Muži chudnú oveľa rýchlejšie než ženy. Tento fakt je nepopierateľný a dávno dokázaný dietológmi. Môžete sa týždne mučiť diétami a hodiny tráviť v posilovni a výsledok bude zanedbateľný. Prečo niekto schudne ľahko a druhému sa nedarí schudnúť ani kilo? Možno za to môžu hormóny.
Vplyv hormónov
Základné pravidlo „jesť menej – hýbať sa viac“ je pravdivé len čiastočne. Základnou príčinou nadbytočnej váhy je narušenie metabolizmu a hormonálna nerovnováha. Vplyv hormónov na život človeka sa odráža na rýchlosti jeho metabolizmu, veľkosti apetítu, strate alebo príbytku hmotnosti a iných biologických procesoch. A prvé čo je potrebné urobiť predtým než znova začnete „chudnúť“, je obrátiť sa na endokrinológa.
Dnes vám redakcia «Báječné zdravie» povie, aké hormóny sú vinné za to, že žene sa nedarí schudnúť a prečo je prejedanie sa nebezpečné. A na konci článku si pozrite akých 10 analýz je potrebných, aby ste sa vyhli endokrinnej patológii.
AKÉ HORMÓNY VPLÝVAJÚ NA VÁHU
1.Leptín
Tento hormón reguluje apetít a je zodpovedný za energetický metabolizmus. Nazývajú ho tiež hormónom sýtosti alebo hlavným hormónom nadváhy. Jeho nízka úroveň spôsobuje nárast apetítu a vedie k obezite. Ak je v bunkách tela veľa tuku, úroveň leptínu sa zvyšuje a tým pádom mozog dostáva pokyn: «Prestať jesť!» Nadbytok leptínu však predstavuje vysokú pravdepodobnosť výskytu trombózy.
2.Ghrelín
Produkuje sa v gastrointestinálnom trakte a spôsobuje pocit hladu. Ghrelín stimuluje nervový systém a chráni srdcovo-cievny. Ak sa často prejedáte, spolu s nízkou hladinou ghrelínu sa zvyšuje úroveň úzkosti a depresie. Zvýšená úroveň tohto hormónu v neprítomnosti potravy úzkosť znižuje. Vzniká tak začarovaný kruh – po diéte sa u vás prebúdza vlčí hlad, ktorý je len veľmi ťažké uhasiť. Preto by ste mali jesť 4-5-krát denne, z toho 2 jedlá iba ako ľahké desiaty. Osobitnú pozornosť by ste mali venovať raňajkám, nikdy ich nevynechávajte.
3.Estrogén a progesterón
Ženské pohlavné hormóny sa naplno prejavia po 45, keď žena prechádza menopauzou. Nízka úroveň estrogénu spôsobuje ukladanie tukových buniek hlavne v oblasti brucha. A nízka úroveň progesterónu spôsobuje, že telo má tendenciu zadržiavať vodu, čím sa zväčšuje jeho objem.
4.Testosterón
Poruchy menštruačného cyklu a polycystických vaječníkov niekedy vznikajú v dôsledku zvýšenej hladiny testosterónu. To vedie k nekontrolovateľnému nárastu hmotnosti, výskytu ochlpenia na tvári, akné a neplodnosti. Počas menopauzy nízka hladina testosterónu spôsobuje spomalenie metabolizmu čo tiež vedie k nadváhe.
5.Inzulín
Produkuje sa v podžalúdkovej žľaze a zohráva veľmi dôležitú úlohu v metabolizme tukov, zvyšovaním aktivity enzýmov, ktoré ich rozkladajú. Inzulín podporuje premenu nadbytočného cukru v krvi na tukové tkanivo. Ak máte radi sladké, vedzte, že dramatická konzumácia cukrov rapídne zvyšuje hladinu inzulínu v krvi a to má za následok ďalšie kilogramy navyše.
6.Hormóny štítnej žlazy
Poruchy štítnej žľazy tiež môžu viesť k nárastu hmotnosti. Práve hormóny, ktoré sa tu produkujú majú na starosti aktiváciu štiepenia tukov. Nízka úroveň týchto hormónov spôsobuje hypotyreózu – chorobu, pri ktorej dochádza k ukladaniu tukov a človek tak priberá závratnou rýchlosťou. Pri hypertyreóze (Basedowovej chorobe) sa objavuje obrovské vyčerpanie.
7.Somatotropín
Je to hormón rastu, ktorý podporuje úbytok hmotnosti. Keď je v norme, aktivuje uvoľňovanie a štiepenie tukových buniek. Jeho nízka úroveň však spomaľuje všetky procesy organizmu.
8.Kortizol
Nazývajú ho tiež stresovým hormónom, pretože hlavnými príčinami jeho zvýšenej hladiny je stres a nedostatok spánku. Zvýšená úroveň kortizolu zároveň zvyšuje apetít. Aby tento problém odstránili, mnohé ženy «zajedajú» a potom sa cítia lepšie. Tie, ktoré sa neustále nachádzajú pod stresom, často naberajú prebytočnú váhu aj keď sa neprejedajú. Je to spojené s poruchou metabolizmu v čase nervového vypätia.
Endokrinné ochorenia, cukrovka, či zvýšená úroveň pohlavných hormónov sú úzko späté s nekontrolovateľným príbytkom hmotnosti. Aby ste zabránili skutočne vážnym problémom je potrebné sa podrobiť špeciálnym laboratórnym testom. Nižšie je spísaný zoznam analýz, ktoré vám skoro pomôžu odhaliť veľmi nebezpečné choroby.
ANALÝZY, KTORÉ BY STE MALI VYKONAŤ AK SA VÁM NEDARÍ SCHUDNÚŤ
1.Hormóny štítnej žľazy: tyroxín (T4) a trijódtironín (T3)
2.Stimulujúci hormón štítnej žľazy (TSH)
3.Úroveň glukózy v krvi
4.Glykolový hemoglobín
5.Inzulín a C-peptid
6.Test tolerancie glukózy
7.Úroveň estradiolu
8.Úroveň kortizolu
9.Úroveň testosterónnu
10.Stimulujúce folikuly a luteinizačné hormóny
Zložitý ženský organizmus je neustále vydaný na milosť krvným hormónom. A v 70% prípadov je príčinou nadbytočnej váhy práve hormonálna nerovnováha. Nebuďte lenivý nechať sa vyšetriť predtým než zmeníte svoju stravu, alebo si kúpite permanentku do fitka. Niekedy je pár extra kilogramov lepších ako poškodené zdravie.
Čo si vy o tom myslíte? Vôbec sa netreba ubíjať kvôli nadváhe, však to, ako sa žena s
práva a vyzerá je len jej vec. Ľúbte sa ta taká aká ste a za akýchkoľvek okolností zostaňte sama sebou!
Táto užitočná informácia o hormónoch a ich vplyvu na organizmus bude určite zaujímavá aj pre vašich priateľov, nezabudnite sa s nimi s článkom podeliť!