  • zvýšená potreba nočných návštev toalety
  • penivý moč
  • malé množstvo moču
  • nezvyčajné a bezdôvodné pribratie na váhe
  • tmavý moč
  • potreba silného tlačenia pri močení
  • bolesti pri močení

Niektoré z uvedených vecí môžu súvisieť aj s nedostatočným príjmom tekutín. Ak je však príjem vody dostatočný a stále sa vyskytujú, potom to naznačuje možný problém s obličkami.

3. Vyrážky

Zle fungujúce obličky sa zvyčajne prejavia aj na vašej pokožke v podobe vyrážok, ekzémov alebo svrbenia.

Ak sa tieto kožné prejavy nedajú vysvetliť inými dôvodmi, treba uvažovať aj o možnosti, že dochádza k zlyhávaniu obličiek a je nutné preto čo najskôr vyhľadať pomoc lekára.

4. Únava

Obličky produkujú hormón erythropoietin, ktorý reguluje tvorbu červených krviniek.

Pri zlej funkcii obličiek sa tvorba uvedeného hormónu spomaľuje alebo zastaví, výsledkom čoho sú stavy podobné ako pri anémii – čiže únava a vyčerpanosť.

Ak sa cítite počas dňa často vyčerpaní a zároveň postrehnete niektoré zmeny v moči uvedené v bode 2, nemali by ste príliš dlho otáľať s návštevou vášho lekára.

5. Dýchavičnosť

Podobne ako únava, pri nedostatočnom počte červených krviniek sa vyskytuje aj zlé okysličenie tela, na čo organizmus reaguje dýchavičnosťou.

Týmto spôsobom sa telo snaží vykompenzovať nedostatok kyslíka, ktorým trpia všetky bunky a tkanivá.

6. Kovová chuť v ústach

Keď sa v tele nachádza príliš veľa odpadových látok, mení sa aj chuť v našich ústach, ktorá začína pripomínať kov.

Spolu ku kovovej chuti sa môže pridružiť aj vznik zlého dychu.

7. Bolesti krížov

Obličky sa nachádzajú v oblasti krížov a ich ochorenie sa prejaví podobne ako iných orgánov, a to bolesťou.

Problémom je, že bolesti krížov vyplývajúce z krivej alebo preťaženej chrbtice sú medzi ľuďmi pomerne časté a tak sa môže ľahko prehliadnuť, že súvisia s obličkami.

Ak sa u vás bolesti krížov zvyčajne nevyskytujú a zjavia sa nečakane, môže ísť o problém s obličkami a radšej preto sa nechajte čím skôr vyšetriť u lekára.

8. Závrate, nevoľnosti a problémy s koncentráciou

Nedostatok červených krviniek vyvolaná zlou funkciou obličiek spätne ovplyvňuje samotné obličky a ďalej ochromuje ich činnosť, čo môže vyvolávať problémy s krvným tlakom.

Zlé prekysličenie mozgu sa zasa prejaví zníženou schopnosťou koncentrácie a kognitívneho myslenia.

Ľudia s poškodenými obličkami majú tiež často zvýšenú citlivosť na svetlo a sklony k závratom, nevoľnostiam a zvracaniu.

Záver

Ak sa u vás vyskytnú niektoré alebo kombinácia viacerých tu uvedených príznakov, bude lepšie neodkladne ísť za vaším lekárom a nechať sa odborne vyšetriť.

Včasným zásahom predídete tomu, aby sa stav vašich obličiek ešte viac zhoršil, čo by mohlo viesť ich nezvratnému poškodeniu a napokon úplnému zlyhaniu.

V takých prípadoch už potom ostáva len nepríjemná dialýza alebo transplantácia obličiek, čomu sa je dobre za každých okolností vyhnúť.

Tiez sa Vam moze pacit