Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

8 prírodných receptov, ktorými sa zbavíte kryštálov kyseliny močovej v kĺboch.

V prípade vysokej konzumácie purínov alebo nadmerného príjmu bielkovín, pečeň nestíha odbúravať z krvi kyselinu močovú, ktorá vzniká počas ich metabolizmu.

To potom vedie k ukladaniu a kryštalizácii kyseliny močovej v kĺboch, čo v nich vyvoláva silné zápaly a bolesti. Ide o druh artritídy kĺbov, ktorá je známa aj pod názvom dna.

Dna najčastejšie postihuje starších ľudí a prejavuje sa neznesiteľnými bolesťami, opuchmi, stuhnutosťou a začervenaním kĺboch.

Zvyčajne postihuje kĺby prstov na rukách a nohách, no zasiahnuť môže aj kolená, lakte, ramená a členky.

Tradičný prístup k liečbe je, že lekári nasadzujú lieky proti bolesti a zápalom. Tie však nijako nepomáhajú telu zbaviť sa nahromadenej kyseliny močovej, ale iba potláčajú prejavy ochorenia.

Naproti tomu, existujú viaceré prírodné látky, ktoré vám pomôžu tento problém nielen maskovať, no časom aj úplne vyliečiť.

Príčiny dny a hromadenia kyseliny močovej

Skôr než si povieme viac o prírodnej liečbe dny, je potrebné si pripomenúť najčastejšie príčiny, ktoré vedú k tomuto ochoreniu.

Okrem už spomínaných purínov a nadmerného množstva bielkovín v strave sú to aj:

  • genetika
  • vysoký krvný tlak
  • konzumácia alkoholu
  • nadváha
  • leukémia
  • psoriáza

Ak chcete vyliečiť dnu, musíte si uvedomiť, že z najväčšej časti sa jedná o dôsledok zlého stravovania.

Nebude preto stačiť len užívať prírodné látky, ktoré ju liečia, zároveň musíte upraviť aj svoje stravovanie, inak sa dna časom opäť vráti.

Veľmi dôležitým faktorom je tiež adekvátny príjem tekutín, najlepšie čistej vody a správny pitný režim.

Prírodné látky, ktoré liečia dnu a odstraňujú kyselinu močovú z kĺbov

Teraz sa už poďme pozrieť bližšie na prírodné prostriedky pre liečbu tohto nepríjemného a bolestivého ochorenia.

1. Vezmite zrelé paradajky a vytlačte z nich šťavu. Piťe 1,5 až 2 dcl takejto čerstvej paradajkovej šťavy 3 krát denne.

2. Prevarte 0,5 litra vody a pridajte do nej polovicu nakrájanej cibule, 50 gramov kapusty a 3 steblá petržlenu. Povarte to 15 minút, sceďte a nechajte vychladnúť. Pridajte šťavu z 1 citróna a vypite pred obedom.

3. Zmiešajte 3 polievkové lyžice sójového oleja a 3 Čajové lyžičky rozmarínového oleja. Túto olejovú zmes použite na masírovanie postihnutých kĺbov.

4. Vložte polovicu nakrájanej cibule do litra vody a povarte to 10 minút. Vodu sceďte a nechajte vychladnúť. Potom do nej pridajte med a pite počas dňa.

5. Odšťavte 1 mango, 4 mrkvy, 30 gramov jahôd a jeden plátok ananásu v odšťavovači. Túto zmes užite ráno pred raňajkami na prázdny žalúdok a potom znova večer pred večerou.

6. Vložte 5 cm dlhý odrezok jadra kukurice (tvrdá vnútorná časť, na ktorej sú zachytené zrná) do trocha vody a povarte asi 10 minút. Potom tekutinu sceďte, nechajte vychladnúť a pite to 3 krát denne.

7. Pridajte 2 polievkové lyžice kvetov bazy čiernej do 0,5 litra vriacej vody nechajte lúhovať 10 minút. Čaj potom sceďte a nechajte vychladnúť. Na koniec pridajte med. Uvedený čaj užívajte pravidelne.

8. Vložte 30 gramov brusníc do 1 litra vody a povarte 5 minút. Tekutinu sceďte, nechajte vychladnúť a užívajte 3 krát denne.

Tiez sa Vam moze pacit