Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Raz hore, raz dole. 5 rád od lekárov, ako si ustáliť krvný tlak aj bez liekov

Illustration of cardiogram of fighting heart of man

Veľa z nás by si prialo znížiť či zvýšiť krvný tlak, ktorý nás vie často potrápiť. Je to naozaj ťažké, ak sa naskytne situácia, kedy po ruke nemáte lieky, ktoré by vám pomohli alebo naopak užívanie liekov nepodporujete, ale neviete ako na to bez nich. Lekári vedia účinné triky aj bez liekov.

Ideálne čísla by sa mali pohybovať v hodnotách 120/180. Ak však čísla prekročia hodnoty 130-139/85-89, lekári hovoria o zvýšenom tlaku. Každé vyššie číslo je označované za hypertenziu. Nikto z nás ju zažívať nechce a komu sa to stáva hoci len zriedka, musí niečo zmeniť a to urgentne.

Vysoký tlak má veľmi výrazný vplyv na obličky, srdce a môže viezť dokonca k  ich zlyhaniu. Ak chcete takýmto ťažkostiam predísť, mali by ste následovať nižšie uvedené kroky.

1. Každý deň si doprajte minimálne 30 minút chôdze. Môže to byť aj iná forma pohybu, no mala by sa praktizovať päťkrát týždenne. Kľudne to môže byť aj bicyklovanie smerom na nákup alebo venčenie psa pred domom.

2. Nesoľte vaše jedlá. Pokrmy obsahujú množstvo soli aj bez toho, aby ste ich vy museli soliť. Skúste si odviknúť. Ak sa vám nedarí prestať, tak teda soľte, ale nepresáľajte.

3. Nie je nič viac ako kľudný a pokojný spánok. Ideálny by mal trvať 6-8 hodín. Ak máte náhodou problém so spánkom, mali by ste to čím skôr riešiť napríklad aj s vašim lekárom.

4. Sledujte meter okolo vášho pásu. Ak má človek nadváhu, zhodenie pár kíl nikdy neuškodí. Výrazne to pocíti váš krvný tlak. Dôlžité sú centimetre v páse. U žien by to malo byť 80 cm a u mužov 94 cm.

5. Negatívne návyky musia ísť preč. Fajčenie ale aj alkohol práve podnecujú zvýšenie krvného tlaku.

Tieto rady by vám mali pomôcť k tomu, aby sa váš život a zdravotný stav stal ideálnym. Každý človek by mal mať svoje zdravie na poriadku, pretože napokon nič nie je podstatnejšie. Zdravie si za peniaze nekúpime.

Tiez sa Vam moze pacit