Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

7 prírodných látok proti bolesti, ktoré sú lepšie než farmaceutické lieky!

Jedna z najlepších hlášok z filmu The Princess Bride hovorí: „Život je bolesť. Každý, kto ti povie hocičo iné, tak niečo predáva“.

Najlepším príkladom pravdivosti tohto výroku sú farmaceutické firmy. Oni však skôr sa zameriavajú na to, aby ľudí presvedčili, že toxické substancie nazývané „moderné lieky“ sú jediným spôsobom, ako sa zbaviť nepohodlia.

Napokon, čo je jednoduchšie, ako prehltnúť zopár tabletiek a človek sa hneď cíti lepšie.

Presne preto boli aj tabletky vyvinuté – pre pohodlie užívania. Určite nie s najlepšími úmyslami pre pacienta na pamäti.

Problém klasických liekov proti bolesti

Problém takého nezodpovedného prístupu ku zdraviu užívaním chemických liekov je robenie neinformovaných rozhodnutí pacientov.

Mnohé štúdie dokázali, že bežné lieky proti bolesti, akými sú paracetamol či ibuprofén, spôsobujú viac zla ako úžitku.

Medzi dlhodobé riziká týchto liekov patria napríklad zvýšené riziko srdcových infarktov (ibuprofén), poškodenie mozgu (paracetamol) či znížená plodnosť (ibuprofén u mužov).

Ironické na tom všetkom je, že väčšina súčasných liekov proti bolestiam sú v podstate nedokonalé syntetické napodobeniny prírodných látok. Nie priamo kópie preto, lebo tie by sa nedali patentovať.

Dobrou správou je, že sme pre vás pripravili zoznam 7 prírodných látok, s ktorými potlačíte bolesť bez toho, aby ste museli znášať škodlivé vedľajšie účinky syntetických liekov.

1. Kôra z vŕby

Jej hlavnou účinnou látkou je kyselina acetylsalicyová, teda acylpyrín. Kôra z vŕby obsahuje látky salicín, ktorá sa v žalúdku mení na kyselinu acetylsalicyovú.

Ide silnú látku, ktorá má protizápalové účinky, zmierňuje pokazený žalúdok a potláča v tele rôzne typy bolestí. Používa sa tiež na znižovanie horúčky, pri bolestivých menštruáciách a migrénach.

Nemali by ju však užívať ľudia s ochoreniami krvi a obličiek, pretože táto bylinka môže zosilniť uvedené choroby.

2. Kapsaicín

Kapsaicín blokuje produkciu substancie „P“, ktorá prenáša signály bolesti do mozgu. Nájdete ho vo veľkom množstve v paprike a zvlášť v štipľavých odrodách, čili a feferónkach.

Ukazuje sa tiež, že kapsaicín pomáha zmierňovať bolesti pri reume a artritíde. Populárne sú rôzne krémy a masky, ktoré sa nanášajú priamo na boľavé kĺby.

3. Mačací pazúr (cat’s claw)

Ide o juhoamerickú rastlinu, nie doslova pazúr z mačky. Šamani v Južnej Amerike hojne používajú túto bylinku na liečbu bolestí.

Mačací pazúr má schopnosť zastaviť produkciu prostaglandínu – hormónu, ktorý prispieva ku vzniku zápalov a bolestí.

4. Boswellia

Boswellia je bohatá na látky, ktoré zlepšujú prítok krvi do kĺbov a zároveň potláčajú v nich zápaly. Zvyčajne sa odporúča pacientom, ktorí trpia na kolennú osteoartritídu.

Niektorí výskumníci odporúčajú použiť ju aj pri liečbe príznakov ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby čriev.

5. Kurkumín

Kurkumín je aktívna látka indického korenia kurkumy. Ide o silnú látku proti bolestiam. Jeho mechanizmus účinku je podobný ako pri kapsaicíne.

Pri užívaní kurkumy sa odporúča zmiešať ju so štipkou čierneho korenia, ktoré znásobuje účinok kurkumínu.

6. Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny sú doslova ospevované ako najlepšia protizápalová prírodná medicína.

Ľudia ich užívajú s cieľom zmierniť chronické bolesti a iné zápalové ochorenia.

7. Konope

Posledné, no určite nie najmenej účinné, proti bolestiam je konope a výťažky z neho. Dá sa povedať, že je to jedna z najsilnejších prírodných látok na bolesti.

Desiatky štúdií dokázali, že konope je efektívne pri liečbe tak chronických, ako aj akútnych druhov bolestí.

Stačí si do ich riadka pre vyhľadávanie zadať meno látky a vyhľadá vám to všetky produkty, ktoré danú látku obsahujú.

Záver

Na záver ešte spomeňme jednu prírodnú alternatívu, bez ktorej by tento článok nebol kompletný. Ide o akupunktúru.

Akupunktúra je staroveká liečebná metóda, ktorá v súčasnosti naberá na popularite a to dokonca aj medzi konvenčnými lekármi, pretože veda už potvrdila jej užitočnosť a bezpečnosť.

Pri tejto metóde tradičnej čínskej medicíny sa vpichujú malé ihličky do rôznych akupunktúrnych bodov, čím sa stimuluje produkcia endorfínov (prírodné látky potláčajúce bolesti).

Tiez sa Vam moze pacit