Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Tieto 6 potravín výrazne zhoršujú hormonálne akné. Radšej sa im vyhnite!

Určite ste to už zažili aj vy. Jeden deň ste úžasne vyzerajúca, dobre fungujúca a úspešná žena. Potom sa na druhý deň ráno zobudíte a nájdete si na tvári veľkú vyrážku, ako keby ste znova boli tínedžerkou v puberte.

Stáva sa to každej z nás, no zvlášť tým, ktoré máme nevybalancované hormóny. Hormonálne akné nie je žiadna sranda a jedná sa o niečo viac než len o občasné vyrážky.

Ako hormóny ovplyvňujú našu pleť

Hormonálne akné je výsledkom vážnej hormonálnej nerovnováhy. Zvyčajne sa objavuje uprostred menštruačného cyklu, kedy dochádza k ovulácii vajíčka, prípadne tesne pred začiatkom menštruácie.

Z hormonálneho hľadiska to dáva zmysel – ide o obdobie, kedy sú estrogén aj testosterón na svojej najvyššej úrovni.

Pre ženu s dobre fungujúcim endokrinným systémom, by tieto hormonálne vrcholy nemali predstavovať problém. Ak však vaše telo nedokáže správne spracovať hormóny, dochádza k ich akumulácii a nedostatočnému odbúraniu z organizmu.

V prípade, že patríte k ženám, ktorých telo sa nedokáže správne detoxikovať, máte chronicky nevyváženú stravu a málo pohybu, potom trpí aj vaša pokožka.

Vzniká takzvaná estrogénová dominancia, ktorá vyvoláva v pokožke zápaly a navyše extra testosterón zvyšuje produkciu kožného mazu.

Ako sme už uviedli, tento problém sa zvyčajne vyskytuje tesne pred začiatkom menštruácie, pretože vtedy krv sa dostáva bližšie k povrchu pokožky, čo zhoršuje akné a vyvoláva začervenanie.

Dokonca sa vtedy môže vyskytnúť i neželaný zvýšený rast chĺpkov.

6 potravín, ktorým sa vyhýbajte

Endokrinný systém je pomerne zložitý systém a je ovplyvnený množstvom faktorov. Medzi takéto faktory patria aj niektoré potraviny, ktoré majú schopnosť ovplyvňovať hormóny.

Tu nasleduje 6 potravín, ktorým sa v prípade problémov s hormonálnym akné vyhýbajte.

1. Mlieko a mliečne výrobky

Mlieko obsahuje mnohé syntetické hormóny, ktoré sa pridávajú kravám do krmiva. Tie potom vo vašom tele spôsobujú doslova chaos.

Okrem toho mlieko je hlavnou príčinou syndrómu deravého (prepúšťajúceho) čreva, pretože je to aj alergén a v zažívacom trakte vyvoláva zápaly.

2. Sója

Ak ste hormonálne citlivá, potom fytoestrogénny zo sóje môžu zosilňovať vaše hormonálne akné.

Sója sa dnes nachádza aj v potravinách, kde by ste to nečakali – napríklad v pečive, chlebe, cereáliách či mäsových výrobkoch. Preto vždy čítajte zloženie potravín na obale.

3. Lepok

Podobne ako mlieko, aj lepok prispieva k zápalom čriev.

V prípade častého problému s akné sa lepku vyhýbajte aj vtedy, keď nie ste naň citlivá.

4. Arašidy

Dokonca aj ľudia, ktorí netrpia alergiou na arašidy, môžu mať na nich reakciu v podobe akné, zápalov kože či trhliniek na pokožke, zvyčajne na perách.

5. Repkový, slnečnicový a iný rastlinný olej

Väčšina rastlinných olejov sú bohaté na omega-6 mastné kyseliny, no chudobné na omega-3 mastné kyseliny.

Tento nepomer potom spôsobuje zápaly kože počas vrcholu hladiny estrogénu v krvi. Keď už rastlinný olej, tak uprednostnite olivový, ľanový alebo kokosový.

6. Kofeín

Kofeín síce telo povzbudzuje, no zároveň z neho odčerpáva vitamíny skupiny B, horčík a zinok.

To potom môže ovplyvniť imunitné odozvy prejavujúce sa aj na vašej pokožke. Ak mávate hormonálne akné, potom s kávou a čiernym čajom buďte radšej opatrní.

Tiez sa Vam moze pacit