V toto ročné obdobie a hlavne počas prechodných výkyvov vo vonkajšej teplote zvyknú mnohí ľudia byť viac náchylní na zápaly priedušiek.
Ide o stav, kedy sa na výstelke trubíc vedúcich z pľúc zachytia baktérie alebo vírusy, ktoré sa tam rozmnožia a následne spôsobia zápal. Ten priedušky zúži, sťaží dýchanie a môže tiež vyvolať záchvaty kašľa.
Akútny zápal priedušiek môže byť mierny, ale aj pomerne intenzívny, kedy už v podstate ide o život a je nevyhnutná odborná lekárska pomoc.
Dnes vám prezradíme 8 domácich receptov, ktoré vám pomôžu zmierniť zápal priedušiek, uľahčiť dýchanie a urýchliť proces liečby.
1. Voda
Znie to príliš jednoducho, no obyčajná voda dokáže urobiť pri zápaloch priedušiek veľký rozdiel.
Vypite 1 pohár (2 dcl) čistej nebublinkovej vody každé 2 hodiny. Voda pomôže zriediť hlieny a otvoriť stiahnuté priedušky.
2. Domáce zábaly
Na začiatok budete potrebovať olivový olej, kokosový olej a včelí vosk približne v rovnakom pomere (zhruba po 0,5 dcl).
Všetky suroviny vložte do sklenenej uzatvárateľnej nádoby. Tú potom ponorte na 10 minút do vriacej vody, aby sa včelí vosk roztopil.
Následne do toho nakvapkajte pár kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja. Všetko dobre zatraste a nechajte vychladnúť.
Túto zmes si potom naneste na hrudník v oblasti priedušiek a na to položte bavlnenú látku. Zábal nechajte pôsobiť niekoľko desiatok minút.
3. Naparovanie
Jednoducho v hrnci nechajte prevariť vodu, do nej kvapnite pár kvapiek eukalyptového alebo borovicového esenciálneho oleja a pomocou uteráka prekrývajúceho hlavu vykonajte naparovanie.
Dávajte si pri tom pozor, aby vás para nepopálila. Lepšie je udržiavať si medzi hrncom a hlavou dostatočnú vzdialenosť.
Naparovanie funguje dobre preto, lebo eukalyptový olej pôsobí antibakteriálne a tiež zmäkčuje hlieny v zúžených prieduškách. Borovicový esenciálny olej zase výborne podporuje odhlienenie.
4. Štipľavá červená paprika alebo čili korenie
Konzumácia štipľavého čili korenia či už v jedle alebo rozriedeného v pohári čistej vody stenčuje hlieny v pľúcach i prieduškách.
Taktiež uľahčuje vykašlávanie hlienov, aby sa dostali von z dýchacích trubíc.
5. Oreganový olej
Oregano nie je dobré iba ako korenie na pizzu.
Podľa známeho amerického lekára Dr. Axe je vhodné využívať jeho extrémne mocné protizápalové, antibiotické a antivirálne účinky aj pri zápaloch priedušiek.
Oreganový olej je veľmi koncentrovaný a preto sa vždy užíva iba po kvapkách, prípade sa riedi s iným, takzvaným nosným olejom (slnečnicový, olivový či kokosový).
6. Zmes klinčekov a zázvoru
Zázvor je známy svojimi účinkami pri boji s chrípkou a prechladnutím. Ak sa navyše skombinuje s ďalšou mocnou bylinkou akou sú klinčeky, vznikne neporaziteľná kombinácia.
Postupujte nasledovne: Dajte prevariť zhruba 0,5 litra vody. Po zovretí do toho nasypte postrúhaný 3 cm odrezok zázvoru a 6 až 7 klinčekov. Nechajte povariť pár minút, následne čaj sceďte, nechajte trocha vychladnúť a môžete ho začať konzumovať po malých dúškoch.
Ak chcete, čaj si ochutťe trochou medu.
7. Cesnak
Hlavnou výhodou cesnaku je, že pôsobí tak na vírusy ako aj baktérie, preto sa nemusíte trápiť, či je vaše ochorenie spôsobené jednými alebo druhými patogénnymi organizmami.
Cesnak je najúčinnejší vtedy, ak sa konzumuje čerstvý, popučený a zmiešaný s medom. Túto zmes si môžete napríklad natrieť na chlieb s maslom.
Ak vám prekáža ostrá chuť cesnaku, alternatívou je vyrobiť si cesnakové mlieko. Popučené 3 až 4 strúčiky cesnaku vložte do 2,5 dcl mlieka, prilejte 1 dcl vody, priveďte to do varu a na miernom ohni varte 1 minútu.
Následne nechajte mlieko vychladnúť, potom ho sceďte a môžete začať pomaly piť.
8. Med
Med je spomenutý ako súčasť predošlých receptov, no môžete ho pri zápale priedušiek užívať aj samostatne.
Vhodný je nielen kvôli svojim antibakteriálnym účinkom, ale aj preto, lebo upokojuje podráždené sliznice v hrdle.
Jednoducho si čajovú lyžičku medu pridajte do vášho obľúbeného čaju alebo do vlažnej vody s citrónovou šťavou.