V dnešnej dobe znečisteného životného prostredia sme neustále obklopení látkami a chemikáliami, ktoré môžu naše zdravie poškodiť rôznymi spôsobmi.
Medzi nimi však vyniká pár, ktoré sú obzvlášť nebezpečné pre náš mozog. Nasledujúcim štyrom toxínom sa snažte za každú cenu vyhýbať.
1. Glutamát sodný (MSG)
Glutamát sodný je koncentrovaný zvýrazňovač chutí. Jeho problémom je, že spôsobuje pomalú smrť nášmu mozgu.
Podľa Dr. Blaylocka, renovovaného neurochirurga, následkom pravidelnej konzumácie glutamátu sodného je rozvoj Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby.
Aby ste sa mu vo vašej strave vyhli, prestaňte konzumovať spracované potraviny, do ktorých sa pridáva. To, či ho obsahujú, vyčítate z ingrediencií uvedených na obale týchto výrobkov.
Okrem toho sa glutamát sodný často používa aj v čínskej, thajskej a inej ázijskej kuchyni.
Preto, ak navštevujete tento typ reštaurácii, opýtajte sa čašníka, či ho používajú. Ak áno, buď sa danému jedlu vyhnite, alebo ich požiadajte, aby vám ho do jedla nedávali.
2. Fluór
Fluór je dnes veľký problém hlavne v krajinách ako USA, Veľká Británia, Kanada, Írsko, Austrália a Nový Zéland, kde sa pridáva do pitnej vody kvôli údajnej prevencii zubného kazu.
Podľa expertov bolo potvrdené 34 štúdiami, že už aj malé množstvá fluóru spôsobujú znižovanie IQ.
Flór totiž silne ovplyvňuje funkcie mozgu ako sú pamäť a schopnosť učiť sa. Spôsobuje tiež poškodenia mozgu a rôzne neurologické zmeny.
U nás sa síce fluór do pitnej vody nepridáva, no stále sme mu vystavení napríklad v zubných pastách.
Problém je hlavne u detí, ktoré často zubnú pastu prehĺtajú. Preto sa snažte zadovážiť im zubnú pastu bez fluóru. Ak takú nezoženiete, tak im na kefku dávajte len veľmi málo zubnej pasty, nie viac ako je polovica hrášku.
3. Ťažké kovy
Ťažké kovy sa do nášho tela dostávajú rôznymi spôsobmi – napríklad ortuť z amalgámových zubných plomb, chemikálii používanými v poľnohospodárstve, priemyselným znečistením či z veľkochovov hospodárskych zvierat.
Dr. Robert Nash tvrdí, že ortuť spôsobuje sklerózu multiplex, autizmus, Alzheimera, amyotrofickú laterálnu sklerózu, Parkinsonovú chorobu a ďalšie neurodegeneratívne ochorenia.
Najviac ohrozené ťažkými kovmi sú malé deti, u ktorých nie je ešte plne vyvinutá mozgovo-krvná bariéra.
Deti sú navyše častejšie očkované vakcínami, ktoré tieto kovy obsahujú (hlavne hliník a ortuť).
Vyhýbajte sa preto amalgámovým plombám, vakcínam, vrátane chrípkových a tiež si dávajte pozor pri kúpe morských rýb, pretože mnohé moria sú dnes silne znečistené ťažkými kovmi.
4. Umelé sladidlá
Možno ste o tom doteraz netušili, no umelé sladidlá silne poškodzujú mozog.
Dnes ich nájdete takmer úplne všade – v cereáliách, nápojoch, žuvačkách, produktoch „bez cukru“, omáčkach a v mnohých ďalších spracovaných potravinách.
Najhorší z umelých sladidiel je aspartám, ktorý sa v tele rozpadá na kyselinu aspartámovú, metanol (jed z ktorého sa slepne) a fenylalanín (neurotoxín).
Aspartám pôsobí na mozog tak, že extrémne nabudí nervové bunky, ktoré z toľkej stimulácie nakoniec uhynú. Uistite sa preto, že sa vyhýbate všetkým potravinám, ktoré aspartám obsahujú.
Navyše, hneď ako sa aspartám v tele zmetabolizuje, unikajú z neho spomínané nebezpečné toxíny, ktoré môžu spôsobiť dokonca nádory na mozgu.
Jeho konzumácia vedie tiež k depresii, úzkostným stavom, migréne, nezrozumiteľnej reči a ďalším príznakom poškodenia mozgu.