Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

4 prekvapivé príznaky cukrovky, o ktorých ani váš lekár netuší.

Cukrovka dnes postihuje takmer každého desiateho človeka a tak si väčšina ľudí myslí, že o nej už takmer všetko poznáte.

Zrejme viete, že ide o ochorenie, ktoré sa týka hladiny krvného cukru. Taktiež viete, že je pri nej potrebné dodržiavať určitú diétu a fyzickú aktivitu.

Určite ste tiež už počuli o jej typických príznakoch, ako napríklad:

  • zahmlené videnie
  • častý smäd
  • priberanie na váhe
  • zlé hojenie rán po úrazoch

Ide o všetko známe príznaky a tak sa zrejme zamýšľate, čo ešte iné o cukrovke neviete?

Verte či nie, no existujú ešte ďalšie príznaky, ktoré sa objavia ešte oveľa skôr než toto nepríjemné ochorenie prepukne. Ak by ste ich dokázali správne identifikovať, cukrovke by ste tak mohli zavčasu predísť.

Cukrovka je často diagnóza pre zvyšok života. Jej prevencia by dokázala výrazne zvýšiť kvalitu vášho života, ktorú narúšajú jej vážne komplikácie.

4 prekvapivé príznaky cukrovky

Poďme sa teraz pozrieť na 4 včasné a nezvyčajné príznaky cukrovky, o ktorých zrejme nevie ani váš lekár.

1. Zmeny sluchu

Je ľahké zvaľovať zhoršujúci sa sluch na zvyšujúci sa vek. Avšak okrem veku náš sluch môže výrazne ovplyvniť aj nastupujúca cukrovka.

Štúdia Národného inštitútu zdravia (USA) odhalila, že zmeny v sluchu vyvoláva aj pred cukrovkové štádium. Totižto, zvýšená hladina cukru v krvi, ktorá ešte nie je tak vysoká aby ukazovala na cukrovku, môže byť zodpovedná za až 30% stratu sluchu.

K zhoršeniu sluchu dochádza v dôsledku poškodenia ciev a nervov v uchu.

Preto namiesto zvyšovania hlasitosti televízora zájdite za vašim lekárom, nech vás vyšetrí, či sa u vás pomaly nerozvíja cukrovka.

2. Váš zrak sa mierne zlepšil

Zo všetkých nezvyčajných príznakov cukrovky je tento zrejme najbizarnejší.

Spolu so starnutím a zhoršujúcim sa sluchom by človek očakával, že sa mu bude zhoršovať aj zrak.Ak však zrazu na sebe spozorujete, že sa vám zrak zlepšil, aj tu môže hrať úlohu cukrovka.

Cukrovka sa bežne spája so zhoršujúcim sa zrakom, avšak pred jej vypuknutím sa môže zrak dočasne naopak zlepšiť.

Ide o to, že cukrovka v tele mení úroveň viacerých telesných tekutín, vrátane tekutín v očiach. A tak jeden deň vidíte lepšie a o pár dní neskôr zasa horšie.

Inými slovami, každé zmeny ohľadne zraku a videnia by ste mali neodkladne prediskutovať s vašim lekárom.

3. Stav vašej pokožky sa zhoršuje

Vrásky sú bežnou súčasťou starnutia, tie vám starosti ohľadne zdravia robiť nemusia.

Avšak v prípade, že sa vám na pokožke začnú tvoriť tmavé škvrny, zvlášť na krku, lakťoch, zápästiach alebo kĺboch prstov, potom sa jedná o príznak vysokej hladiny cukru v krvi.

Ide o ochorenie nazývané acanthosis nigrican a zvyčajne je to prejav nastupujúcej cukrovky, pri ktorom vysoký krvný cukor podporuje rast extra kožných buniek a melanínu (kožného pigmentu).

Na odstránenie uvedeného kožného problému stačí, ak schudnete. Prípadne dermakológ si s ním vie tiež pomerne ľahko poradiť.

4. Neustále svrbenie kože

Možno ste si všimli, že v poslednej dobe vás často svrbí koža a nič na to nepomáha. Nastupujúca cukrovka totiž ovplyvňuje cirkuláciu krvi a vyvoláva suchú, svrbivú pokožku.

Ak vám na svrbenie nezaberajú žiadne hydratačné krémy, potom sa o tom určite zmieňte svojmu lekárovi.

Svrbeniu často nevenujeme pozornosť, lebo si myslíme, že ide o bežný problém, ktorý musíme zvládnuť aj sami. Nikdy však veci nie sú čierno-biele a ochorenia sa môžu prejavovať aj nezvyčajne.

Záver

Ukázali sme vám štyri pomerne nezvyčajné príznaky cukrovky, o ktorých často nevedia nielen ľudia, ale ani lekári. Ak ich na sebe spozorujete, dajte si vyšetriť hladinu cukru v krvi.

Samozrejme, neznamená to, že hneď vám musia zistiť cukrovku. Ak však o nich viete, môžete podniknúť kroky na zmenu vášho životného štýlu, aby ste sa k cukrovke vôbec nedopracovali.

Tiez sa Vam moze pacit