Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

7 potravín z Číny, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Sú plné toxínov a karcinogénov.

V dnešnej dobe si čoraz viac musíme zvykať na to, že z Číny sú k nám dovážané nielen spotrebné tovary či elektronika, ale v čoraz väčšej miere aj potraviny.

Je však hodné zamyslenia, prečo vlastne dovážame potraviny, keď my sami máme dostatok polí a fariem, aby sme si vypestovali vlastné?

Odpoveďou je zrejme ich cena.

U lacných potravín však býva ten problém, že ich kvalita je nízka. No a Čína navyše nemá príliš dobrú reputáciu, čo sa týka bezpečnosti potravín.

Potravinové škandály v Číne

Možno ste sa už dopočuli o rôznych škandáloch s kontaminovanými potravinami pochádzajúcich z Číny.

Napríklad škandál z roku 2008, keď do sušeného detského mlieka pridávali chemikáliu melamín, ktorá mala budiť dojem vyššieho obsahu bielkovín.

Postihnutých bolo vtedy vyše 300 000 detí, z nich 54 000 museli hospitalizovať a 6 deti dokonca umreli. Mnohé z preživších ale skončili s poškodenými obličkami.

V dnešnom článku vám prezradíme 7 najrizikovejších potravín vyrábaných v Číne, ktorým by ste sa mali za každých okolností radšej vyhýbať.

1. Jablkový džús

Čína je známa tým, že pri pestovaní ovocia a zeleniny používa nebezpečné pesticídy, vrátane tých zakázaných.

V niektorých štátoch západnej Európy a USA dnes tvorí až 50% predávaného jablkového džúsu dovoz z Číny.

Pri jeho kupovaní je potrebné preveriť si aj tradičné značky, odkiaľ predávaný džús pochádza. Ten môže byť síce balený v Európe, no pôvodom je z Číny.

2. Industriálne soli

Číňania často používajú soľ určenú pre priemyselné účely ako náhradu kuchynskej soli.

Pri kupovaní soli si preto dávajte pozor, či náhodou nepochádza z Číny.

Takáto soľ neraz obsahuje rôzne nečistoty a chemikálie z výrobného procesu, ktoré môžu viesť k mozgovej mŕtvici, srdcovému infarktu či vysokému krvnému tlaku.

3. Ryba treska

Veľká časť tresky importovaná do Európy pochádza práve z Číny. Zrejme ste už počuli o problémoch so znečistenými moriami v okolí Číny.

Preto pri kupovaní, či už celej ryby alebo výrobkoch z tresky, si overte, či použité suroviny pri ich výrobe nepochádzajú z tejto ázijskej krajiny.

4. Kurčatá a kuracie mäso

Čína máva často problémy s vtačou chrípkou a ďalšími chorobami prenášaných potravou.

V roku 2013 sa na západ začalo dostávať čínske kuracie mäso. Málokto však už vie, v akých hrozných podmienkach sa tam kurčatá chovajú a čím všetkým sú dopované.

5. Cesnak

Zhruba tretina až polovica všetkého predávaného cesnaku u nás pochádza z Číny.

Pred pár rokmi vznikla kauza okolo čínskeho cesnaku, pretože na jeho pestovanie a skladovanie používajú škodlivé chemikálie.

Najhoršie z nich sú bielidlá, ktorými sa snažia cesnak vybieliť. Problémové sú tiež látky zamerané na zabíjanie hmyzu a látky zamerané na zamedzenie jeho klíčenia.

Príkladom je metylbromid, veľmi nebezpečný pesticíd, ktorý poškodzuje dýchací a centrálny nervový systém. Podľa je OSN je až 60 krát škodlivejší ako chlór.

6. Ryba tilapia

Vyše 80% mrazenej ryby tilapia pochádza práve z Číny, kde sa chová v hrozných podmienkach.

Táto ryba, podobne ako kapor, žije v bahne a živí sa všetkými nečistotami, ktoré sa nachádzajú na dne.

Ak si uvedomíme, ako znečistené sú v Číne rieky, rybníky a jazerá, potom konzumácia tejto ryby môže byť nielen škodlivá, ale priamo nebezpečná.

O to väčšiu pozornosť by sme mali venovať tomuto problému, keď si uvedomíme, že takmer všetky ryby podávané v našich školských kuchyniach je práve tilapia, pretože je najlacnejšia.

7. Plastická ryža

O umelej ryži z Číny sme sa na našej stránke už bližšie venovali v tomto článku.

Ide o ryžu, ktorá sa vyrába zo zemiakov a ďalších chemických látok, vrátane plastov. Spoznať sa dá napríklad tak, že aj po uvarení zostáva tvrdá.

Záver

Veríme, že fakty uvedené v našom článku budú pre vás prínosom v tom, aby vám pomohli zostať v bezpečí.

Namiesto rôznych potravín z dovozu, a platí to nielen o čínskych potravinách, uprednostnite radšej naše domáce potraviny. Sú nielen zdravšie, ale tým podporíte aj našich domácich pestovateľov.

Tiez sa Vam moze pacit