Zdravie a životospráva

8 príznakov, že môžete mať cukrovku, bez toho aby ste o tom vedeli…

Cukrovka je nebezpečná choroba, ktorá začne strpčovať váš život až v určitom neskoršom štádiu, ktoré bohužiaľ už nie je zvratné. Preto platí, že čím skôr ju odhalíte, tým lepšie šance na uzdravenie. Toto je 8 nenápadných príznakov, o ktorých by ste nikdy nepovedali, že môžu signalizovať cukrovku.

Možno niektoré z týchto príznakov pozorujete aj vy, a pritom si myslíte, že o nič vážne nejde. No cukrovka ako aj iné vážne choroby, začne útočiť potichu a potom prepukne v plnej sile. Naučte sa rozoznať prvotné príznaky.

1) Stuhnutosť svalov

Máte pocit, že vám občas tuhnú svaly v rukách alebo nohách? Pociťovať to môžete ako obyčajné brnenie, či miernu svalovicu. Aj takýto bežný jav, ktorý neraz pripisujeme noseniu ťažkého nákupu, alebo fyzickej námahe v záhrade však môže signalizovať, že niečo nie je v poriadku. Cukrovka totiž postihuje aj nervy a tie vám o dajú pocítiť presne takto.

2) Problematická koža

Nie je kožné ochorenie ako kožné ochorenie. Ak sa vám znenazdajky začal meniť pigment na pokožke rúk, nôh, brucha, alebo prakticky kdekoľvek na tele, spozornejte. To isté, ak sa vám začali objavovať pupáčiky a pľuzgieriky, pri ktorých neviete identifikovať, z čoho sú.

3) Rozmazané videnie

Rozmazané videnie neraz pripisujeme únave, prepracovanosti, či celkovému vyčerpaniu z práce alebo z prebdenej noci. Či už spíte dobre, alebo nie, rozmazané videnie môže signalizovať poruchu hladiny glukózy v krvi, preto by ste mali byť obzvlášť obozretní. Určite ste už totiž počuli, že cukrovka mnohých ľudí doviedla k nedokonalej alebo aj úplnej slepote.

4) Pomalé hojenie rán

Pomalé hojenie rán môže byť príznakov viacerých ochorení, medzi inými však aj cukrovky. Pozor si dajte najmú ak ste vo vyššom veku a užívate lieky na zriedenie krvi.

5) Strata hmotnosti a hlad

Tieto dve veci sa naoko tak odlišujú, ako sa v tomto prípade spájajú. Ak ste začali z ničoho nič chudnúť, strácate kalórie napríklad v dôsledku častého chodenia na záchod. Ak ste hladní, znamená to, že cukrovka nedovoľujte bunkám absorbovať dostatočné množstvo glukózy. Rozhodne utekajte k lekárovi.

6) Únava

Unavení môžete byť, samozrejme, z čohokoľvek. Od nedostatočného spánku, cez vplyv liekov, až po chronickú spavosť, ktorú môže spôsobovať aj začínajúca cukrovka. Je to jednoduchá matematika. Ste ospalí? Nemáte dostatok cukru. Permanentne!

7) Citlivosť na infekcie

Infekcie sa na vás môžu lepiť viac a intenzívnejšie môžu aj prebiehať. Je to v dôsledku prebiehajúcej alebo len začínajúcej cukrovky. Dajte sa radšej vyšetriť u obvodného lekára a prípadne si vypýtajte papier k diabetológovi.

8) Smäd a močenie

Ak často pijete a veľa aj močíte, potom je pravdepodobné, že môžete mať cukrovku. Oba príznaky sú totiž jednými z prvých, ktoré sa u väčšiny pacientov prejavia. Ak sa však neprejavili u vás, nič to neznamená. Môžu a nemusia sa prejaviť aj neskôr.

Bol tento článok užitočný? Zdieľajte ho so svojou rodinou a priateľmi!

Zdroj: icreative.am

Tiez sa Vam moze pacit

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com