Jedna kanadská štatistika uvádza, že 1 zo 4 ľudí, teda až 25% populácie, trápi nejaké duševné ochorenie.
Bohužiaľ, neustále sa zvyšuje počet ľudí, ktorí trpia výkyvmi nálady a nadmerném stresom. No a jednou z hlavných príčin nie je nejaký patologický stav tela, ale nedostatok vedomostí a zručností na riešenie tohto problému.
Ako tento problém rieši konvenčná medicína
Konvenčný lekári zvyčajne predpisujú antidepresíva a iné lieky, ktoré spôsobujú mnohé ďalšie vedľajšie účinky.
Na druhej strane, prírodní alebo alternatívni lekári k tomu pristupujú z úpplne iného hľadiska – prostredníctvom spojenia tela a mysle.
Vedci už dávno objavili súvis medzi naším tráviacim systémom, duševným stavom a imunitou.
Dokonca vytvorili celú vednú oblasť nazvanú „psychoneuroimunológia“, ktorá sa vzťahuje na depresiu ako dôsledok zápalov v mozgu a tele.
Bežný model zdravotnej starostlivosti zaobchádza s mentálnym stavom človeka izolovane, bez ohľadu na zvyšok tela. Depresiu považuje za obyčajnú chemickú nerovnováhu v mozgu.
Depresia je potom korigovaná antidepresívami, ktoré vyvažujú domnelý nedostatok „šťastných“ chemických látok v mozgu ako sú serotonín či dopamín.
Uvedená „nízko-serotonínová“ teória depresie je základom väčšiny konvenčných liečebných postupov, ktoré predpisujú lieky pre vyvolanie zmeny hladín neurotransmiterov.
Ukázalo sa, že antidepresíva ako napríklad selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu a norepinefrínu (SSRI a SNRI) dosahujú lepšie účinky než placebo (približne v 40-60% prípadov).
Ak pacient začne užívať lieky typu SSRI alebo SNRI, hladiny neurotransmiterov v mozgu sa nezvýšia okamžite.Trvá to zvyčajne 2-4 týždne, kým sa objavia pozorovateľné zmeny nálady.
Štúdie spochybňujúce serotonínovú teóriu
ŽurnálNeuroscience and Behavioral Reviewspublikoval prednedávnom štúdiu, ktorá spochybňuje spomínanú „nízko-serotonínovú teóriu“ depresie.
Táto štúdia tvrdí, že zlepšenie stavu pacienta počas liečby SSRI nemusí byť spôsobené pozitívnymi účinkami liekov, ale že je to následok činnosti tela, ktoré samo prekonalo účinky uvedených liekov.
Inak povedané, k vyliečeniu dochádza nie vďaka liekom, ale navzdory nim.
To by mohlo byť aj vysvetlenie pre situáciu, prečo sa pacienti v prvých týždňoch liečby antidepresívami cítia horšie. Autori navyše tvrdia, že tieto lieky môžu stav pacientov v krátkodobom horizonte dokonca zhoršiť.
Keďže tráviaci a imunitný systém súvisia s náladou a celkovým fungovaním tela, je nevyhnutné nájsť spôsob, ako pomôcť tráveniu, znížiť stres, naštartovať mozog a potlačiť zápal.
Prvým krokom v liečbe problémov duševného zdravia je uvedomiť si, že tieto poruchy nie sú znakom slabosti vôle človeka. Taktiež je dôležité si uvedomiť, že takmer vždy v týchto prípadoch je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.
V nasledujúcej časti uvádzame 7 účinných prírodných spôsobov liečenia depresie a obnovy duševného zdravia:
1. Liek pre telo i myseľ
Tento prístup používa prirodzené energetické liečebné schopnosti tela, aby sa vyliečilo samé. Integruje emócie, myšlienky a fyzické pocity.
Jeho hlavnými prostriedkami sú meditácia, akupunktúra a vizualizácia.
Aj keď niektorí experti považujú tieto metódy za pseudovedecké, štúdie dokazujú, že skutočne pacientom prinášajú pozitívne výsledky.
Podľa jednej šesťtýždňovej štúdie, publikovanej v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine,bola akupunktúra pri znižovaní depresie rovnako účinná ako medikamentózna liečba.
2. Liečenie čriev
Vedci hovoria o tráviacom systéme ako o „druhom mozgu“, pretože obsahuje tzv. enterický nervový systém. Ide o súbor miliónov nervových buniek, ktoré kontrolujú tráviace funkcie a komunikujú priamo s mozgom.
Z uvedeného dôvodu môže podráždenie zažívacieho systému cez nadmerné rozmnoženie patogénnych baktérií, zápaly čriev a rôzne iné mechanizmy, spôsobiť významné zmeny nálad.
Toto prepojenie je veľmi dôležité, pretože 30 až 40% populácie trpí tráviacimi problémami ako sú zápcha, syndróm dráždivého čreva, nadúvanie, hnačka, Crohnova choroba či ulcerózna kolitída.
Okrem toho štúdie ukazujú, že niektoré probiotiká produkujú neurotransmitery a tým zlepšujú náladu a duševné zdravie.
Naturopatická medicína už dlho poukazuje na spojenie medzi črevom a mozgom. Tvrdí, že ochorenia ako syndróm dráždivého čreva, ale aj iné, sú zhoršované stresom, depresiou a úzkosťou.
Správna funkcia čreva zabezpečuje reguláciu nervového systému. Zdravý tráviaci systém totiž zaisťuje aj správnu absorpciu aminokyselín a mikroživín, ktoré sú nevyhnutné pre syntézu neurotransmiterov.
3. Rybí olej
Zistenia z metaanalýzy vykonanej v roku 2014 naznačujú, že rybie oleje pomáhajú pri liečbe porúch nálad, aj hlavných depresívnych porúch.
Omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA sú nevyhnutné pre funkciu mozgu a ich správny pomer je dôležitý. Navyše, rybí olej má silné protizápalové vlastnosti.
Viaceré štúdie ukázali, že depresia môže korelovať s nízkymi hladinami týchto látok v tele a vyvolávať zápaly v mozgu.
4. Liečenie nadobličiek
Evolučná biológia považuje depresiu za nevyhnutnú adaptáciu na stres. V minulosti sa týmto spôsobom podporila schopnosť nášho prežitia a schopnosť prenášať gény.
Alternatívne oblasti medicíny majú termín pre súbor príznakov spôsobených dlhotrvajúcim chronickým stresom, a to „stres nadobličiek“.
Tento stav je charakterizovaný nespavosťou, žiadostivosťou po jedle, vysokou úrovňou dlhotrvajúceho duševného, emočného či fyzického stresu a častou únavou.
Vyskytnúť sa môžu tiež depresívne symptómy, ako je apatia, zlá nálada a nedostatok radosti z aktivít, ktoré predtým človeku prinášali radosť. Možný je aj opak žiadostivosti po jedle, a to strata chuti do jedla, taktiež zmeny hmotnosti, problémy so spánkom a výkyvy v úrovni energie.
Bez ohľadu na príčinu depresie, často dochádza k výraznému stresu, ktorý zhoršuje jej prejavy.
Ak sa chcete zbaviť zlej nálady a podporiť svoje duševné zdravie, mali by ste robiť nasledovné veci:
- vybrať si niektoré zo zaujímavých techník kontroly stresu (meditácia, joga a pod.)
- vytvoriť si zdravé stravovacie návyky
- začať užívať bylinky podporujúce nadobličky (koreň sladkého drievka, ashwagandha, sibírsky ženšen, rhodiola rosea, koreň maca)
5. Vhodné živiny a primeraná výživa
SSRI lieky síce udržujú hladiny serotonínu v mozgu na vyššej úrovni, no zároveň vyčerpávajú vitamíny a minerály potrebné za jeho výrobu.
Preto by ste mali zabezpečiť, aby ste vášmu telu dopĺňali potrebné množstvo bielkovín, zinku, horčíka a vitamínov B6, B9 (kyselina listová) a B12.
Horčík je obzvlášť nevyhnutný pre produkciu hormónov a neurotransmiterov. Jeho nedostatok môže spôsobiť rôzne príznaky – od zlej nálady, cez bolesti svalov až po nespavosť a únavu.
6. Praktizovanie všímavosti
Rastúci počet štúdií naznačuje, že budhistické praktizovanie meditácií a všímavosti je užitočné pri prevencii depresie, poruchách nálady, zvládaní stresu a pri prevencii recidív závažných depresívnych porúch.
Spoločnosť JAMA publikovala štúdiu, v ktorej sa zistilo, že kognitívna terapia založená na trénovaní všímavosti (MBCT), ktorá je formou meditácie, poskytuje rovnaké účinky ako medikamenózna liečba miernej až stredne ťažkej depresie.
Všímavosť zahŕňa hľadanie vnútorných pocitov, myšlienok a fyzických pocitov nekonfliktným spôsobom. Zlepšuje náladu tým, že pomáha ľuďom vyrovnať sa s emočnými stavmi pozitívnym spôsobom.
Jon Kabat-Zinn, jeden zo zakladateľov terapie MBCT, vysvetľuje:
„Všímavosť je uvedomenie, ktoré vzniká tým, že sa venuje pozornosť súčasnému momentu, no bez hodnotiacich úsudkov. Ide o to, aby ste si uvedomovali, aké myšlienky bežia vašou mysľou.“
7. Poradenstvo
Psychologické poradenstvo by malo byť popri liekoch vždy súčasťou liečby, pretože výrazne zlepšuje jej výsledok.
Psychologicképoradenstvo je v skutočnosti preferovanou liečbou. Pri depresii a iných poruchách nálady by malo byť prvou možnosťou, po ktorej človek siahne.
Jednou z hlavných psychologických terapií pre liečbu depresie je tzv. kognitívna behaviorálna terapia (CBT). Zakladá sa na zmene zakorenených myšlienok, presvedčení a spôsobov správania, ktoré môžu prispievať k zlej nálade.
Ďalším nástrojom psychologického poradenstva sú Motivačné rozhovory. Obidva tieto nástroje sú podporované mnohými štúdiami.
Záver
Ak vy alebo vám blízka osoba máte psychické problémy, potom je dôležité, aby ste vedeli o liečebných možnostiach uvedených v tomto článku.
Naturopatická medicína je výbornou preventívnou aj liečebnou možnosťou pre ľudí diagnostikovaných poruchami nálad alebo vystavených nadmernému stresu, úzkosti či depresiám.
Ponúka dobré liečebné výsledky sama o sebe a je vhodná aj ako doplnok k iným druhom terapií.