Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

4 spôsoby ako sa správne stravovať podľa typu vašej postavy.

Všetky typy postavy sú jedinečné a krásne. No zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sa ľuďom ukladá tuk prevažne v niektorých častiach tela?

Niektoré ženy majú tendenciu priberať na bruchu, iné v okolí pásu, bokov či na stehnách. Každá z nás máme svoje problémové partie.

Z toho potom vyplýva aj rozdielny spôsob, ako by ste mali pristupovať k snahám o schudnutie.

Pre každý typ postavy sme pre vás pripravili najlepší spôsob, ako schudnúť a ako zostať zdravá.

1. Obdĺžnikový typ postavy

Obdĺžnikový typ postavy sa vyznačuje približne rovnakou šírkou hrudníka, brucha a bokov, pre ktorý je typický nevýrazný pás a úzke bedrá.

Pre tieto ženy nebýva priberanie problém, práve naopak – snažia sa zvýrazniť svoje ženské krivky. Zakomponujte preto do svojho jedálnička zdravé tuky ako sú avokádo, mandle či losos.

Taktiež sa zamerajte na bielkoviny, no skôr rastlinného pôvodu.

Nezabúdajte na to, že aj keď ste štíhla, vždy by ste sa mali snažiť dodržiavať zásady zdravého stravovania. Nejedzte preto veľa sladkostí ani jedál rýchleho občerstvenia.

2. Typ postavy v tvare jablka

Ženy s jabĺčkovou postavou zvyknú rýchlejšie priberať, hlavne v strede brucha. Pre vás je perfektným typom diéty konzumácia menších porcií, no častejšie. To znamená aj 6 krát denne, avšak pomenej.

Jedzte viac potravín s vlákninou ako sú ovocie a zelenina, dopĺňajte si vitamín C a z mliečnych výrobkov uprednostnite polotučné. Najlepšie sú biele jogurty a kefíry, ktoré navyše regulujú trávenie pomocou obsahu prospešných baktérií.

Vyhýbajte sa potravinám, ktoré produkujú plyny a spôsobujú nadúvanie (strukoviny, kyslá kapusta, fastfoody, pečivo a niektoré druhy zeleniny).

3. Typ postavy v tvare hruška

Ženy s hruškovitým typom postavy majú širšie bedrá ako hrudník a zvyknú priberať skôr v oblasti bokov a stehien. Môže sa u nich tiež vyskytovať zadržiavanie vody v končatinách.

Jedzte viac mäsa, rýb, vajíčok, mliečnych výrobkov a ďalších potravín s vyšším obsahom bielkovín.

Z ovocia sú pre vás ideálne červený melón a ananás, pretože čistia telo od toxínov, ktoré spomaľujú metabolizmus. Skombinujte ich s nápojmi ako napríklad zelený čaj.

Vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom soli a tiež spracovaným potravinám ako pečivo či cestoviny. Obmedzte tiež konzumácie ryže.

Najlepšie je ich nahradiť nespracovanými potravinami vo svojom prirodzenom stave, či už varené alebo surové.

4. Typ postavy v tvare presýpacích hodín

Ide o najviac želaný tvar postavy medzi ženami. Vyznačuje sa širším hrudníkom, tenkým pásom a širšími bokami s mierami 90:60:90, či blízko toho.

Tieto ženy zvyknú priberať rovnomerne na všetkých častiach tela a niekedy im chýba svalový tonus.

Rizikom však býva vyššia hladina krvného cukru, preto sa odporúča konzumovať potraviny s nízkym glykemickým indexom a jesť 5 až 6 menších porcií jedál denne.

Konzumujte viac čerstvého ovocia a zeleniny, zdravých tukov a chudého mäsa (hydina a ryby).

Stráňte sa spracovaným potravinám (biele pečivo, cestoviny a ryža). Podobne ako v predošlom prípade, tie je najlepšie nahradiť plodinami v ich prirodzenej forme.

Tiez sa Vam moze pacit